Son Haberler

Çocuklarımızın geleceğine portföy (Ağustos yazısı)

Ağustos’ta 100 TL’nin TTKOM hissesine yatırılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Ağustos ayı içinde 6.40 ile 7.00 aralığından uygun fiyatlardan alım yapılabilir.

Bu yazıyı 23 Temmuz 2013 tarihinde kaleme alıyorum. çünkü derginin Ağustos ayında çıkabilmesi için yazıyı erken göndermemiz gerekiyor. Eğer bir özet verecek olursak, vermiş olduğumuz önerilerle oluşan portföyümüzün tablosu 22 Temmuz 2013 itibariyle şu şekildedir;

Geçen ay verdiğimiz tablolarda, dağıtılan temettü ile aynı gün hisse alındığı varsayılmıştı. Geçen ayki yazımızda önerilerimiz yaparken şöyle demiştik:

“Mayıs ayında kullanılamayan 100 TL, Haziran ayında yazımın yetişmemesi nedeniyle kullanılmayan 100 TL ve Temmuz ayı için ayrılan 100 TL’yi topladığımızda bu ay 300 TL tutarında hisse almanız mümkündür. Bu ay, bu nedenle iki adet hisse senedi öneriyorum. Bu hisseler EREGL ve BRISA’dır. BRISA için 200 TL, EREGL için ise 100 TL kullanılarak Temmuz ayında alım düşünülebilir.”

Şu ana kadar yatırılan toplam para 1456.01 TL olup, 22 Temmuz 2013 itibariyle 1276.77 TL seviyesindedir. Portföyümüzün durumu çok iç açıcı görünmüyor. Gezi parkı olayları ve ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin konuşmaları sonrasında borsadaki son düşüşler getirileri aşağı çekti.

Ama kısaca değinmek gerekirse hisse bazında dikkatimizi çeken bir unsur var ki bu önemli! Daha önceleri yüksek özvarlık karlılığına sahip şirketlerin, son bir yıldır özellikle ekonomik büyümedeki yavaşlama ile birlikte aşağı yönlü bir trend içine girmesi hisselerin düşmesine neden oldu. Fakat yukarıdaki hisseler için bunun geçici konjonktürel gelişmeler olduğunu düşündüğümüzden önemli bir değişiklik yapmadık. Fakat gelecek ay bu portföyde önemli değişiklikler yapabiliriz. özellikle de Haziran 2013 bilançolarını gördükten sonra portföyde önemli değişikliklere gidebiliriz. Sürekli kar eden, karını yatırımcısına dağıtan şirketleri seçmeye özen gösteriyoruz. Yukarıdaki tablodaki şirketler de bu kriterlere uyanlardır. Ama özvarlık karlılıkları uzun süre düşük kalacak olursa, dağıtacakları kar da düşük kalacağı için bazı hisseler için atış önerip, yerine yeni hisse önerebiliriz.

Bu ay ki hisse önerimi “Turcomoney Temmuz Sayısı‘nda” okuyabilirsiniz.

Doç. Dr. Yaşar Erdinç

Bu ayın hisse önerisini öğrenebilmek için Dergimiz Turcomoney‘e D&R, Remzi Kitapevi ve Yaysat dağıtım noktalarından ulaşabilirsiniz. Abonelik için : 0212 603 62 70

6 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  Kenan Bektaş
  14 Ağustos 2013 11:04 -

  Turcomoney dergisini ankaradaki D&R mağazalarının tamamını gezdim. ancak bu derginin ankara mağazalarına gelmediğini öğrendim. konu ile ilgilenirseniz sevinirim. Dergiyi bulamadığım için burda yazdığınız kadar faydalanıyorum

 • Avatar
  Gökhan
  19 Ağustos 2013 10:16 -

  saygıdeğer erdinç bey ,önerilerinizi gün ve gün takip ediyorum sizlere çok teşekkür etmek istiyorum inşallah emekli olunca 15 yıl sonra rızkımız varsa bu kağıtların meyvelerini toplıcaz.

 • Avatar
  servetdeniz
  20 Ağustos 2013 00:45 -

  hocam siz bu hisseyi yazdınız diye bizde sizin aldığınız fiyattan almıyoruz 🙂 o hissenin düşmesini bekliyoruz şu anda sizinkie çok benzer bir portfoye sahıbım mrdn ayen fmizp bunları baya düşük fiyata aldım şu anda çok güzel herşsey devam 🙂

 • Avatar
  niyazi balcı
  13 Ekim 2013 08:40 -

  hocam yazılarınız niye geç yayınlanıyor internetteeylül ayı hala yayınlanmadı

 • Avatar
  borsavirus
  13 Ekim 2013 10:19 -

  wala hocam sizi seviyorum ama bu portföyde tüm seçimler zararda görülüyor:) üstelik şirketlerinizin kar azalması kalıcı mahiyette. sizce mardin, despc, eregl, ayen eskisi gibi yüksek kar lı günlere dönebilecek mi? burada parlayan yıldız bence brisadır. şuan bu derece kar eden şirket, 2. fabrikayı da bitirince kar rakamını kaça katlar? tüm portföyü brisaya çevirmek sizce de daha uygun değil mi? her yer araç. trafikte yer kalmadı. ileride araç satışları düşecektir. bu kalabalıkta bir zaman sonra trafiğe çıkacak yer kalmayacak, kimse araç almaya cesaret edemeyecektir. ama mevcut araçların sürekli değişmesi gereken lastikleri baki kalacaktır. kanunende zorunlu artık tüv en ufak bir lastik seğirmesinde değiştir gel diyor. brisa gelecek 10-20 senenin banko hissesidir bence. diğerleri? bir daha o derece kar etmeleri zor..dünyanın gidişatı hiç iyi değil. uzatmaları oynuyoruz kanımca. nedersiniz sayın hocam. sizi çok sevdiğimi belirtir, başarılar dilerim. bence çimsa, akçansa ve brisa geleceğin fırtına 3lüsü olacaktır. yorumunuzu almak isterim.

 • Avatar
  Zuhal BULUT
  10 Kasım 2013 12:11 -

  hocam derginizi bulamıyoruz…

 • Site Haritası