Son Haberler

Eylül ayında İMKB müdahale rampasını aşabilecek mi?

Son dönemde merkez bankalarının piyasalara müdahale edeceği beklentisini satın alan piyasalarda Eylül ayında merkez bankalarının herhangi bir adım atmaması veya atılan adımların piyasaların beklentilerini karşılayamaması halinde sert satışlar görülebilir.

Temmuz ayında AB borç krizi ve İspanya’ya yönelik artan endişelere odaklanan global piyasalarda dalgalı seyirler izlendi. Olumlu gelen makro verilerin desteğinde yurt dışından pozitif yönde ayrışan İMKB’de de hızlı yükselişin ardından kar satışları görüldü. Ağustos ayında FED’den 3. parasal genişleme, Avrupa Merkez Bankası’ndan ise borç krizine yönelik yeni adımların atılacağı beklentisinin artırdığı risk iştahı sonrasında global piyasalar ile birlikte İMKB’de de pozitif seyir devam etti.

Ağustos ayına girilirken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır oldukları yolundaki açıklamaları, piyasalarda sert yükselişlere neden oldu. Gözler FED‘in ve Avrupa Merkez Bankası‘nın Ağustos ayı başındaki faiz kararlarına ve bu kararlarının ardından gelecek açıklamalara çevrildi. Ancak, ayın ilk günündeki toplantı sonrasında FED’in yeni bir parasal genişleme sinyali vermemesinin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamaları da piyasaları tatmin etmeyince global piyasalarda kar satışları görüldü.

Kısa süreli yaşanan kar satışlarının ardından merkez bankalarının piyasalara müdahale edeceği beklentisini sürdüren ve yeniden iyimser bir görünüme bürünen global piyasalarda yukarı yönlü hareketler devam etti. Bu süreçte gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendiren global piyasalarda, ABD’de Dow Jones Endeksi yeniden 13.000 seviyelerini, Almanya tarafında ise DAX’da yeniden 7.000 seviyelerinin üzerini test etti.

Global piyasalardaki yukarı hareketlerin yanı sıra beklentilerden iyi gelen makro verilerin yumuşak iniş senaryosunu desteklemesi, alternatif piyasalardaki olumlu seyir ve ikinci çeyrek bilançolarının beklentilerden olumlu gelmesi İMKB’deki yükseliş hareketini destekledi. Geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendiren ve özellikle banka hisselerinde yaşanan alımlar İMKB’nin 2012 yılı içinde gördüğü en yüksek seviyelerine ulaşılmasını sağladı.

Ağustos ayının son haftasına girilirken pozitif seyrini sürdüren İMKB’de gözler, FED’in son açıklanan 31 Temmuz–1 Ağustos toplantı tutanaklarında ekonomideki kısa vadede toparlanma işaretleri görülmemesi durumunda canlanmaya yönelik adımların atılabileceğinin sinyallerinin verilmesi sonrasında önemi bir kat daha artan Jackson Hole toplantısından gelecek haberlerde olacak. Bu toplantı ve sonrasında FED’den ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek adımlara göre Eylül ayında piyasalarda dalgalı seyirler görebiliriz.

Beklentilerin karşılanamaması sert satışları getirebilir
Son dönemde merkez bankalarının piyasalara müdahale edeceği beklentisini satın alan piyasalarda Eylül ayında merkez bankalarının herhangi bir adım atmaması veya atılan adımların piyasaların beklentilerini karşılayamaması halinde sert satışlar görülebilir. Bununla beraber, merkez bankalarının beklenen adımları atması halinde ise kısa vadeli beklentilerin sonlanması bir kar satışına neden olabilir.

Makro alandaki olumlu veri akışının yanı sıra kredi notuna ilişkin beklentilerle son dönemde yurt dışından pozitif yönde ayrışan İMKB’de, özellikle petrol fiyatlarında yaşanan artış ve Suriye’ye yönelik artan endişelerin iyimser havayı bozabileceğini bu bağlamda Eylül ayında yurt dışı piyasalarda yaşanabilecek olası satıcılı seyre İMKB’nin de ayak uydurabileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber, makro verilerin olumlu seyrini sürdürmesi Avrupa’da yaşanan krizin Euro’nun dağılmasına neden olacak seviyeye yükselmeden çözüm yolunun bulunması ve Orta Doğu’da bir savaş ihtimalinin artmaması durumunda Türkiye’nin yükselen trendine orta uzun vadeli olarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası