Son Haberler

Patron olmak istiyorsanız bu fuara gidin!

Mal ve hizmet üreticilerinin ve tüketicilerinin belli bir zaman ve mekân dilimi içinde bir araya geldiği fuarlar, ticaretin en yoğun paylaşıldığı buluşma noktalarıdır. Türkiye’de 120 yıl öncesine dayanan fuarcılık sektöründe trend her geçen gün değişiyor.

Fuarcılık sektöründeki değişimleri gelişmeleri değerlendirmek üzere Türkiye’nin ilk konsept fuarcıları arasında yer alan Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Sayın Aycan Helvacıoğlu Fuarcılık Sektörü üzerine değerlendirmelerini Turcomoney’e anlattı. İşte sorular:

♦ Türkiye’de konsept fuarcılığın gelişmesine büyük katkılar sağlayan Medyafors Fuarcılık yöneticisi olarak Sayın Aycan Helvacıoğlu, sizi tanıyabilir miyiz?
Fuarcılık sektörü ile tanışmam 1996 yılına dayanıyor. Erem Medya Grup şirketlerinden Medyafors Fuarcılık’ta, dergi yayıncılığı ve reklam satış departmanı ile başlangıç yaptığım grubumuzda bu 15’inci yılım. Tabi bu yıllar arasında, halkla ilişkiler, pazarlama, televizyonculuk gibi birçok alanda da deneyim kazanma imkânım oldu. Şu an MedyaFors Fuarcılık şirketinin Genel Müdürlük görevini yürütüyorum.

♦ Fuara katılan firma sayısı, katılan firmaların nitelikleri, fuar katılımcıları ile ilgili gözlemleriniz?
2011 Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nda 260 katılımcı firma yer aldı. Gıda, emlak, fast-food, takı-aksesuar, cafe, restoran, tekstil, kozmetik, teknoloji marketler, bebek ürünleri, eğitim, sağlık, lojistik ve hizmet, franchising sisteminde en hızlı büyüyen sektörler olarak dikkat çekiyor. Bu fuarın en önemli özelliği, hiçbir platformda bir araya gelemeyecek sektörleri “franchise” hedef çatısı altında buluşturmasıdır. Herkesin bütçesine uygun franchise bulabileceği organizasyona her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından bayilik ve franchise almak isteyen girişimciler farklı sektörleri bir arada tanıma fırsatı bulacak.

♦ Medyafors fuar sektöründe çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Kuruluşunuzdan bu yana geçen süreyi değerlendirir misiniz?
1988’den bu yana medya sektörünün pek çok farklı alanını bir arada kullanarak ve geliştirerek tam hizmet anlayışı ile hareket eden Medyafors Fuarcılık, Expo Channel TV ve Anadolu Girişimcilik ile her geçen yıl daha da büyüyerek faaliyetlerini sürdürüyor.

2001 yılında Erem Medya Grubu çatısı altında “Detaylar Bir Bütünü Oluşturur” sloganıyla kurulan Medyafors Fuarcılık, özellikle ülkemizde son 10 yılda büyük gelişme gösterecek ve geleceğe yönelik de umut vaat eden sektörlere yönelik konsept fuarlar düzenliyor. Subcon – Uluslararası Yan Sanayi ürünleri Fuarı, Nalburiye ve Hırdavat Fuarı, Kablo & Tel Fuarı, Private Label Fuarı, Kırtasiye Fuarı, Balıkçılık Denizcilik Su ürünleri Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, Kampüs Kariyer ve Eğitim Fuarı, Yapı Market Tedarikçileri Fuarı, Vending Expo Fuarı ve Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarları, konsept fuarcılık konusunda farklı bir profili olan Medyafors Fuarcılık’ın organizasyonları arasında.

♦ İşsizlik ile patron olmak arasında “Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” var. Bize bu fuardan ve katılımcılara sağladığı faydalardan bahsedebilir misiniz?
Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı içerik olarak, işlerini bayilik ve franchise noktalarını arttırarak genişletmek isteyen katılımcılar ile kendine bir iş kurmak isteyen ziyaretçilerin yan yana gelmesinden oluşuyor. 2009 krizi sırasında pek çok firmanın küçülme yoluna gitmesiyle birlikte bir işsizlik sorunu oluştu. İşsiz kalanların bir kısmı ellerindeki küçük bütçelerle franchise alarak patron olmayı başardı. Bizler de bu durumu hem “Bayim Olur musun? Fuarı’na gelen ziyaretçi profili hem de www.bayimolurmusun.com portalına iletilen işsizlikten patronluğa uzanan yolculuklara dair hikayeler üzerinden gözlemleme şansı bulduk.

♦ 2012 yılı projelerinizden bahsedebilir misiniz?
2012 projelerimizin başında iki önemli fuarımız bulunuyor; 10.Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı ve bu yıl 2.’sini gerçekleştireceğimiz Yapı Market Tedarikçileri Fuarı…
22-25 Kasım 2012 Tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Yapı Market Tedarikçileri Fuarı’nda, yapı market pazarını hedefleyen tedarikçiler kendini “yeni bir pazar yeri” konseptiyle daha iyi tanıtma fırsatı bulacaklar. Dünyanın her yerinde dev perakende mağazaları satın alma operasyonlarına sahip firmaların yetkilileri, Yapı Market Tedarikçileri Fuarı’nda Türk imalatçı/ihracatçı firmaların yetkilileri ile fuar alanında ve Buyers Lounge’da görüşme imkânı bulacaklar. 2012 yılında, çok sayıda Türk tedarikçiyi uluslararası yapı market pazarına ulaştırmayı hedefliyoruz.

Tıpkı Yapı Market gibi franchising sektörü de ülkemizde hızla gelişmekte olan bir sektör. Günümüzde franchising, sağlam bir iş sahibi olmanın sihirli formülü olarak algılanıyor. Bu yıl 10.’sunu düzenleyeceğimiz Bayim Olur musun Fuarı ile katılımcılarımız, potansiyel girişimcilerle görüşme, daha fazla satış noktaları oluşturma, rakiplerini tanıma ve yurt dışına satış yapma imkânına kavuşacaklar.
UFRAD işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz Fuar ile bu yıl eş zamanlı düzenlenecek 36. WFC Dünya Franchise Konseyi Toplantısı, 45 ülkenin franchise derneği başkanlarını, dernek üyelerinin markalarını ve yüzlerce uluslararası yatırımcıyı İstanbul’da buluşturacak.

♦ Fuarların şirketlere katkıları nelerdir? İşletmeler fuarlara neden katılmalılar?
Fuar alanları, uluslararası ticaret platformlarıdır. Kurumsal duruşunuz her zaman aynadaki yüzünüzü yansıtır. özellikle eskiden sadece üretici firmaların tercih ettiği bir pazarlama platformu olan fuarlar, son dönemlerde hizmet sektörünün de içinde olduğu alanlar olmaya başladı. KOBİ’ler de fuar katılımı konusunda çok bilinçlendi. Şu an Türkiye’de 100’den fazla meslektaşımızla 500’den fazla fuar organize ediyoruz. Artık KOBİ’ler hangi fuarın kendileri için katkı sunduğunu daha rahat görebiliyorlar. Doğru fuara katılmanın önemini çok iyi kavradılar.

♦ Bayim Olur musun Fuarı’ndan franchising almayı düşünen girişimcilere tavsiyeleriniz neler?
Girişimcilerin ellerinde bulunan sermayeleri iyi değerlendirmelerinin öncelikli koşulu franchise veren firmalar hakkında çok iyi bir araştırma yapmalarıdır. üretimiyle, mağaza konseptiyle, personel eğitimiyle, teknik desteğiyle yüksek kalitede hizmet verebilecek kurumsallaşmış firmaları tercih etmeleri girişimcilerin yararına olacaktır.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY HAZİRAN 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası