Son Haberler

Yönetim becerileri öne çıkıyor

Yeni yılla birlikte ekonomide hiç beklenmeyen olaylarla karşılaşıyoruz. Petrol fiyatında ön görülemeyen düşüşün yanı sıra genel olarak tüm dünyada emtia fiyatlarında gerileme gözlemleniyor. Bu noktada, dolardaki değerlendirmeye bağlı olarak emtia fiyatlarının, dolar bazında gerilemesine dikkat edilmeli. Tüm bunlara bağlı olarak Euro’daki düşüş özellikle Türkiye gibi ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını Euro ile yapan ülkeleri olumsuz etkileyecek. özellikle tekstil ve hazır giyim ihracatında akıllı bir yönetimle, pamuk fiyatlarındaki düşüş mamul maliyetlerine yansıtılarak Euro’dan oluşacak kayıp telafi edilebilir.

Gayret sarf edilmesi gereken konuların başında global ölçekte hammadde fiyatlarındaki düşüşün maliyetlere yansıtılarak, karlılığın arttırılması becerisinin gösterebilmesidir. Yeni yılın başlaması ile birlikte Avrupa ve ABD dahil olmak üzere tüm dünyada deflasyon belirtileri kendini gösteriyor. Deflasyon ortamında şirketlerde tekrardan yönetim becerileri önem kazanacak. Ekonomik sistemde ön görülemeyen olaylara hazırlıklı olabilmek için riskler çok dikkatli yönetilmeli. Kur ve parite dalgalanmalarının çok hareketli olduğu dönemlerde özellikle finansman ve stok yönetimine dikkat edilmeli.

Mümkün oldukça hangi para biriminden satış yapılıyorsa tüm girdiler aynı para biriminden yapılmalı. Kar marjlarının çok düşük olduğu, rekabetin şiddetli olduğu sistemde parite ile kesinlikle risk alınmamalı.

Başarılı ve işini takip eden yöneticiler için fırsatlar her zaman vardır. Ekonomide ortaya çıkacak ani ve beklenmeyen değişiklikler iyi yönetildiğinde fırsata dönüştürülebilir. Doğru yönetilen şirketlerin, 2001 ve 2009 krizlerinden büyüyerek çıktığı unutulmamalı. AB Merkez Bankası’nın aldığı parasal genişleme programıyla aylık 60 milyar Euro piyasaya sürülecek ve bu para Avrupa piyasalarının canlandırılması amacıyla kullanılacak. Yatırım açısından Türkiye söz konusu genişlemeden pay alabilecek. Her türlü durumda önümüzdeki dönem düşük Euro, yüksek dolar dönemi olacak. Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde dolarda yaşananlar, şu andan sonra 3 yıllık zaman döneminde Euroda yaşanacak. Diğer bir değişle faizler ve Euro düşerken, Dolar yükseliş eğiliminde olacak.

Burada yapılması gereken en önemli şey Dolar fiyatlı satış artışı oluşturacak hamleler yapmaktır. Diğer yandan deflasyonla mücadele edecek şekilde düşecek faiz ortamında yatırım fırsatları iyi değerlendirilmeli.

Yeni Ufuklar

Süleyman Orakçıoğlu

ORKA Holding

Yönetim Kurulu Başkanı

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası