Son Haberler

ATAVATAN`DA BAĞIMSIZLIK COŞKUSU

27 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan’da, 23. Bağımsızlık Bayramı ülkenin dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlandı. Başkent Aşkabat, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov‘un da katıldığı görkemli törenlere ev sahipliği yaptı. Resmi törene Bakanlar Kurulu üyeleri, diplomatik misyon şefleri, üniversite öğrencileri, resmi kurum çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törenler Bağımsızlık Anıtı‘na çelenk konulmasıyla başladı. Merkez Meydan‘da düzenlenen resmi törenlere katılan Türkmen Lider Berdimuhamedov, geniş katılımın olduğu etkinlikleri sonuna kadar izledi.

Savunma Bakanı Begenç Gündoğdiyev‘in, kara, deniz ve hava kuvvetleri birliklerine ait askeri birlikleri selamlamasının ardından Türkmen milli marşı okundu ve Türkmenistan bayrağı göndere çekildi. Törene katılan davetliler, askeri birliklerin geçişini alkışlarla izledi. Yabancı heyetlerin de katıldığı resmi kutlama töreninde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, askerleri ayakta selamladı. Askeri geçitle birlikte hava kuvvetlerine ait uçakların gösterisi de büyük ilgi gördü. Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla Türkmen Lider‘e, Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından Ahal-Teke atı hediye edildi. At gösterisinden sonra ülkenin çeşitli kurumlarında çalışanlar meydandan geçerek, devlet başkanını selamladı.

Renkli görüntülere sahne olan Bağımsızlık Bayramı kutlamaları kapsamında, Aşkabat Stadı’nda da, kapsamlı kutlama törenleri düzenlendi. 20 bin kapasiteli stadyum, bayram kutlamalarının yapıldığı en büyük alanlardan biri oldu. Türkmen halkı, stadyumu doldururken, ülkenin önde gelen sanatçıları ve folklor ekiplerinin şovları davetlileri coşturdu.

aa_344.jpg

TC AŞKABAT BüYüKELçİSİ ŞEVKİ MüTEVELLİOĞLU:

TüRKMENİSTAN’IN KENDİ UYDUSU OLACAK

Bir Millet, İki Devlet olan Türkiye ve Türkmenistan’ın kutlamaları bile birbirine yakın. Türkiye 91, Türkmenistan ise 23 yıl önce bağımsızlığını kazandı ve iki ülkede bu tarihlerin ardından büyük işler başardı. Her karış toprağı işgal altında olan Türkiye, bağımsızlığını ilan etti ve bugün dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmayı başardı. Türkmenistan da benzer bir başarıyla yoluna devam ediyor. Dünya standartlarına ulaşan Türkmenistan ile birçok alanda önemli işler yapıyoruz. Müteahhitlik alanında başta olmak üzere, ticaret, altyapı çalışmaları gibi çeşitli sektörlerde birlikte büyümeye devam edeceğiz. Gelişen ve hızla kalkınan Türkmenistan’da, girişimciler de devletin kalkınmasına ayak uydurarak başarıya ortak oluyor. Enerji sektöründe, sanayi üretiminde ve tarım sektöründe kalkınan Türkmenistan’ın yakında kendi uydusu olacak. Bütün bu gelişmeler, ülkenin yeni imkanlara sahip olmasını sağlıyor.

aa_128.png

DEİK Türk-Türkmen İş Konseyİ Başkanı Sefa Gömdenİz:

TüRKİYE-TüRKMENİSTAN İŞBİRLİĞİ ZİRVEDE

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler son yıllarda ciddi bir ivme kazandı. Bu süreç artarak sürüyor. Son 3 yıl içerisinde Türkmenistan, Türkiye‘nin en çok iş yaptığı ülkeler arasında yer almaya başladı. Türkmenistan, Türk iş adamları için müteahhitlik işlerinde Rusya’dan sonraki ikinci ülke konumunda. Rusya ile ilişkilerimiz 80‘li yıllara dayanıyor ancak Türkmenistan‘la süreç 1992 yılında başladı. Bu şekilde baktığımızda aslında istatistiki anlamda Türkmenistan ilk sırada diyebiliriz. Türk iş adamları, Atavatan’da şu ana kadar 53 milyar dolarlık müteahhitlik işi yaptı. Türkmenistan‘daki; tüm otoyollar, havalimanları, demiryolları, altyapı, yüzlerce fabrika, konutlardan oluşan binalar, hastaneler, iş merkezleri ve çarşı projeleri Türk firmaları tarafından yapıldı. İki ülke arasındaki ilişkiler gelişiyor. Hem devlet başkanları, hem de bakanlar seviyesinde sıkı bir işbirliği var. İki milletin kültürel temsilcileri de bu gelişime katkı sağlıyor. Hem Türkiye, hem de Türkmenistan‘dan heyetler gelmek suretiyle kültürel haftalar düzenleniyor. Türkmenistan’ın 23. Bağımsızlık yıldönümünü kutlarken, iki millet için de dostluk ve kardeşliğin devamını diliyorum.

aa_129.png

çALIK HOLDİNG YöNETİM KURULU BAŞKANI AHMET çALIK:

TüRKMENİSTAN’DA İŞ YAPMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

Kardeş ülke Türkmenistan ve Türkiye‘nin milli bayramlarının üst üste gelmesi güzel bir tevafuk. Türkmenistan 27, Türkiye 29 Ekim’de Cumhuriyet bayramını kutladı. Bu iki bayramın arka arkaya gelmesi, iki milletin birlikteliğine, kardeşliğine en güzel örneklerden biri. Bu bayramlar aynı zamanda kardeşliğimizin nişanı ve sembolüdür. Bu anlamda Atavatan ve Anavatan’ın bayramlarını kutluyorum. Bağımsızlığın kazanıldığı günden bu yana Türkiye-Türkmenistan ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan çok iyi bir gelişim izledi. Hürmetli Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında iyi bir ilişki var. Hükümetlerarası ilişkiler de iyi. İş dünyası olarak, bizler de gelişen bu ilişkilerden büyük mutluluk duyuyoruz. Türk şirketleri, Türkmenistan’da değerli çalışmalar yapıyor. Başta Sayın Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov olmak üzere bütün Türkmen yetkililer, Türk firmalarına destek sağlıyor ve yapılan projelerde Türk şirketleri tercih ediyorlar. Türk firmalarına ciddi bir güven duyuluyor. Biz de Türkmenistan’da iş yapmaktan gurur duyuyoruz.‘‘

aa_130.png

POLİMEKS YöNETİM KURULU BAŞKANI EROL TABANCA:

AKILLI STRATEJİLERLE üLKE MODERNLEŞİYOR

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, ülkesini hızlı bir kalkındırma süreci içine aldı. Yıldızı parlayan ülke, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov‘un akıllı stratejileriyle, her bağımsızlık bayramında daha modern bir hal alıyor. Havalimanları, demiryolları ve otoban inşaatları hızla devam ediyor. Polimeks olarak bizler de, Türkmenistan‘ın bu hızlı gelişimine katkı sunmaktan onur duyuyoruz. Kardeş ülkelerin ilişkilerinin daha da gelişmesi ve daha iyi bir gelecek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu anlamda Türkmenistan‘ın 23. Bağımsızlık Yıl dönümünü içten duygularla kutluyorum

aa_131.png

KAZAKİSTAN BüYüKELçİSİ ORMAN KARİMOVİCH NURBAYEV:

TüRKMENİSTAN STRATEJİK ORTAĞIMIZ

Kardeş ülke Kazakistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından ekonomik ilişkileri her geçen gün artış sağlıyor. Ortak kültür, yatırımların artmasında rol oynuyor. Ticari ve ekonomik alanla birlikte kültür ve eğitim alanlarında da işbirliğimiz gelişiyor. Türkmenistan’ın bağımsızlık bayramı bizim için büyük bir mutluluk vesilesi. Türkmenistan ile ilişkilerimizin çok iyi olduğunun altını çizmek istiyorum. Biz Türkmenistan’ı stratejik ortak olarak görüyoruz ilişkilerimizi artırmak için birçok ortak proje üzerinde çalışıyoruz. Yeni demiryolu hattımızdan, ortak doğalgaz boru hattına kadar birçok projeyi hayata geçirdik.

aa_132.png

AGİT TüRKMENİSTAN TEMSİLCİSİ VARDON DENİZ HOCA:

REFORMALAR GELİŞİMİ HIZLANDIRIYOR

Türk vatandaşı olmanın avantajıyla Türkmenistan’da bulunmaktan mutluyum. Şimdiye kadar ortak projelerde genel itibariyle Türkmenistan’ın bu yöndeki gelişimine katkı olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un, geliştirdiği reformlara destek olmak için projeler üretiyoruz. Hukuk reformunda olduğu gibi din ve inanç özgürlüğü, kadın hakları ve kadınların her alanda güçlendirilmesi gibi bu tür konularda projelerimiz, seminerlerimiz ve konferanslarımız devam ediyor. Türkiye-Türkmenistan arasındaki ilişkileri artmasını; hem AGİT temsilcisi, hem Türk vatandaşı olarak memnuniyetle karşılıyorum. İki ülke arasında ilişkilerin geliştirerek sürdürülmesini ümit ediyorum. 18 aydır Türkmenistan’dayım ve çok ciddi gelişmelerin yaşandığına şahit oldum. Gittikçe modernleşen, gelişen Türkmenistan’ın bu sürecini Türk firmalarının katkısından da ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası