Son Haberler

Dolar sağ gösterip sol vurabilir aman dikkat!

Dolar’ın düşmesi gayet normal. Ancak FED’in bugünlerde bekliyor olması, daha ileriki vadelerde sıkılaştırma politikasını bir defa başlattığı zaman son derece kararlı ve hızlı yapacağından, Dolar’ın yeniden çöp olacağını beklemek yanıltıcı olabilir.

ABD’nin Merkez Bankası FED yetkililerinin, geçen ay içinde yapmış olduğu faiz toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalar FED’in üçüncü bir para arzı planının olmadığı ve aynı zamanda da önceliği olan bir para sıkılaştırmasına gidilmeyeceği sinyalini verdi. Piyasa bu gelişmeye Dolar satarak tepi vermiş olsa da aslında FED’in bu yaklaşımı orta ve uzun vadede Dolar’ın yükselmesine neden olacak sürecin başlangıcıdır.

FED’in gevşek para politikasını bırakması mevcut bonoların itfaları geldikçe yeni ihaleler açmamak şeklinde vuku bulacağından, ortalama itfa süresi azaldığı her geçen gün Dolar faizlerinin artması gündemde olacak. özellikle enerji ve gıda fiyat artışının yüksek olduğu bugünlerde Dolar’ın düşmesi kısa vadede normal bir durum olsa da, yine aynı gelişmeler Dolar faizlerinin daha çabuk yükselmesini beraberinde getirebileceğinden Dolar’ın zayıflığının sonlarına yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Konuya bir de hisse senedi piyasaları açısından yaklaşalım. Bugüne kadar hisse senedi piyasalarında görülen sert ve devamlı yükselişler dünyanın sanki hiç kriz görmemiş olduğu izlenimini veriyor. özellikle de işsizliğin yüksek, gelirlerin düşük olduğu bir dönemde hisse senetlerindeki yükselişler fazla para miktarından kaynaklanıyor. Dünyada merkez bankalarının bastığı paralar şirketlerin ve bankaların sermayelerinin sürdürülebilir seviyelere çıkartılmasında kullanılırken, FED’in bu parayı yavaş da olsa geri çağırmaya başlaması şirketlerin sermaye yapılarının zora girmesine neden olur. Bu durum da hisse senedi piyasaları açık bir tehdit altına girebilir ki, bu durum Dolar’ın yükselmesini gerektirebilir. Bir diğer deyişler, Dolar’ı hisse senetlerine göre karşılaştırarak piyasalar arası analiz yaptığımızda Dolar’ın yükselmesi gereğini buradan da anlayabiliyoruz.

Gelelim Dolar’ı altın ve Dow Jones dinamiklerine göre değerlendirmeye: Aşağıdaki grafikte de sunumu yapıldığı üzere, Dow Jones endeksinin fiyatını altına bölerek baktığımızda bu rasyonun grafiğinin 7,5 civarında olduğunu görüyoruz. Bu rasyonun tarihinde görmüş olduğu en düşük 2,5 olan seviyenin bugünkü üretkenlik şartlarında artık neredeyse imkansız olduğu düşünülürse ve bu rasyonun 7,5 civarından yeniden yükseleceğini düşünecek olursak, rasyodaki yükseliş büyük ölçüde altının gerilemesiyle mümkün olabilir. Zira bugünlerde altının daha önceden yükselişine neden olan ve VIX olarak bilinen güvensizlik endeksinin son derece düşmüş olması piyasanın güven tazelemek üzere olduğunu gösteriyor. Bu noktada hisse sentlerindeki yükseliş VIX endeksiyle açıklanıyor olsa da, altındaki yükseliş VIX endeksindeki yükselişe tamamıyla ters. Bu durum altının zayıflaması gereğini ortaya koyduğundan, Dolar’ın yükselmesi gerektiğini buradan da çıkartıyoruz.

Sonuç olarak, Dolar’ın bugünlerde düşmesi gayet normal. Ancak FED’in bugünlerde bekliyor olması, daha ileriki vadelerde sıkılaştırma politikasını bir defa başlattığı zaman son derece kararlı ve hızlı yapacağından, Dolar’ın yeniden çöp olacağını beklemek vahim sonuçlar doğurabilir. Uyarması bizden, değerlendirmesi sizden…

Okan AYBAR
aybar@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası