Son Haberler

ALTIN ÜRETİMİNDE LİDER OLABİLİRİZ

Türkiye’deki madencilik sektörünü değerlendiren İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı’ndan Analist Güzem Yılmaz, ülkemizdeki altın rezervlerinin verimli şekilde üretilmesi ve işletilmesi halinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok altın üreten ülke haline gelebileceğini söylüyor. Türkiye’nin halen ticareti yapılan 100’e yakın madenden 77‘sine sahip olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “ülkemizdeki altın, gümüş ve bakır gibi birçok maden işlenerek ve hammadde ihtiyacında kullanılarak ekonomiye kazandırılmayı bekliyor. Bu noktada Türkiye’de madencilik sektörünü ele aldığımızda 2013 yılına iyi bir başlangıç yaptığını ve Türkiye ihracat rakamları analiz edildiğinde, madenciliğin ihracatımızı en fazla artıran üçüncü sektör olduğunu görüyoruz. Sektörde Ocak ayı ihracat rakamları bir önceki yılla karşılaştırıldığında, yüzde 46 oranında artış göstererek 396 Milyon Dolarlık gelir sağladığı görülüyor” açıklamasını yapıyor.

çİN’E İHRACAT YüZDE 124 ARTTI, LİBYA’YA İHRACAT REKOR KIRDI
Sektörün en önemli ihracat pazarı olan çin‘e yapılan ihracatın geçtiğimiz yıla göre yüzde 124 artarak 222 Milyon Dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Yılmaz, “çin toplam ihracattan yüzde 56 pay aldı. öte yandan, Libya‘da siyasi ortamın durulması sonrası ülkeye yaptığımız ihracat yüzde 829 ile rekor düzeyde artış gösterdi. çin ve Libya’dan sonra, madencilik sektöründe en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında Bulgaristan ve Romanya yer alıyor. özellikle sanayi sektöründe yaygın bir kullanıma sahip olması nedeni ile hammadde arzında en çok talep gören ve bu yüzden ekonomik büyüme verilerini oldukça fazla etkileyen madencilik sektöründeki bu iyileşme Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor” diyor.

2013’DE 33 TON ALTIN çIKARILACAK
Madencilik sektöründe öncü olan altın madenciliğinde ise 2000’li yılların başından beri üretilen altın miktarının özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde 150 tona yaklaştığının altını çizen Yılmaz sözlerine şöyle devam ediyor, “2012 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde 29,5 ton altın çıkarılırken, 2013‘te bu rakamın 33 tona ulaşması bekleniyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Ege bölgesinde yoğun olarak bulunan hazır altın yataklarında işletilebilir altın rezervi 700 ton. Yapılan jeolojik ve jeofizik modellemeler sonucunda ise Türkiye’nin potansiyel altın rezervinin 6 bin 500 ton civarında olduğu tespit edildi. Bu rezervlerin verimli şekilde üretilmesi ve işletilmesi halinde ise Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok altın üreten ülke haline gelebilir.”

YOZGAT UMUT VAAT EDİYOR
İzmir, Balıkesir, Gümüşhane, Manisa ve Uşak’tan sonra son günlerde Yozgat Yenipazar’ın da zengin maden yatakları ile dikkatleri üzerine çektiğini belirten Yılmaz: “2011 yılında Yozgat’ta bulunan 24 milyon tonluk cevher üzerine, bu yıl o bölgedeki özel sektör tarafından kiralanan alanlarda bulunan madenlerin işletilerek ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmış durumda” görüşünü dile getiriyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası