Son Haberler

GELİŞEN KENTLER ZİRVESİ

GAYRİMENKULüN KALBİ GYODER ZİRVESİ’NDE ATIYOR

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” olarak sektörün tüm segmentlerini aynı çatı altında toplayan ve oluşturduğu sektörel bilgi birikimi ve tecrübeyi kullanarak, dünyadaki en önemli sektörel oluşumlar arasında yer alan GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği), İstanbul’da 13. Gayrimenkul Zirvesi’ni düzenliyor. Zirve öncesi sorularımızı yanıtlayan GYODER Başkanı Aziz Torun, sektör için hedefledikleri projeksiyon hakkında konuştu:

GYODER’in faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

GYODER olarak; konferanstan panele, eğitim seminerlerinden sektör buluşmalarına, zirve ve fuarlara kadar sektörü ilgilendiren ve yönlendiren birçok etkinliğe imza atıyoruz. Göreve geldiğimiz Ocak ayından bu yana dernek kapsamında bazı yenilikleri hızlıca hayata geçirmeye başladık. İlk iş olarak dernek adını değiştirerek faaliyet alanını daha geniş bir zemine yaydık. “Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği” olarak değişen adımız ile birlikte gayrimenkul sektörünün tüm alt açılımlarını aynı çatı altında toplayarak, sektörün temsilcisi ve öncü kurumu olma misyonumuzu güçlendirmiş olduk.
Gayrimenkul sektörünün gelişimi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Gayrimenkuldeki yeni şartlar birçok alanda araştırma, saha çalışması ve insan kaynakları eğitimi gibi ihtiyaçları ortaya çıkardı. Bu doğrultuda İstanbul Ticaret üniversitesi ile işbirliğine giderek sektörün gelişimi için ihtiyaç duyulan araştırmaları tespit etmek, gerçekleştirmek, referans veriler üretmek ve sektöre vasıflı eleman yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin ilk Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni hayata geçirdik. Aynı şekilde sektör için önemli referans kaynaklar, araştırmalar ve raporlar sunmak adına Ankara üniversitesi ile de bir işbirliği protokolü yaptık ve bu alandaki çalışmalarımıza hız verdik. Buna ek olarak Reidin.com ile her ay düzenli olarak kamuoyu ile paylaştığımız Yeni Konut Fiyat Endeksi çalışmasının kapsamını genişlettik.

YABANCILAR, TüRKİYE’DEN NASIL GAYKİMENKUL ALIR?

Yabancı yatırımcıların, ülkemizde gayrimenkul alımları hakkında neler söyleyeceksiniz?

GYODER olarak mütekabiliyet yasası sonrası artış gösteren yabancı yatırımcılara yönelik de önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bireysel yabancı yatırımcıya yönelik hazırladığımız “How to buy property in Turkey” (Türkiye’den nasıl gayrimenkul alırsınız) kitapçığımız A’dan, Z’ye Türkiye’de gayrimenkul edinme, elde tutma, satışındaki tüm vergi ve prosedürlerini en ince ayrıntısına kadar anlatan, en doğru gayrimenkul yatırımının nasıl yapılacağına yönelik potansiyel yatırımcıya yol gösteriyor. Bu kitapçığı Ekim ayında Dubai’de düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı Cityscape boyunca hem üyelerimiz aracılığıyla, hem de standımızda dağıtıp anlattık.

GELİŞEN KENTLER ZİRVESİ

Anadolu’da gelişmekte olan kentlerimizin ve güçlü potansiyellerini hem de özellikle gayrimenkul yatırım fırsatlarını ön plana çıkarmak ve yatırım yapılmasına destek olmak istiyoruz. Bu kapsamda 2010 yılından bu yana düzenlediğimiz Gelişen Kentler Zirvesi’nin beşincisini Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehri Samsun’da gerçekleştirdik.

Bu yıl 13. düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nde yenilikler görecek miyiz?

13 yıldır başarıyla süregelen ve gelenekselleşerek sektörümüzün en önemli zirvesi olma konumunda bulunan Gayrimenkul Zirvesi’ne de bazı dokunuşlar yapmak istedik. Zirve bugüne kadar her yıl sektöre damgasını vuran bir yapıda süre geldi. Bu yıl da sektörün önemli konularını ele almanın yanı sıra, gündem yaratacak yeni konuları da zirveye dahil etmek istedik. Bu kapsamda da işin reklam ve pazarlama boyutunu masaya yatıracağız. Bilindiği üzere gayrimenkul sektörü son yıllarda inanılmaz bir gelişim gösterdi ve bununla paralel en fazla reklam veren sektörlerden birisi haline geldi. Hal böyle olunca konuyu reklam veren, tüketici, reklamcı ve reklam alan mecralar olarak enine boyuna tartışmanın önemli olacağını düşündük. Değerli dostumuz ünlü televizyoncu ve yazar Mesut Yar kendi TV programı “Burada çok Laf Var”ı zirve için uyarlıyor ve konunun uzman isimleriyle gayrimenkul dünyasında farklılaşmanın yollarını tartışıyor. öte yandan bu yılki zirvede yabancı yatırımcının gayrimenkule bakış açısı, yenilenen İmar Kanunu ile gelen değişiklikler, mega projeler ve şehirlerin markalaşmaları gibi zengin konu ve içerikler konunun uzmanlarıyla tartışılacak ve sektörün gündemi belirlenecek.

Zirveye kimler katılıyor, kaç ülkeden, kaç firmanın katılımı sağlanıyor?

Sektörün önemli birçok temsilcisi her yıl olduğu gibi bu yılki zirvede de yerini alıyorlar. Bunun yanı sıra uluslararası alanda isim yapmış önemli isimleri de bu yılki programa dahil etmiş bulunuyoruz. ULI Avrupa Başkanı Joe Montgomery, Walker Dunlop Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul A. Bernard, Prof. Texas San Antonio üniversitesi, İşletme Bölümü Profesörü Brian Anthony Cıochettı, yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’yi değerlendirecekler. Diğer yandan başta çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere sektörümüzün önemli temsilcileri, akademisyenler ve uzmanlar birikimlerini bizlerle paylaşacaklar.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası