Son Haberler

Cumhuriyet vizyonuyla muasır medeniyet ötesi toplum olmak

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu dönemde, kurucu liderimizin işaret ettiği hedeflere ulaşılmasında yapılan çok ve büyük işlere rağmen çok daha büyük işler yapılması mecburiyetinde olduğumuz görülüyor. Bu sebeple, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkarabilmek için Atatürk’ün işaret ettiği yetkinliklerde yarının insanı olacak cumhuriyet insanına ihtiyacımız var.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını karşıladığımız, yüzüncü yılını kutladığımız bir dönemde; cumhuriyet yüzyıllarını sonsuz kılmak, çağdaş uygarlığın ötesi ileri bir toplum olmak için Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefleri düşünelim. Gerçekler önümüzde geleceği hissedelim, kendimizi fark edelim. Gelecek; bugün bir kıvılcım, yarın gür alev olacak bir nesil istiyor. Her birimizin yaşanan, yaşanmakta olanlara ve geleceğe karşı rol ve sorumluluğumuz bulunuyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10. yıl nutkunda, çağının gerisinde kalan Osmanlı Devleti sonrası köylü toplum üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, dünyanın en mâmur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkarmak, en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılmak için az zamanda yapılan çok ve büyük işlere rağmen çok daha büyük işler yapılması mecburiyetinde ve azminde olduğumuzu ifade ediyordu. Atatürk, millî kültürümüzün muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarılmasını hedef gösteriyordu.

HER FABRİKA, BİR KALEDİR

Anadolu topraklarında odağında insan olan toplumsal bir değişim ve dönüşüm öngörülüyor, çağın toplumu ve devleti olmak için cumhuriyet insanı yetiştirmek gerekiyordu. Bu amaçla, Türkiye İktisat Kongresi’nin toplandığını, demir ağlarla dört baştan anayurdun örülmesi, “her fabrika bir kaledir” sözü ile sanayileşme ve planlı ekonomi, denk bütçe çalışmaları yapıldığını, köy enstitülerinin kurulduğunu görüyoruz.

Söz konusu ekonomik alanlarda yapılanlarla birlikte siyasal, toplumsal, hukuksal ve kültürel alanlar içinde yapılan devrimler ile çağdaşlaşma yolunda önemli adımlar atıldığını görüyoruz.

ATATÜRK, ASRIMIZIN SÜR’AT VE HAREKET MEFHUMUNA GÖRE DÜŞÜNÜLMESİNİ İSTİYORDU

Atatürk’ün 10. yıl nutkunda yer alan ifadelerinden de anlaşılacağı üzere, Cumhuriyetimizin kurucu lideri, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sür’at ve hareket mefhumuna göre düşünülmesini  istiyordu. Atatürk, nutukta özetle; yürümekte olduğumuz terakki ve medeniyet yolunda, elimizde ve kafamızda tuttuğumuz meşalenin müspet ilim olması gerektiğini, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtrî zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmenin millî ülkümüz olduğunu işaret ediyor.

YARININ İNSANI OLACAK CUMHURİYET İNSANINA İHTİYACIMIZ VAR

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu dönemde, kurucu liderimizin işaret ettiği hedeflere ulaşılmasında yapılan çok ve büyük işlere rağmen çok daha büyük işler yapılması mecburiyetinde olduğumuz görülüyor. Bu sebeple, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkarabilmek için Atatürk’ün işaret ettiği yetkinliklerde yarının insanı olacak cumhuriyet insanına ihtiyacımız bulunuyor.

Küreselleşme ve bilgi toplumu olmanın etkisiyle artık bireysel ve kurumsal hayat fiziki imkân ve mekânlarla sınırlı değil. Bugün, plazalar ve kampüsler olmadan iş ve eğitimi sürdürüyoruz.

Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin izlenmesi, geleceğin şekillenmesinde etkin olacak bireyler yetiştirilmesi ve yaşam boyu öğrenmeye odaklanılarak tüm toplumu eğitim sürecine dâhil edilmesinin stratejik bir öncelik olması gerektiğini düşünüyoruz.

MUSTAFA KEMAL’İN GÖSTERDİĞİ HEDEFLERİ DÜŞÜNELİM

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını karşıladığımız, yüzüncü yılını kutladığımız bir dönemde; cumhuriyet yüzyıllarını sonsuz kılmak, çağdaş uygarlığın ötesi ileri bir toplum olmak için Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefleri düşünelim.

Gerçekler önümüzde geleceği hissedelim, kendimizi fark edelim.

Gelecek; bugün bir kıvılcım, yarın gür alev olacak bir nesil istiyor.

Her birimizin yaşanan, yaşanmakta olanlara ve geleceğe karşı rol ve sorumluluğumuz bulunuyor.

Geçen yüzyılın doğanları ile bu yüzyılın doğanları birbirinden farklı kuşaklar geleceğe ortak olmak için yarının insanı olmanın birlikte sorumluluğunu taşıyoruz.

ATATÜRK’ÜN KARARLI ÇAĞRISI, HEPİMİZE YOL GÖSTEREN BİR PUSULADIR

Cumhuriyetimizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kültürümüzü muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkarma yönündeki kararlı çağrısı, hepimize yol gösteren bir pusuladır. Bu pusula ile, değişimin sürekli ve zorlukların dinamik olduğu bir dünyada, henüz keşfedilmemiş bir yolda tereddütsüz bir cesaretle ilerliyoruz.

Muasır medeniyet, varılacak son bir nokta değil; aklı, bilimi, sanatı ve başarıyı yüceltmek hedefiyle çıkılmış sürekli bir yolculuktur. Cumhuriyet, daha iyi bir gelecek hayal etmeye cüret eden cesaretli insanlar sayesinde kuruldu. Biz bu ruhu benimseyerek, cesur kararlar almak, zorluklarla yüzleşmek ve yeni yollar açmak için çalışıyoruz.

Sürekli gelişim yolculuğu devam ederken, cumhuriyetin cesareti ve çevik yönetim anlayışının, inşa etmeyi hedeflediğimiz muasır medeniyeti aktif olarak şekillendiren dinamik bir güç olduğunu düşünüyoruz.

GÜZEL VE İYİ GELECEĞİ TASARLAYABİLİRİZ

Muasır medeniyetin bir varış noktasından daha fazlası olduğu bu heyecan verici yolculukta bir araya gelerek, cesaret ve çevikliğin sinerjisi ile güzel ve iyi geleceği tasarlayabileceğimize inanıyoruz.

Cumhuriyetimizin gelecek yüzyıllarının inşa edilmesinde söz sahibi olmak için gençliğimizle, hayallerimizle, heyecanımız ve yüksek enerjimizle Türkiye için değer, geleceğe güvence olmanın sorumluluğu ile asla vazgeçmeyeceğimiz değerlerimizle bize emanet edilen cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için çalışacak, birlikte değer üreteceğiz.

Atalarımızın bizlere armağanı olan bugünümüz ve yarınımızın teminatı Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun!

Yolumuz açık, geleceğimiz kutlu olsun!

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Ali Kamil UZUN

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu ve Onursal Başkanı

uzun@turcomoney.com

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası