Son Haberler

Almanya`da her sektör için fırsatlar var

AB’nin en kalabalık nüfusa sahip, ekonomik büyüklük açısından Avrupa birincisi ve dünya dördüncüsü olan Almanya, AB içinde sahip olduğu liderlik konumu, güçlü ekonomik, sınai, ticari ve teknolojik yapısı ile Türkiye’nin Avrupa ile ticari ilişkilerde kilit rol oynuyor.

Türkiye ile Almanya arasındaki dış ticaret daima önemini korumuştur. Almanya, Türkiye’nin en büyük ihracat partneridir. 2012 yılında Almanya’ya ihracatımız 13,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup 2013 yılının ilk 10 ayında ise Almanya’ya ihracatımız 10,9 milyar dolara ulaştı. Türkiye, Avrupa Birliği’ne ilk 10 ayda gerçekleştirdiği 50,7 milyar dolarlık ihracatın % 22’sini Almanya’ya gerçekleştirdi. Bu yılın ilk 10 ayında Almanya’nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 9,2’ye ulaştı. Bununla birlikte bu rakamlar Türkiye için yeterli değil. çünkü Almanya’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği 1,18 trilyon dolarlık ithalattan Türkiye sadece yüzde 1,1 pay alabiliyor. 18,2 trilyon dolarlık dünya ithalatında 3. sırada yer alan Almanya’nın ise dünya ithalatından aldığı pay yüzde 6,5’tir. Bu rakamlar da Türkiye ihracatı için Almanya’nın taşıdığı büyük potansiyeli gösteriyor. Almanya’yla ekonomik ilişkilerimizde daha katedilecek çok mesafemiz olduğuna inanıyoruz.

özellikle geçtiğimiz yıllarda başlayan küresel ekonomik krizin ardından alternatif pazarlarda ihracatını geliştirmeye önem veren Türkiye için ihracatının yüzde 42,6’sını gerçekleştirdiği AB pazarı hala önemini koruyor. Bu hususta, Avrupa ekonomisinde karmaşık yapıdaki sanayi ürünleri alanında, özellikle de yatırım malları ve yenilikçi sanayi dallarında uzmanlaşmış sanayisi ve iç talebi ile Almanya Türkiye için önemli bir konumda bulunuyor.

ülkemiz, Almanya’ya en fazla ihracatı hazırgiyim ve konfeksiyon, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik–elektronik, kimyevi maddeler ve mamulleri, demir ve demir dışı metaller sektörlerinde gerçekleştiriyor. Ancak büyük ve zengin nüfusu ile Almanya’da hemen hemen her sektörde büyük potansiyel mevcuttur. özellikle Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirebilmesi ve dünyanın ilk on ekonomisi içinde yerini alabilmesi için bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. 

Konuk Yazar
Mehmet Büyükekşi
TİM Başkanı
Chairman of the TIM

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası