Son Haberler

ALBTELECOM VE EAGLE MOBİLE

Arnavutluk’taki en önemli Türk yatırımlarından biri olan ALBtelecom ve Eagle Mobile hizmetlerini genişleterek sürdürüyor. ALBtelecom bünyesinde yaklaşık 1400 kişi çalışıyor. Bunların 370’i mobil kısmına yani Eagle Mobile’a ait. ülkede yüksek potansiyel ve iyi bir çalışma atmosferi var. Arnavutluk, Avrupa’nın tam ortasında yer alıyor ve insan sermayesi mükemmel. Bu ülkedeki insan gücünün kalitesine dikkat çeken ALBtelecom ve Eagle Mobile Genel Müdürü Dr. Erkan Tabak, “Arnavutluk‘taki insanlar birçok dil biliyor. Bunu, ülkenin vatandaşını övmek için değil, birçok ülkede ve çokuluslu şirketlerde çalışan bir uzman olarak söylüyorum” diyor.

İşte Turcomoney olarak Tiran’daki merkezinde ziyaret ettiğimiz ALBtelecom ve Eagle Mobile Genel Müdürü Dr. Erkan Tabak’ın açıklamalarını içeren özel söyleşi:

ALBtelecom kaç yıldır Arnavutluk‘ta hizmet veriyor?

ALBtelecom 1912 yılında, Arnavutluk’un bağımsızlığına kavuşmasıyla birlikte kuruldu. 2000 yılı ALBtelecom için özelleştirme hazırlıklarının başladığı sene oldu ve bu süreç 2007 yılında tamamlandı. Arnavutluk halkına modern hizmetler sunmaya başladık. Ayrıca bu şirketin GSM kolu olan Eagle Mobile, faaliyetine 2008 yılında başlamıştı ve o zamanlar ALBtelecom şirketine bağlı ayrı bir şirket olarak faaliyet gösteriyordu. Ancak Şubat 2013’ten itibaren Eagle Mobile, ALBtelecom’un bünyesine GSM şirketi değil, kolu olarak katıldı.

Arnavutluk’ta hangi alanlarda faaliyet yürütüyorsunuz? Pazar payınız nedir? ALBtelecom ve Eagle Mobile tek şirkette birleştikten sonra 360 derecelik hizmetler; Internet, sabit telefon, televizyon, mobil telefon, veri merkezi gibi Telekom hizmetleri sunmaya başladı. Abonelerimize sunduğumuz her hizmet için kolayca ulaşım sağlamayı hedefliyoruz. Her iletişim ihtiyacının tek bir noktada çözüm bulabilmesini sağlıyoruz. ALBtelecom’un telefon hizmetinde piyasanın yüzde 80’ini, internet hizmeti konusunda piyasanın yüzde 42’sini kapsıyor. Mobil kısmında ise piyasanın yüzde 13’üne sahibiz. Son zamanlarda piyasaya sürdüğümüz ve çok hızlı bir ritim yakalayan IPTV televizyon hizmeti birçok şehirde başarı yakaladı. Kullanıcılarımızın sayısı her geçen gün artıyor.


önümüzdeki döneme dair hedefleriniz nelerdir?

ALBtelecom, abonelerine en iyi hizmet ve en iyi teknolojiyi sunmayı hedefliyor. Bu konuda “en iyiyi” yapabilmek için yatırımlardan kaçınmıyoruz. Arkamızda sürekli duran ve bu konuda yardımcı olan çok güçlü bir grubumuz var. Dünyaca bilinen ve saygınlıkla faaliyet gösteren çalık Holding gibi bir grubun arkamızda olmasından gurur duyuyoruz ve bu anlamda kendimizi şanslı hissediyoruz. Arnavutluk’ta kalıcı olarak bulunduğumuzu ifade etmek istiyorum ve bu yüzden işimizi en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz. Bu yolda yürümek için de en büyük destekçilerimiz ALBtelecom geniş ailesidir, yani kendi uzman ekibimizdir. Onların çabası olmadan ALBtelecom’un yenilikçi özelliğine ayak uydurma, en iyi teknolojiyi ve en modern hizmetleri sunmak mümkün olamazdı.

Arnavutluk piyasasını ve rekabetini nasıl değerlendiriyorsunuz

Arnavutluk piyasasında gerekli gördüğümüz unsur adil bir rekabet çerçevesidir. Telekomünikasyon sektöründeki rekabetimiz iki ana alanda gerçekleşiyor. Sabit ve mobil hizmetlerde. Mobil kısmında fazla rekabet var ve bu verimliliği öldürüyor. Rekabet denge sağlayan bir seviyede olması gerekir. çünkü az rekabet söz konusuysa, bunun derdini ve acısını toplum çekiyor. Böylece 3.2 milyon nüfusu olan, yılda yaklaşık 4500 dolar ortalama geliri ve dört mobil şirketi olan bir ülke için ölçek ekonomileri açısından verimli ortam oluşmaz.

aa_52.jpg

Arnavutluk’taki yatırımlarınız ne durumda ?

Arnavutluk için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan çalık Grubun ve de onun ortağı olan Türk Telekom’u temsilen buradayız. En iyi hizmeti sunmak istiyoruz. ALBtelecom tıpkı Arnavutluk devleti gibi, 101 yıllık tarihi olan bir kuruluş. Arnavutluk tarihin farklı modernleşme aşamalarından geçince, ALBtelecom ve Eagle Mobile, ülke içinde en başarılı markalarından oldu. Bugün Arnavutluk telekomünikasyonunda ülkeyle dünya arasındaki bağlantı halindedir. Teknolojinin inanılmaz bir hızla geliştiği ve özellikle akıllı telefonların sayısı her geçen gün arttığı bu zamanda, çok yüksek hızlı veri iletişimi zorunlu bir ihtiyaç oldu. Bu ihtiyacın giderilmesi çok kaliteli bir fiber optik altyapıyla mümkün olabiliyor. 2007 yılında yapılan özelleştirilmenin ardından müşterilerimize uygun fiyatlarda çok hızlı veri hizmetleri sunabilmek ve altyapıyı en güçlü hale getirebilmek, yani NGN ağ sistemine getirebilmek için yaklaşık 150 milyon Euro yatırım yaptık. ALBtelecom, modern bir satış ağı kurmanın yanı sıra altyapıyı tamamen değiştirilmesi için ülke genelinde ağ hacmini artırmak için büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Yeni doğan ve ileriye dönük öngördüğümüz ihtiyaçlara çözüm bulmak için geleceğe hitap eden projeler geliştirdik. Bu yüzden Telekom backbone sisteminde yaklaşık 3000 km’lik Optik fiberler döşendi, 600 km’lik ağ ise komşu ülkelere uzanan yani uluslararası optik fiberlerde yatırım yapıldı. özelleştirme süreci başladığında sadece 500 km’lik bir ağ olduğunun altını çizmeliyim. Şimdi Arnavutluk’un ALBtelecom fiber optik ağ sistemi NGN (Next Generation Network) sadece Balkan ülkelerinde değil, Avrupa’da bile nadir bulunur. Bu yatırımlar kapasiteyi arttırıyor, en modern teknolojileri kullanmayı ve hizmetleri sunmayı sağlıyor.

İNTERNET TEKNOLOJİSİNDE YENİ çIĞIR AçILDI

ALBtelecom’un diğer rakip şirketlerle kıyasla büyük avantajları var. İster kalite ister çeşitlilik olsun, şirketimiz en kapsamlı hizmeti sunuyor tüketicilere. Biz, Vodafone ve Deutsche Telekom gibi dünyaca bilinen operatörlerinden pazar konusunda kayda değer paylar almayı başardık. Bu yıl ALBtelecom ve Eagle Mobile her hizmette çok iyi bir performans sergiledi. Sert bir rekabetin içinde olmamıza rağmen tüm KPI göstergelerimizde yükseliş yaşadık. Dünya krizinin hissedildiği bir dönemde, yüksek ve sert bir rekabetin içinde olmamıza rağmen, biz hem abone tabanımızı, hem de gelirimizi % 30’un üzerinde yükseltmeyi başardık. ALBtelecom ve Eagle Mobile Arnavutluk’ta ilk olarak Operatör dışı bedava konuşma dakikaları paketleri piyasaya sürdü, sonra diğer operatörler tarafından takip edildik.

Eagle Mobile bu ülkede 3.5G hızlı internet teknolojisiyle faaliyet gösteren ilk operatördür. ülkenin yerleşik bölgelerdeki halkın % 98,5’ini ve yurt genelinde yüzeyin % 92,5’ini kapsam içinde aldık. Eagle Mobile tarafından kullanılan çift Taşıyıcı (Dual-Carrier) HSPA+ sistemi yoğun dönemde bile mobil internet kapasitesinde düşüşünü ortadan kaldırır. ALBtelecom ağımız ise her şehre ulaşıyor ve Ring Topology sistemi şeklinde bağlıdır. Bu da telefon, Internet, Veri, IPTV, xDSL gibi hizmetlerin hiç kesintiye uğramamasını sağlıyor, çünkü ‘Halka Topolojisi’ iki farklı yönde veri iletimiyle hizmet vermektedir.

a_18.jpg

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası