Son Haberler

Gözler Merkez Bankası ve ABD`de

ABD’de mali uçurumun önlenmesine ilişkin, partiler arası görüşmelerde sağlanacak uzlaşma, Aralık ayında global piyasalarda yeni bir iyimser havaya neden olabilir. Fitch’in not artırımı kararının ardından rekor seviyeleri test eden İMKB, global piyasalardaki satış baskısının etkisinde kaldı.

ABD tarafında Başkanlık seçimlerine, Avrupa tarafında ise sorunlu ülkelerdeki gelişmelere odaklanarak Kasım ayına başlayan global piyasalarda ay içinde, risk algılamalarına bağlı olarak satış baskısı gözledik. ABD Başkanı olarak Barack Obama’nın tekrar seçilmesinin ardından “mali uçurum”la ilgili kaygılar nedeniyle global piyasalarda satış baskısında artış görüldü. AB tarafında ise Avrupa Maliye Bakanları’nın toplantısından çıkacak sonuçlar, İspanya ve Yunanistan gibi sorunlu ülkeler, piyasaların ana gündem maddesini oluşturdu.

Yurt dışında gözlenen satış baskısına karşın, Fitch‘in kredi notumuzu artıracağı beklentisi nedeniyle yükselişini Kasım ayına da taşıyan İMKB, Fitch’in 5 Kasım’da Türkiye‘nin kredi notunu bir basamak yükselterek Türkiye’yi “yatırım yapılabilir seviye”ye çıkarması ile birlikte yeni rekor seviyeleri test etti. Rekor seviyelerin görülmesi sonrasında realizasyonla karşılaşan İMKB, ayın devamında da global piyasalardaki satış baskısının etkisinde kaldı.

ABD ekonomisi endişelendirdi
Obama’nın tekrar başkan seçilmesinin ardından mali uçurum olarak adlandırılan, ABD’de bütçe açıklarını indirmeye yönelik önlemlerin (bütçe harcamalarında kesintiler ve vergisel düzenlemeler) 2013 başından itibaren hayata geçecek olması, ABD ekonomisinin geleceğine yönelik endişeleri artırdı. Mali uçurum’un önlenmesine yönelik olarak başkan Obama ile diğer parti yetkililerinin görüşmelerine odaklanan ABD hisse senetleri piyasası (DOW), seçimin ardından yüzde 5 gerileyerek 12 bin 500 seviyeleri üzerine kadar gevşeme gösterdi.

ABD tarafındaki endişelerin, başta Yunanistan olmak üzere sorunlu ülkelerin borç yapılandırmasıyla meşgul olan Avrupa tarafında da hissedilmesi, global satış dalgasına neden olurken, ayın geri kalanında da gelinen seviyeler korunmaya çalışıldı.

İMKB 73 bin 300’ü gördü
Yurt dışında yaşanan dalgalı seyirlere, Fitch’ten gelebilecek olası bir not artışı beklentisiyle karşı koyan İMKB’de, kısa vadeli beklentilerin gerçekleşmesi sonrasında kar satışları gözledik. Fitch‘in Türkiye‘nin kredi notunu yükseltmesiyle birlikte gün içinde 73 bin 300 seviyeleri aşılarak TL bazlı yeni rekor seviyelere ulaşıldı.

Buna karşın, son dönemde yurt dışı piyasalardan bu beklentinin satın alınmasıyla pozitif ayrışan İMKB’de, not artırımının sonrasında kar realizasyonları izledik. Gelen realizasyonlar ve yurt dışı piyasalardaki satış baskısının devam etmesi, İMKB’de yeniden 70,000 seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi de beraberinde getirdi. İMKB’de aynı zamanda Halkbank’ın ikinci halka arzı gündemin önemli bir maddesi olarak ön plana çıkarken, diğer taraftan İMKB şirketlerinin 3. çeyrek mali verileri de yakından izlendi.

Gözler ABD ekonomisinde
Aralık ayında global piyasaların gündemindeki en önemli konu, ABD ekonomisinde son dönemde görülen toparlanmayı ciddi derecede riske atabilecek mali uçurumun önlenmesine ilişkin, partiler arası uzlaşma görüşmeleri olacak. Görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanarak vergi indirimlerinde ve bütçe kesintilerinde, gerek içerik gerekse de süresi konusunda sağlanacak uzlaşma, Aralık ayında global piyasalarda yeni bir iyimser havaya neden olabilir. Düşük bir ihtimal olmakla birlikte tersi durumda tüm global piyasalarda yeni dip arayışları görebiliriz.

Merkez’in kararları belirleyici olacak
İMKB tarafında ise, Fitch’den gelen not artırımının ardından Aralık ayında bir yandan yurt dışı piyasaları izleyerek diğer yandan da kredi derecelendirme kuruluşlarından gelebilecek açıklamaları takip edeceğiz. Merkez bankasından gelen açıklamalar ve faiz koridorunun nasıl şekilleneceğine yönelik beklentiler de İMKB tarafından yakından izlenecek. Bu aşamada, içerideki makro verilerde ve diğer iç dinamiklerde önemli bir değişim olmadığı sürece İMKB’de Aralık ayında yurt dışına odaklı bir seyir izlemek olası görünüyor.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası