Son Haberler

180 köprüyle mucizeye imza attı!

“BETON BORU üRETİMİNDE LİDERİZ”
♦ Büyük projelere imza attınız, peki başarınızın perde arkasında neler var?
Beton boru üretimi baba mesleğimiz, bu nedenle işin çekirdeğinden yetişmiş olmak başarıda önemli bir etken. Okul çıkışlarında babamın yanına giderek, malzeme satış alanında çalışırdım. Ticareti de o yaşlarda öğrenmeye başladım. 1983 yılında kendi firmamı kurdum, yap- sat projeleriyle işe ilk adımımı attım. Bugün Türkiye’nin en büyük beton boru üreticisi konumundayız. Prefabrik ve boru üretimi ana sektörümüz.

♦ Türkmenistan’da iş yapan bir firma olarak bu ülkeyle ilgili izlenimlerinizi paylaşır mısınız?
ödemelerin zamanında yapılmadığı yönünde bir takım söylentiler var, fakat biz Türkmenistan’da iş yapan bir firma olarak bu söylentilere katılmıyoruz. Biz böyle bir sorunla hiç karşılaşmadık ve bu ülkede olmaktan çok memnunuz, herhangi bir sıkıntımız yok. Hatta Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov‘un, işini yapan herkesin zamanında ödeme alması yönünde talimatı var. Bu anlamda giderek büyüyen Türkmenistan’da iş yapmayı herkese tavsiye ediyorum. özellikle kurumsallaşmış firmaların, Atavatan’da iş yapmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

♦ Yurtdışındaki projelerde hangi alanlarda uzmanlaştınız, farklı ülkelere yatırım planınız var mı?
Alt yapıda çok ciddi anlamda uzmanlaştık, zaten baba mesleğimiz. Dünyanın her yerinde iş yapabilme kapasitesine ve ekibine sahibiz. Ama çok da geniş bir coğrafyaya dağılmayı düşünmüyoruz. önümüzdeki dönemde Cezayir ve Nijerya bölgelerinde yatırım yapma hedefimiz var, görüşmelerimiz devam ediyor.

♦ Yurt dışında iş yapmak isteyen firmalar nelere dikkat etmeli, sizin karşılaştığınız zorluklar nelerdir?
öncelikle çalıştığınız ülkenin hukukunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Dil bilmek de çok önemli elbette, bunlar varsa işinize odaklanabiliyorsunuz. çalıştığınız ülkenin siyasetine karışmadan, temiz iş yaptığınızda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmayacağını düşünüyorum. Uzun süreli projelerde Türk personeli tutmada bazen sıkıntılarımız oluyor. Türkmenistan’ın da vize uygulaması var. Diplomatik pasaporta bile vize isteyen sağlam duruşu olan bir ülke. Sadece bizde 4000’e yakın personel var.

“YAPTIKLARIMIZLA GURURLANIYOR KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ”
♦ Uluslararası dergi ENR raporlama sırasında Türkiye’den 33 firma arasında ilk 12’de yer aldınız. Yurt dışı taahhüt işlerinizden bahseder misiniz?
Yurt dışı taahhüt işlerimiz Türkmenistan‘la başladı. NATA HOLDİNG iştiraki olan NET YAPI ile Türkmenistan’da toplam 287 milyon dolarlık 180 adet köprü projesini tamamladık. Türkmenistan’da hem boru üretimi, hem prefabrik sanat yapılarını üretiyoruz. 150 bin metrekarelik bir üretim sahası oluşturduk.

♦ Ne kadar sürede bitirdiniz?
180 köprülük projeyi toplam 500 günde tamamladık. Buna göre 2,5-3 gün ortalamayla bir köprü bitirmiş olduk. Dünyada bu hızla yapılmış köprü bulmanız mümkün değil. Rakamsal olarak bölerseniz 2 günde bir, 1 milyon dolarlık ciddi bir şantiye harcaması yapıldı. Aldığımız işleri zamanında teslim ettik. Sonrasında parçalı küçük köprü işleri de bitirdik.

Projelerimizi bu kadar kısa sürede tamamlayabilmemizin sebeplerinden biri de kendimize ait üretimimizin ve ekipmanlarımızın olmasıdır. Şu an Türkmenistan‘ın Başkenti Aşkabat‘ın içinden geçen Karaküm Kanalı‘na 23 milyon dolara mal olacak çelik köprü inşa ediyoruz.

Yine Serdar kentinde 320 metre uzunluğunda, Türkmenistan‘ın en uzun köprüsünü inşa ettik. Balkan vilayetinin Bereket ve Serhetyaka şehirlerindeki tren garı inşaatımız da devam ediyor.
Tren garının yanı sıra bağlantı tren yolları projesi, tren depolama alanı, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve telekomünikasyon hatları inşa ediliyor. Bunlardan bazılarını bitirdik, çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!

TURCOMONEY MART 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE

AYRICA D&R, KEMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ, NT MAĞAZALARINDA…

2 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  çetin kiremitcı
  11 Nisan 2012 23:04 -

  arkadan gelen neslinde sizlergibi başarılı olması dilegile saygı ve sevgiler nice mutlu yıllar dilegıle

 • Avatar
  Hakan Özgül
  11 Mayıs 2012 14:32 -

  Sizin gibi değerli iş adamının yaptıgı yatırımlardan gurur duyuyoruz çünkü binlerce kişiye ekmek veriyor sayısı bilinmeyecek kadar camiler okullar vs. Bunlar söylenmez ama ben söyledim allahım yolunuzu açık etsin sizlerle gurur duyuyoruz

 • Site Haritası