Son Haberler

Zorunlu karşılıklarda kredi büyümesi şartı kaldırıldı

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile zorunlu karşılıklarda reel kredi büyümesi şartı kaldırıldı. Bunun yanında zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gidildi.

Normalleşme sürecinde piyasanın atılmasını beklediği adımlardan biri olan zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gidildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Bununla birlikte uygulanacak zorunlu karşılıklar için kredi büyümesi şartı kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre: Türk Lirası zorunlu karşılıklar vadesiz, 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli mevduat/katılım fonları için yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarıldı.

Türk Lirası zorunlu karşılıklar müstakrizlerin fonları ile 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükler için yüzde 4’ten yüzde 6 seviyesine yükseltildi.

Yabancı para zorunlu karşılıklar vadesiz, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli mevduat/katılım fonları için yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarıldı. Yabancı para zorunlu karşılıklar müstakrizlerin fonları için ise yüzde 17’den yüzde 19’a çekildi.

ZORUNLU KARŞILIKLARA ÖDENEN FAİZ/NEMA TÜM SEKTÖR İÇİN YÜZDE 12 OLACAK

TCMB yayınladığı ayrı bir duyuru ile zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarını da düzenledi. Buna göre Türk lirası cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranının tüm sektör için yüzde 12 olarak uygulanacak.

ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklara yüzde 1,25 olarak uygulanan komisyon oranının yüzde 0 olarak belirlendi.

ZORUNLU KARŞILIKLAR SİSTEMİ SADELEŞTİRİLDİ

Düzenlemeyle ilgili TCMB’den gelen açıklamada kararın daha sade bir zorunlu karşılık sistemine geçmek için atıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre yapılan bu değişikliklerle, rezerv opsiyon kullanım oranlarının aynı seviyede kalması halinde, sistemin zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 12,3 milyar Türk Lirası ve 5,7 milyar dolar karşılığı Döviz ve altın cinsinden artması öngörülüyor.

Banka açıklamasında, faiz/nema ve komisyon oranlarında yapılan değişiklikler sonucunda aracılık maliyetlerinin azaltılacağını belirtti.

Faiz/nema ve komisyon oranlarında yapılan değişiklikler, 27 Kasım 2020 tesis tarihinden; Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarına ilişkin değişiklikler ise tesisi 25 Aralık 2020 tarihinde başlayacak olan 11 Aralık 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası