Son Haberler

ERP kullanmak, çalışanları sıradanlaştırır mı?

“Ekonomiler yavaşladığında çalışanların da koltuk kaygısı artıyor. Ancak eğer sürekli üretkenliğe motive edilirlerse işler ergeç yoluna giriyor.” ERP’nin hayata geçişi için çalışanları yükseltme veya ikramiye vermek için yeterli bütçeniz yok ise onlara ERP ile bağlantılı olarak zaman hediye edebilirsiniz. Örneğin, ERP ile birlikte gelen bir fırsat olarak çalışanlarınıza evden veya uzak yerlerden, esnek çalışma saatleri ile çalışmasını sağlayan bir ortam yaratırsanız büyük bir motivasyon kaynağı olabilir ve daha fazla bağlılık doğurabilirsiniz. Bunun için ERP’niz veya kurumsal yönetim araçlarınız internet üzerinde kullanılabilir olmalıdır tabii ki.

 Yurtdışı kaynaklı bir araştırmaya göre; çalışanların sadece yaklaşık yüzde 20’si görevlerini layıkıyla yerine getiriyor. Diğerleri ise koltuklarını koruma çabası içinde günlük işlerini sürdürüyorlar. Çoğu zaman günlük işler arasında bu tür çalışanları teşhis etmek çok da kolay olmaz. Ancak bu kişilerin varlığı, ekibi her zaman yavaşlatacak.

 EKİP, GÜÇLÜ BİR KELİME

Kurumların verimli çalışması, birbirini destekleyecek güçlü bir ekip kurmaktan geçer. Ekip ruhu oluşturabilirseniz çalışanların verimi de artar. İşletme içerisinde uyumu yakalayamazsanız, çalışanlarınızın da verimini artıramazsınız. Bu durumda ekibiniz tam olarak yeniliklere ve iletişime açık olmalı. Ekip ruhunu yakaladıktan sonra çalışanlara sağlanan olanaklar ile verim daha da yükselecek.

EKONOMİLER YAVAŞLADIĞINDA KAYGI ARTIYOR

Çalışanların motive ve üretken olacağı ortamları oluşturmak gerekiyor. Üretken işgücü sayesinde kurumlar daha iyi performans gösteriyor. Ekonomiler yavaşladığında çalışanların da koltuk kaygısı artıyor ancak eğer sürekli üretkenliğe motive edilirlerse işler ergeç yoluna giriyor. Mali dalgalanmalardan sonra veya rekabetin artığı, karlılığın düştüğü noktalarda, birçok kurum da maliyetlerini düşürme peşine düşüyor. Birçoğu süreçlerini yeniden gözden geçiriyor, yeni pazarlar araştırıyor veya orta yönetim katmanlarını ortadan kaldırma yoluna gidiyor vs. Bu arada gittikçe daha fazla dijitalleşiliyor ve bazı firmalar da ERP kullanmayı seçiyor.

 ERP NASIL BİR SİSTEM?

ERP, firmaların tüm süreçlerini kapsayacak şekilde düşünülen entegre bir yönetim sistemi. Firmada tamamına yakın geniş bir kitleye hitap ediyor. Firmadaki işleyen süreçleri standartlaştıran veya üzerinde tanımlı süreçleri firmada oturtmaya çalışan bir sistem ve kollektif olarak kullanılıyor. ERP’ye geçmek üzere yola çıkan kurumlar da kullanma nedenlerine de bağlı olmak üzere, çalışanlar kendilerini baskı altında hissetmeye başlarlar. Kendi imkanları, yetenekleri, zekaları veya yöntemleri ile hallettikleri bir çok işi veya yürüttükleri süreçleri artık yeni oluşmakta olan sisteme (ERP’ye) kazandırmak için ortaya koymak ve hatta savunmak durumunda kalırlar. Sistemin kullanımı yaklaştıkça da eleman tasarrufunun planlanıyor olacağını veya daha etkin kontrol edilebilecek olmalarını düşünmeleri ile beraber bireylerden ziyade sistemin üstün tutulduğuna giderek artan şekilde şahit olmaları, sistem karşısında değersizleştikleri düşüncesine kapılmalarına neden olur. Bu durumda bireylerin kendi değerlerini ve motivasyonlarını iyi takip etmek gerekiyor. Özellikle şirketin genç işgücünün motivasyon kaynaklarını anlamak çok önemli. Onlar için ERP projeler gibi yeni projeler üzerinde çalışmak harika bir başlangıç olabilir, çeşitli beceriler kazanmak için onlara fırsat vermiş oluyor olabilirsiniz.

ERP İLE YENİ BİR İŞ YAPMA MODELİ OLUŞTURMAK

ERP’nin hayata geçişi için çalışanları yükseltme veya ikramiye vermek için yeterli bütçeniz yok ise onlara ERP ile bağlantılı olarak zaman hediye edebilirsiniz. Örneğin, ERP ile birlikte gelen bir fırsat olarak çalışanlarınıza evden veya uzak yerlerden, esnek çalışma saatleri ile çalışmasını sağlayan bir ortam yaratırsanız büyük bir motivasyon kaynağı olabilir ve daha fazla bağlılık doğurabilirsiniz. Bunun için ERP’niz veya kurumsal yönetim araçlarınız internet üzerinde kullanılabilir olmalıdır tabii ki. ERP ile birlikte karşılarına çıkan değersizleşme duygusuna karşın esneklik ve özgürlük sunarak onları hem iş yerinde hem de özel hayatlarında önemsediğinizi hissettirebilirsiniz. Bu ilk bakışta bir şirketin çıkarlarına zarar verecek gibi görünüyor olsa da, orta ve uzun vadede sadakat doğuracak. Çalışanlarınıza gündemdeki teknolojileri içeren ERP ile yeni bir iş yapma modeli sunuyor olmanız yani yönetim araçlarınızı güncellemeniz, verimliliğiniz açısından daha iyi olacak.

ERP PROJE EKİBİ İSE

ERP kullanmaya karar verdiğinizde oluşturacağınız proje ekibi kurumun geleceğini kurguluyor olduğu için kendilerini zaten oldukça motive hissedecekler. Anahtar kullanıcılar, hem ERP seçiminde karar verme düzeyinde katılımcıdırlar hem de ERP implementasyonu sırasında etkileri ve görevleri çok fazladır. Kuruma sağlayacakları fayda kadar kendilerini de geliştirme imkanı bulurlar. Ancak her çalışan bu grupta bulunma şansına sahip olamayacak, bunun nedeni ise gurubun darlığından kaynaklanıyor.

 

Göker Sarp

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası