Son Haberler

Fas, Batı Afrika`ya açılan fırsat kapısıdır

Türkiye ile Fas arasındaki ilişkiler 2006’da Sayın Başbakan’ımızın, Fas’a gelişinden sonra vizelerin kaldırılmasıyla önemli bir ivme kazandı. O ziyaretin ardından buraya gelen iş adamlarımız, Türkiye ile Fas arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağladılar. Türkiye’de yayınlanan televizyon dizileri burada çok seviliyor ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sunuyor. THY’nin, Fas’a direk uçuş yapması turizmi ve iki ülke ilişkilerinin güçlenmesini kolaylaştırıyor. Türk iş adamları için önemli potansiyele sahip Fas, yatırım için güzel bir iklime sahip. Arap baharı bu ülkeyi olumsuz etkilemedi çünkü Kral Muhammed VI, tehlikenin nereden geldiğini görünce atılması gereken adımları attı, hemen anayasada değişikliğe gidildi ve Kral bazı yetkilerini devretti. Sonrasında seçimler yapıldı ve gerekli reformlarla Faslıların birçok talebi karşılanmış oldu. Dolayısıyla Fas, siyasi ve ekonomik istikrara sahip bir ülke olarak yatırıma uygun bir ülke.

Türkiye ile Fas arasında serbest ticaret anlaşması var. ülkede yatırıma müsait birçok sektör var. Fas yönetimi, eğitim alanında üniversitelerin ülkelerine gelmesini istiyor. öte yandan turizm alanında Türk şirketleri için fırsatlar var. Yatırım yapılması durumunda sanayi sektörü için geniş bir pazar var. Fas aynı zamanda tarım ülkesi, öte yandan bakancılık sektörü burada yatırım yapabilir. İki ülke arasındaki ticaret hacminde Türkiye’nin ağırlığı var. Fas hükümeti, Türk iş adamlarının aldıkları ihaleleri başarıyla tamamlamasının yanında, reel yatırımlar yapmasını da bekliyor. Gıda sektöründe Türk firmaları büyüyor, marketlerde Türk malları kendini gösteriyor.

Türkiye’ye benzer tarafları olan ve içinde birçok güzellikleri barından Fas’a, vize olmadığından tatil amaçlı da gelinebilir. Sahil şeridindeki oteller turistlik seyahatler için oldukça ideal. Marakeş, Fes, Meknes gibi görülmeye değer şehirler var. Fransızlar ve İspanyollar başta olmak üzere birçok Avrupalı, emekli olunca bu ülkeye gelip yerleşiyor.

Fas bizim gibi Müslüman bir ülke. Ortak kültürel değerlere sahip iki ülke olarak ekonomik anlamda ilişkilerimizi güçlendirmemiz büyük önem taşıyor. Birlikteliğin güçlenmesi için hükümet yetkilileri çalışmalar yürütüyor, fakat iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için iş adamları, karşılıklı olarak yatırımlarını yoğunlaştırmalı ve ticaret hacmini arttırmalı. Fas’ta iş yapmak isteyen Türk firmaları iş yaparken, anlaşmazlık durumunda uluslararası mahkemelerin hakem olacağını sözleşmede önceden belirlemeli. Bu ülkede yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına, Büyükelçilik olarak bizler, Ticaret Müşavirliğimiz ve diğer kurumlarımız her anlamda yönlendirici ve yol gösterici olmaya hazırız.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    mustafa kaygusuz
    7 Şubat 2014 16:07 -

    slm fasta negibi işler var

  • Site Haritası