Son Haberler

Dünya kamuoyunda barış beklentisi artıyor

Uluslararası araştırma ağı WIN-Gallup International’in dünya kamuoyu barış beklentisi araştırma raporu yayınlandı. Dünyada daha barışçıl bir yıl bekleyenlerin oranı %27. Bu oran 11 Eylül’den bugüne dek ulaşılan en yüksek seviye.

Dünya kamuoyunun barış beklentisini ölçen, Türkiye‘de Barem Research tarafından temsil edilen Uluslararası araştırma ağı WIN-Gallup International “Barış Beklentisi Araştırması” raporu yayınlandı. Rapor, beş kıtada, dünya nüfusunun % 75‘ ini kapsayan 59 ülkede, 50 binden fazla kişi ile yapılan görüşmelere dayanıyor. Araştırma Kasım 2011-Ocak 2012 döneminde gerçekleştirildi. Her ülkeden 1.000 civarında kişi ile görüşme yapıldı. çalışma 1977’den beri yapıldığı için barış beklentisindeki trendi de gösteriyor.

Global bazda bakıldığında en çarpıcı nokta, barış beklentisinin 2001’den bu yana en yüksek değere ulaşmış olması. Araştırmanın trend verileri bu yılın yüzde -5 oranına, 2011’deki yüzde -30’dan artarak gelindiğini gösteriyor

Ancak gene de yalnızca bu 59 ülkenin nüfusunun altıda birini temsil eden 20 ülkede barış umudu taşıyan insanlar taşımayanlardan fazla. Nüfusun altıda beşinin yaşadığı 39 ülkede ise tersi durum sözkonusu.

59 ülkede yapılan Global Barış Endeksi araştırması geçmiş yıllarda daha çok savaş ve teröre maruz kalan ulusların, 2012’nin daha barışçıl bir yıl olacağına dair umut taşıdıklarını gösteriyor. Araştırmada özellikle Iraklıların (artı % 34) ve Afganların (artı % 18) geçen yıla göre daha barışçıl bir yıl umuyor olmaları dikkate değer. Her ikisinde de barış umudu eksi % 5 olan global ortalamanın çok üstünde.

Avrupa ülkelerinin çoğu ve ABD gibi refah toplumlarında ise barış konusundaki kaygılar devam ediyor.

Yürütülen global araştırma dünyanın zengin ülkelerinin barış beklentisi açısından daha karamsar olduğunu söylüyor. “Barış Endeksi” en zengin 30 ülkenin yalnızca birinde pozitif, tam tersi, zenginlik sıralamasında en altta yer alan 29 ülkenin 17‘sinde bu rakam pozitif. Onlar barış açısından içinde bulundukları koşullarının iyileşeceğini umuyorlar…

Global anlamda birçok anlaşmazlığa ve barış beklentisindeki süregelen karamsarlığa rağmen umudun artıyor olması çok olumlu. Dünyanın hiç de azımsanamayacak bir bölümü önümüzdeki ayların geçen 12 aya göre daha barışçıl olacağını düşünüyor. Bu, son 10 yılın en iyi sonucu. Gerçeklerin bu sezgilerle uyuşmasını beklerken, dünyanın daha pozitif olduğunu anlamak iyi bir şey Türkiye ayağını Barem Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye 59 ülke içinde Avusturya, Fransa, Güney Kore ve İtalya’nın önünde olmakla birlikte 2012 yılı Barış Endeksi düşük olan ülkeler içinde yer alıyor. Daha önce yine Barem Research tarafından yapılan ekonomik umut araştırması bulgularına göre, Türk insanının ekonomik geleceğe olan umudu global ortalamaya paralel iken, iç ve dış barış söz konusu olduğunda oldukça karamsar. üzerinde bulunulan coğrafi bölgenin koşulları da göz önüne alındığında 2012 yılında da toplum olarak barış beklentisinde olanların oranı beklemeyenlerden daha düşük. Sıralamada dikkat çeken bir nokta Avusturya, Fransa , İtalya gibi savaş bölgesinden uzakta konumlanmış Avrupa’nın merkezi ve en gelişmiş bölgesinde yer alan ülkelerin barış endeksinde Türkiye’nin altında yer alması.

Dr. Fatih ANIL

ORKA Group İcra Kurulu üyesi

anil@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası