Son Haberler

GÖZÜ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNDE

200 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Yurtiçi ve yurt dışında toplam 200 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu yıl Kayseri, Gaziantep ve İzmir’e ilave 20 milyon dolarlık yatırım yapacağız.

Cesur, kararlı, stratejist ve başarılı bir iş kadını… Sağlık turizminde Türkiye’nin, dünyaya açılan penceresi olan Dünyagöz Hastaneler Grubu İcra Kurulu üyesi Selin Yıldırım Peker’den söz ederken bu sıfatları yan yana kullanmak gerekiyor. İkiz çocuk annesi olmanın, parlak bir kariyere sahip olmaya engel olmadığını ispatlayan Selin Yıldırım Peker, Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 8.Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda (TAF 2013) konuşmacıydı. Medikal Sağlık Turizmi’ne ilişkin konularda yaptığı etkileyici konuşmayla Uluslararası Ekonomi Forum’una damgasını vuran Selin Yıldırım Peker ile birkaç gün sonra 5 yıldızlı oteli anımsatan Etiler’deki Dünyagöz Hastanesi’nde özel röportaj için tekrar biraraya geliyoruz. Kahvemizi yudumlarken, kendinden emin şekilde sorularımızı yanıtlıyor ve söze sağlık turizminde nasıl “1 numara” olduklarını anlatarak başlıyor. Stratejiyle yoğrulmuş vizyonuyla, Dünyagöz’ün önemli başarılara yelken açmasını sağlayan Selin Yıldırım Peker’e, geleceğe dair hedefini sorduğumuzda hayranlık uyandıran bir öz güvenle, “Dünyanın En İyisi Olmak” diye yanıt veriyor.

İşte 200 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de 14, Avrupa’da ise 4 ayrı lokasyonda hizmet veren, 107’yi aşan ülkeden hasta kabul eden Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun; yatırımlarının arkasındaki strateji dehası Selin Yıldırım Peker ve medikal sağlık turizmiyle ilgili sorularımıza verdiği yanıtların ayrıntıları:

Dünyagöz Hastaneler Grubu ile nasıl göz göze geldiniz?

Dünyagöz Hastanesi’nden önce 11 yıllık turizm geçmişim vardı. 1996 yılında Dünyagöz kurulup, şu anki adını aldığı ilk günden itibaren Grup’un; Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu ve üst yönetime danışmanlık hizmeti vererek işe başladım. Yönetim kademesine “Strateji Danışmanlık Hizmeti” sunuyordum. 2005 yılına geldiğimizde Grup, ilk büyük hastanesini Ataköy’e açtı. Ardından büyüme kararıyla yurtiçi ve yurt dışında şubeleşme kararı alındı. Bu süreçten sonra sadece dışarıdan danışmanlık hizmeti vermemin yetersiz kalacağı fikri doğdu ve büyüme hamlesi paralelinde yönetime dahil oldum. O gün bugündür Dünyagöz Hastaneler Grubu İcra Kurulu üyesi olarak yatırımlardan sorumluyum. Yurt dışındaki şirketlerin Genel Müdürü olarak büyüme stratejileri de sorumluluk alanımda. Yeni hastanelerin kurulması, sistemin oturtulması ve yatırımların büyütülmesi için çalışıyorum.

Grup olarak ne kadarlık yatırım yaptınız, tercih edilmenizin en önemli sebepleri nedir?

Bugüne kadar 200 milyon dolarlık yatırım yaptık. önümüzdeki dönemde yatırımlarımız sürecek. Bu yıl Kayseri, Gaziantep ve İzmir’e ilave 20 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yabancı hastaların bizi tercih etmelerinin en önemli nedenleri; medikal kadromuz, ileri teknolojimiz ve dünya standartlarındaki sağlık yatırımlarımızdır. Dünya çapında geçerliliği olan Joint Commission International Kalite belgesine ve ISO 9001:2008 Kalite Belgesine sahibiz.

5 YILDIZLI OTEL AYARINDA HASTANE

Daha çok hangi ülkelerden hasta geliyor?

En çok hasta İstanbul’daki hastanelerimize geliyor. Antalya’daki hastanemize Rusya’dan, Gaziantep’teki şubemize Suriye ve Irak’tan gelen hastaların sayısı giderek artıyor. Samsun’daki hastanemize Gürcistan başta olmak üzere Karadeniz’e komşu olan birçok ülkeden hasta geliyor. 2013’te Bursa’da açılan hastanemizde ise Ortadoğu ülkelerinden gelenler ağırlıkta. Bursa’da termal tesisleri ile yaptığımız anlaşma sayesinde hastalar; tedaviye 1 hafta, ya da 10 günlüğüne ailesi ile birlikte geliyorlar. Hasta göz ameliyatı oluyor, diğerleri termal, SPA ve terapiyi gidiyor. Kendi ülkesinde sağlık yatırımı olmadığı için Türkiye’yi tercih eden birçok hastayı kabul ediyoruz. Ortadoğu’dan ve İskandinav ülkelerinden çok ciddi hasta trafiğimiz var. Körfez ülkelerinden, eski Sovyet Birliği ülkelerinden, hatta Nijerya’dan bile hastalar geliyor. Avrupalılar daha çok kozmetik göz tedavileri, Balkanlar, BDT ülkeleri ve Orta Doğu’dan gelen hastalar ise göz ameliyatları için geliyorlar.

200 UZMANDAN OLUŞAN
DEV MEDİKAL KADRO

Medikal kadronuzdan bahseder misiniz?

Türkiye’nin önde gelen doktorlarıyla çalışıyoruz. 200’e yakın göz hekimimiz var ve bunların yüzde 95’i cerrahlardan oluşuyor, hepsi alanında uzman doktorlar. Gözün 19 ayrı alt branşı var. Bizde medikal direktörlük ve bunun altında her branşın konsey başkanı var. O başkanın altında ise alanında uzman hekimler hizmet sunuyor. Yeni bir cerrah gruba katıldığı zaman, hemen ameliyata giremiyor. öncelikle ilgili konseyin altında belli bir zaman geçiriyor. Hekimlerimizi, teknolojimizi tanıdıktan ve doğru tedavi uygulayabilecek standardı yakaladıktan sonra konsey başkanının onayıyla ameliyat yapmaya başlıyor. Bizde katarak konseyinde bulunan doktor, şaşılık ameliyatı yapmaz sadece katarak ameliyatı yapar. Böylece katarakta uzmanlaşır. Tecrübe ve birikime dayalı bu hizmet hastalara sunulmuş büyük bir fırsat. Başarımızın sırrı işimizde uzmanlaşmamızdır.

HEM TATİL HEM TEDAVİ

Avrupa’da 5 bin Euro’ya yapılan ameliyatı, biz İstanbul’da 2 bin Euro’ya; hem de tatil yaptırarak gerçekleştiriyoruz. Hastalarımızın, dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için tüm hastanelerimizde her dine ait ibadethaneler bulunuyor. Hastane odalarımız 5 yıldızlı otel konforunda. Yurtdışından gelen hastalar için oluşturduğumuz sağlık paketlerinde; uçak bileti, havaalanında karşılama, otelde konaklama, havaalanı-otel-hastane arası transfer hizmetleri, ön tetkik ve muayeneler, tedavi, ameliyat, ameliyat sonrası kontroller ve şehir turu var. Bu paket ekonomiye ve ülke tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Hastanelerimize gelen yabancı hastalar; hem tedavi, hem de seyahat masraflarıyla Türkiye ekonomisine ortalama 10 milyon Euro’luk döviz kazandırıyor.

BU YILKİ HEDEF 50 BİN HASTA

Sağlık turizmi alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Türkiye’de sağlık turizmini başlatan ilk hastaneyiz. Elbette bizden önce de yabancı hastalar ülkemize gelip tedavi oluyorlardı fakat kurumsal anlamda medikal sağlık turizmi stratejisini oluşturan ilk markayız. Yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi görüyoruz. Medikal sağlık turizminde; sağlık ve turizm konseptini birleştirerek çalışan uluslararası ilişkiler departmanımız var. Her yıl hasta sayımız yüzde 15- 20 artıyor. Tedavi için Dünyagöz’e geçen yıl 35 bin yabancı hasta geldi. Tedavi ettiğimiz yabancı hasta sayısı neredeyse tur operatörlerinin getirdiği turist sayısına denk geliyor. Bu yıl 50 bin yabancı hastanın tedavi için ülkemize gelmesini ve hastanelerimizde tedavi olmasını bekliyoruz.

HER KADIN aslında BİR CEO’DUR

İş hayatında başarıyı yakalamış birisiniz peki iş yaşamına yeni girecek gençlere nasıl bir mesaj vereceksiniz?

Yaradılış gereği kadınlar, erkeklere göre daha titiz, detaycı, sonraki aşamayı öngörebilen bir düşünce mekanizmasına sahip. Allah kadına bir lütuf sunmuş, bizler bunun farkında olmalıyız. Bu anlamda her kadın bir CEO’dur. çalışmayan kadın evinde CEO’dur; ailenin yönetimi, mutfak, temizlik, finans, evin idaresine ait planlama ve icra tamamen kadındadır. Tüm bunları kadın planlayıp, uygular. Bu durum şirkette işi idare eden kadınınkinden farklı değildir En önemlisi kadın; geleceğimizin teminatı olan çocuğu yetiştiren, eğitendir. Gelecekteki erkek CEO’ları da yetiştiren yine kadındır. Elbette babaların da büyük emeği var fakat çocukların hamurunu yoğuran annedir. Kadınlarımızın daha cesur adımlar atması ve iş yaşamında daha da çoğalması gerekiyor.

çOCUK VE KARİYER BİRLİKTE MüMKüN

çocuğun kariyere engel olarak görülmesine katılmıyorum. Ben kariyerimin en önemli döneminde ikiz çocuk sahibi oldum. Dünyagöz’ün Frankfurt hastane açılışında, ikiz kızlarım yanımdaydı. çocuk, iş hayatına engel olmadığı gibi aksine verdiği enerjiyle hayata bakış açınızı değiştiriyor.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARI

Hiç kimse ucuz diye tedavi olmayı ve hayatını riske atmayı istemez. Sağlık sektöründe yatırım, teknoloji ve tecrübe önemlidir. Dünyagöz olarak bizi farklı kılan en önemli özellik göz konusunda branş hastanecilik yapıyor olmamızdır. Branş hastanecilik dünyada yükselen bir trend. Son model teknoloji, modern ve donanımlı hastaneler, ameliyat deneyimleri yüksek medikal kadro bizi ayrıcalıklı kılan konular. üstelik bizi tercih eden hastalar, bütün bu uzmanlık ve kaliteyi kendi ülkelerindekinden daha uygun fiyata satın alabiliyor.

107 FARKLI üLKEDEN HASTA GELDİ

Dünyada 100 milyar dolarlık bir medikal turizm pastası var. ABD 44 milyar dolar, Hindistan 14 milyar dolar, Kanada 6 milyar dolar, Türkiye ise 1,87 milyar dolarlık pazar payına sahip Dünyagöz’e 107 farklı ülkeden gelen hastaların; Türkiye’yi seçmesinin nedenleri müsait yatak kapasitesi, Afrika, Avrupa ve Ortadoğu’ya 3-4 saatlik uçak mesafesi, otelcilik hizmetlerinde mükemmeliyet, tercih edilen seyahat noktasına uygun fiyatlar ve tedavi için bekleme süresinin olmayışı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası