Son Haberler

Ekim ayında piyasalar nefes alacak mı?

Eylül ayında yurt dışı piyasalara paralel bir seyir izleyen İMKB Ekim ayında da yurt dışı gelişmeleri, Merkez Bankası’nın son kararlarını cari açık, enflasyon ve büyüme verilerini yakından takip edecek. Kar realizasyonları gelmesi beklenen borsada mevcut seviyeler korunacak mı?

Merkez bankalarının ekonomik büyümeyi destekleyici önlemler alacağı beklentilerini satın alarak Ağustos ayında yukarı yönlü bir seyir izleyen global piyasalar, ayın sonunda yapılan Jakson Hole toplantısına odaklanırken, bu toplantıda FED Başkanı Bernanke’nin konuşmasından 3. parasal genişlemeyle ilgili ipuçlarını takip etti. Toplantıda Bernanke’nin parasal gevşeme yönünde net sinyaller vermemesi beklentilerin, FED’in 13 Eylül’de yapacağı faiz toplantısına ötelenmesine neden oldu. FED’den gelecek açıklamaların yanı sıra AB tarafında Avrupa Merkez Bankası’ndan tahvil alım programıyla ilgili gelebilecek açıklamalara ve İspanya ile İtalya’nın tahvil faizlerinin seyrine odaklanan global piyasalarda yukarı yönlü seyir devam etti. Yurt dışında görülen iyimser havanın desteğinde yükselişini sürdüren İMKB cephesinde ise 2012 yılının yeni zirve seviyeleri Eylül ayı içerisinde test edildi.

Eylül ayının ilk haftasında Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen yeni tahvil alımına ilişkin açıklamalar piyasalardaki iyimser havayı desteklerken, gözler 13 Eylül’de FED’den gelecek açıklamalara çevrildi. FED’in toplantısından, uzun süredir merakla beklenen yeni parasal gevşeme kararı alınması ise piyasalardaki yükselişi destekledi.

FED, mortgage’a dayalı tahvillerden aylık 40 milyar dolarlık alımı yapacağını açıklarken, alım programının ne kadar devam edeceğine yönelik bir açıklama yapmadı. FED’in açıklamış olduğu bu yeni parasal gevşeme paketi global piyasalar tarafından olumlu algılanırken, Japonya Merkez Bankası’nın da mevcut varlık alım programını artırması piyasalardaki risk iştahını artırdı.

Rezerv opsiyon katsayıları arttı
Yurt dışında merkez bankaları parasal genişlemeyi artırırken TCMB Para Politikası Kurulu, 18 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, %5.75 olan politika faizini beklendiği gibi değiştirmeyip, gecelik borç verme faiz oranını ise beklentilerin üzerinde 150 baz puan düşüş ile %10‘a çekerken, Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların döviz olarak tutulabilecek kısmına ilişkin bütün dilimlere uygulanan rezerv opsiyonu katsayılarını (ROK) “0,2” puan artırdı.

Yurt dışı piyasalarda merkez bankalarının kararlarının öncesinde yaşanan iyimser hava İMKB’de de yankı buldu. Yukarı yönlü seyrini 68,000 seviyesi üzerine taşıyan İMKB’de, Eylül ayı içerisinde 2012 yılının yeni zirveleri test edildi. Merkez bankalarının kararları sonrasında kısa vadeli beklentilerin bitmesi sonrasında İMKB’de özellikle bankacılık sektörü hisselerinde görülen kar realizasyonlarına, Halkbank ve Türk Telekom’da kamu paylarının ikincil halka arzına yönelik beklentilerin eklenmesi de kar satışlarının artmasına neden oldu.

Eylül ayının ikinci yarısında kısa vadeli beklentilerin gerçekleşmesi ile kar realizasyonları ile karşılaşan global piyasaların Ekim ayında, özellikle merkez bankalarının aldığı kararların etkilerini takip ederek mevcut seviyeleri korumaya çalışarak bir soluklanma içinde olacaklarını düşünüyoruz.
Eylül ayında yurt dışı piyasalara paralel bir seyir izleyen İMKB’nin Ekim ayında da yurt dışı gelişmeleri takip ederken yurt içinde Merkez Bankası’nın son kararlarını cari açık, enflasyon ve büyüme verilerini yakından takip ederken gelebilecek kar realizasyonlarını karşılamaya ve mevcut seviyelerini korumaya çalışacağını düşünüyoruz.

Ayrıca, petrol fiyatları ve Suriye ilgili gelişmeler gibi konular da piyasaların yakından takip etmeye devam edeceği konuların başında geliyor.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası