Son Haberler

Çocuklarımızın geleceğine portföy

Bildiğiniz üzere aylık yazılarımı tamamıyla çocuklar için oluşturulacak portföy üzerine kurguladım. Sizlerden gördüğümüz büyük ilgi için sonsuz teşekkürlerimi sunarken, aynı zamanda bazı sayılarda yazılarımı bulamadığınız için özür diliyorum.

Bu portföy tablolarını oluşturmaktaki genel amacımız, uzun vadede borsada küçük küçük tasarrufların, geleceği parlak olan hisselerde biriktirildiğinde ileride önemli meblağlara ulaşabileceğini bir örnek uygulamayla göstermektir. Bugünkü piyasa koşullarında her ay 100 TL’lik hisse senedi aldığımızı varsayıyoruz ve her ay genellikle bir hisse öneriyorum. En son yazımın yayınlandığı Mayıs ayı sayısında Adana çimento için alım önermiştim ama bu hisse için verdiğimiz alım aralıklarına ilişkin tablo dergide çıkmamıştı. Sizlerden bu konuda mailler geldi. Ben de o ayki 100 TL’nin gelecek aya aktarılmasını önermiştim.

Bu yazıyı 25 Haziran 2013 tarihinde kaleme alıyorum. çünkü derginin Temmuz ayında çıkabilmesi için yazıyı erken göndermemiz gerekiyor. Eğer bir özetleyecek olursak, vermiş olduğumuz önerilerle oluşan portföyümüzün tablosu 23 Haziran 2013 itibariyle şu şekildedir;

Aşağıdaki tablo geçmiş aylarla karşılaştırılırsa bazı farklılıklar dikkatinizi çekebilir. örneğin Mayıs ayında yayınlanan tabloda 55 adet Mardin çimento vardı, bu tabloda 58 adet görülüyor. çünkü bu hisse 3 Haziran 2013 günü temettü dağıttı ve dağıtılan temettü ile hisse aldığımızı varsaydığımızda, elimizdeki hisse sayısı 58’e çıkmış oldu. Burada hesap yapılırken küsuratları yuvarladığımızı da belirtelim. Aynı şekilde FMIZP, DESPC ve EREGL hisseleri için de temettü dağıtımı ve bedelsiz bölünmelere göre yeni hisse maliyetleri ve hisse sayıları yeniden ayarlanmıştır. Şu ana kadar yatırılan toplam para 1145.28 TL olup, 23 Haziran 2013 itibariyle 989.69 TL seviyesindedir.

Bu ay ki hisse önerimi “Turcomoney Temmuz Sayısı‘nda” okuyabilirsiniz.

Doç. Dr. Yaşar Erdinç

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Mehmet özyapıcı
    5 Temmuz 2013 14:36 -

    Hocam günlük değil ama aylık bu önerilerinizi izliyorum devamını bekliyoruz saygılarımla

  • Site Haritası