Son Haberler

Fırsatlar ülkesi Kamerun, Türk yatırımcıları bekliyor

Uluslararası Ekonomi Finans Dergisi Turcomoney olarak Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e dünyanın her noktasına gidiyoruz, geziyoruz, inceliyoruz ve ülkelerin ekonomilerini analiz ediyoruz. Yatırım ve iş fırsatlarını siz değerli okurlarımızın, işadamlarımızın dikkatine sunuyoruz. Bu amaçla geçen ay Yazı İşleri Müdürümüz Cesur çaça ile birlikte Orta Afrika’nın gizemli ülkesi Kamerun’a gittik. ülkeyi gezip, gördükten sonra edindiğimiz izlenim şöyle: Tüm Afrika ülkelerinin özelliklerini bünyesinde barındırdığı için Küçük Afrika olarak nitelendirilen Kamerun, yatırımcılar için deyim yerindeyse “fırsatlar ülkesi” olarak öne çıkıyor. Kamerun aslında petrol, doğalgaz, değerli madenlerle zengin bir ülke. Ama bu zenginliğini henüz değerlendirebilmiş değil. Bu yüzden yoksul bir ülke konumunda. Halk perişan. Fakat şöyle bir silkinse, başını kaldırıp da kaynaklarını harekete geçirebilse kısa sürede zenginlik yolunda hızlı adımlarla ilerleyebilir. İşte bu nedenledir ki; Kamerun’un yabancı sermayeye, yabancı yatırımcılara çok ihtiyacı var. Devlet Başkanı 2035 hedefi ile ülkesini kalkındırmak için start vermiş durumda. ülke yeniden imar edilecek. Yollar, köprüler, barajlar, tüneller yapılacak. Altyapı yatırımları alanında büyük boşluk var. Gıda, orman ürünleri, tarım sektörü başlı başına büyük potansiyele sahip. Turizm gelişmeye açık. ülkede konforlu, lüks otel boşluğu fazla. Sağlık sektöründe yatırım yapılabilir. Keza ülkede enerji sektöründe de önemli fırsatlar mevcut… Dedik ya Kamerun’da çok imkan, çok fırsat var. O yüzden Kamerun, yabancı sermayeyi çekmek için bir süre önce Yabancı Sermaye Teşvik Sistemi’ni getirdi. Kamerun Başbakanı Sayın Philemon Yang ile gerçekleştirdiğimiz özel görüşmede de bu konu üzerinde özellikle duruldu. Kamerun Başbakanı; Türk iş adamlarına, ülkelerinde yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Türkiye-Kamerun ilişkilerini daha iyi bir noktaya taşımak için geceli-gündüzlü çalışan Yaounde Büyükelçi’miz ömer Faruk Doğan’ın bu konuda her türlü desteğe ve yardıma hazır olduğunu da hatırlatalım.

Kamerun; yeni pazarlara açılmak, yatırım yapmak isteyen girişimcileri bekliyor. Peki hiç mi risk yok? Elbette var! Fırsatların olduğu yerde, riskte olur…

KONUT SEKTöRü MARKALAŞIYOR

Türk müteahhitlik sektörü, Türkiye’nin yüz akı sektörlerinin başında geliyor. Türk inşaat firmaları modern ve ilginç projeleriyle dünya çapında başarılara imza atıyor. İşte bu alanda büyük başarılara imza atan işadamlarından biri de DAP YAPI’nın patronu Ziya Yılmaz. Birbirinden ilginç projeleriyle adından söz ettiren genç işadamı Yılmaz’ın başarı öyküsünü dergimizin kapağına taşıdık.

MEDENİYETLERİN ŞEHRİ MARDİN

Medeniyetlerin buluştuğu kent Mardin, şimdi yeniden yapılanıyor. Tarihi kent, dünyanın dört bir tarafından gelen turistleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Merak edenler için bu güzel kenti sayfalarımıza taşıdık.

FAİZSİZ FİNANS SİSTEMİ NEREYE KOŞUYOR?

Küresel krizle birlikte bunalımlı bir sürece giren geleneksel bankacılık sistemi, şimdi yeni arayışlar içinde. Neden mi? çünkü bu krizlere karşı dayanıklı bir tablo sergileyen faizsiz finans sistemi, cazip bir alan oluşturmaya başladı. Deyim yerindeyse kartopu gibi büyüyen faizsiz finans sisteminin dünyadaki toplam hacmi 1.6 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Faizsiz bankacılık, Türkiye’de de benzer bir trend içinde. İşte tüm bu gelişmeler geçen ay çırağan’da yapılan toplantıda masaya yatırıldı. Sektör yöneticilerinin görüşlerini alarak faizsiz finans dosyası hazırladık.

Sizi, bu ayki sayımızla baş başa bırakırken hepinize sağlık, mutluluk ve bol kazanç diliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası