Son Haberler

Günü kurtarmak mı, geleceği güvence altına almak mı?

O anı, o günü, o yılı kurtarmak… Gerisi mi? Yarını düşünmek mi? Allah kerim… Bu düşünce tarzı, Doğu toplumlarının temel karakteristiğini oluşturuyor. O yüzden de Doğulu ülkeler, sürekli sendeliyor, sürekli değişen ve gelişen dünyanın ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor… Planlanmadan, ilerisi düşünülmeden yapılan yollar yetmiyor, tesisler üretimde yetersiz kalıyor, şehirler keşmekeş içinde kalıyor. Bugün petrol ve doğalgaz zengini bazı ülkeler, “nasıl olsa gelirimiz var” diyerek har vurup harman savuruyor. Fabrikalar, tesisler kurmuyor, ekonomiyi çeşitlendirmiyor. İyi de günün birinde petrol de bitecek, doğalgaz da! O zaman ne olacak? Bunu düşündüklerini ve önlem aldıklarını söylemek zor. Ama bu çizdiğim tablonun dışında olan bir ülke ve lider var. Atavatan Türkmenistan…

çok doğru bir yolda ilerliyor. Vizyoner Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov çok akılcı politikalarla ülkesini “bölgesel güç” haline getiriyor. Bugün dünyanın en zengin doğalgaz kaynağına sahip olan ülkelerin başında Türkmenistan geliyor ama Türkmen Lider Gurbangulı Berdimuhamedov, “nasıl olsa geliyor” demek yerine, ekonomiyi çeşitlendirerek güçlendirmek için inanılmaz hamleler gerçekleştiriyor. Bu mega projeleri hemen her sektörde görmek mümkün… Altyapı, şehircilik, tekstil, inşaat, turizm ve enerji sektöründe devasa yatırımlar yapılıyor. Doğalgazdan elde edilen kaynak, ülkenin imarı ve kalkınması için çok doğru bir şekilde kullanılıyor. Uluslararası Ekonomi/Finans Dergisi Turcomoney, 22. Bağımsızlık Yıldönümü’nü kutlamaya hazırlanan Atavatan Türkmenistan’ı büyüteç altına aldı. Vizyoner Lider Gurbangulı Berdimuhamedov’un gerçekleştirdiği projeleri ve reformları sayfalarına taşıdı. Kardeş ülke olarak, Türkmenistan’ın kısa sürede gerçekleştirdiği müthiş kalkınma hamlesi bizleri mutlu ediyor. Türkmenistan Dosyası’nı okuyunca inanıyorum ki, siz de mutlu olacaksınız…

TüRKİYE’NİN EN BüYüK, DüNYANIN 64. BüYüK FİRMASI: RöNESANS
İşte bizi gururlandıran başka bir örnek: Rönesans… Projeleriyle başarıdan başarıya koşan Rönesans, inşaat sektöründe Türkiye’nin en büyüğü, dünyanın ise en büyük 64. firması. Türk firmasının müthiş kaptanı Dr. Erman Ilıcak’ın başarı hikayesi de bu sayımızda sizlerle buluşuyor.

FAİZSİZ BANKALAR, KARTOPU GİBİ BüYüYOR
Faizsiz bankacılığın tarihi çok yeni ama faizsiz bankalar o kadar hızlı büyüyor ki, tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Bugün global faizsiz fonların hacmi 2 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Peki bu nasıl oldu? Türkiye’de katılım bankaları bu tablonun neresinde? Yurtdışına açılım için kim ne yapıyor? Bütün bu konuları Turcomoney’de sizin için değerlendirdik.

ALTININ TAHTI SALLANIYOR MU?
Kaotik dönemlerin güvenilir limanı altın, son dönemlerde yatırımcılarını bir hayli üzdü. Fiyatların sürekli düşmesi, “Acaba altın güvenli liman olmaktan çıkıyor mu?” sorusunu gündeme getirdi. Peki altın nereye gidiyor, fiyatlar düşmeye devam eder mi, yatırımcılar ne yapmalı? GCM Menkul Kıymetler ve Gedik Yatırım uzmanları, bu soruları analizleriyle yanıtladı.

Bu düşüncelerle hepinizin Kurban Bayramı’nı kutluyor; sağlık, mutluluk ve bol kazanç diliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası