Son Haberler

Kasım ayında piyasaları neler bekliyor?

Ekim ayında, rating artışı beklentisiyle yurt dışı piyasalardan pozitif yönde ayrışan ve hızlı bir yükseliş gerçekleştiren İMKB’de Kasım ayında muhtemel hesaplar ne olacak? ABD seçimleri, ABD ve Avrupa’dan gelecek makro veriler ile derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye yönelik yapılacak açıklamalar piyasaları nasıl etkileyecek? İşte cevaplar.

Eylül ayında yaşanan yükselişle 2012 zirvelerinin test edilmesi sonrasında global piyasalar, Ekim ayını mevcut durumu koruma çabalarıyla tamamladı. Euro bölgesinde Yunanistan ve İspanya’ya yönelik endişelerin canlılığını sürdürmesi, ABD tarafında şirketlerin 3. çeyrek kar rakamlarına ilişkin olumsuz beklentilerin ön plana çıkması ve IMF’in global ekonomik büyüme beklentilerini aşağı yönde revize etmesi, ekim ayında global piyasalardaki yükselişi sınırlayan etkenlerin başında yer aldı.

Bununla birlikte, ABD’den gelen ekonomi verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi global piyasalardaki yükseliş beklentilerin canlı kalmasını sağladı. Ekim ayının ilk günlerinde yurt dışı piyasalara paralel bir seyir izlediği görülen İMKB, devamında özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarından not artırımı geleceği beklentisiyle yurt dışından pozitif yönde ayrışarak 2012 yılının en yüksek seviyelerine ulaşmayı başardı.

Detaylara bakıldığında, Ekim ayına ABD’de beklentilerin üzerinde gerçekleşen ISM imalat verilerinin yarattığı olumlu hava eşliğinde yükselişle başlayan global piyasalardaki iyimser hava, Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesiyle korunmaya çalışıldı.

Buna karşın, Euro bölgesinden Yunanistan ve İspanya’ya yönelik gelen haber akışının endişeleri ön plana çıkarması, ardından İspanya’nın uzun vadeli kredi notunun S&P tarafından 2 kademe indirilerek BBB+‘dan BBB-‘ye düşürülmesi, ABD’de Alcoa ile başlayan bilanço döneminde karların beklentilerin altında kalacağına yönelik endişeler ve küresel büyümeye ilişkin olumsuz açıklamalar, global piyasalardaki iyimser havanın yerini satışlara bırakmasını sağladı. Gelen satış baskıları ile ayın ilk yarısında gevşeyen global piyasalarda ayın devamında ise haber ve veri akışı izlenerek, mevcut seviyeler korunmaya çalışıldı.

Yurt dışı piyasalardaki endişeler ve haber akışlarına ayın ilk günlerinde paralel tepkiler veren İMKB’de, Suriye tarafından Akçakale ilçesine düşen top mermisinin beş kişinin ölümüme neden olması ve Türkiye’nin buna karşılık vermesiyle gün içinde sert bir düşüş yaşandı. Suriye ile tırmanan gerilim ve Hükümet’in TBMM’den tezkere almasına rağmen piyasalar bu gelişmeleri göz ardı ederek yeniden ekonomi haberleri odaklı seyrine geri dönmeye çalıştı. Enflasyon verilerinin beklentilere paralel gelmesi sonrasında cari açık verisinde gözlenen iyileşme, Türkiye’nin notunun “yatırım yapılabilir ülke” konumuna yükseltileceği beklentilerini beraberinde getirirken, piyasalar rating kuruluşlarından gelen haber akışına odaklandı. Not artışı beklentisinin satın alınmasıyla İMKB’de yeniden 70,000 seviyeleri aşılmaya çalışılırken, ekim ayında 2012 yılının yeni zirveleri test edildi.

Ekim ayında görülen dengelenme hareketlerinin ardından yurt dışı piyasalar Kasım ayında sırasıyla ABD’de yapılacak başkanlık seçim sonuçları, ABD ekonomisine ilişkin veriler ve Euro bölgesinden gelecek haberlere odaklanacaktır. Yıl sonuna yaklaşılmanın etkisiyle global piyasalarda, kar realizasyonlarının görülebileceği ve yeni yıla ilişkin beklentilerin şekillenecek olması nedeniyle Kasım ayında dalgalı bir seyir izlenmesi muhtemel görülüyor.

özellikle, ekim ayında rating artışı beklentisiyle yurt dışı piyasalardan pozitif yönde ayrışan ve hızlı bir yükseliş gerçekleştiren İMKB’de Kasım ayında, ABD seçimleri, ABD’den ve Avrupa’dan gelecek makro veriler ve özellikle derecelendirme kuruluşlarından Türkiye’ye yönelik yapılacak açıklamalar izlenecektir. Mevcut durumda olumlu yöndeki beklentilerin satın alındığı gözlenen İMKB’de, beklentileri olumsuza çevirecek haberlerin satış baskısı oluşturacağı (özellikle Rating artışı konusunda) göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda Suriye gerginliği, cari açık ve enflasyon tarafındaki gerçekleşmeler, TCMB’nin kararları ve İMKB şirketlerinin 3. çeyrek bilanço da izlenmeye devam edilecek diğer gündem maddeleri olacaktır.

Osman GöKTAN

Şeker Yatırım Genel Müdürü

goktan@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası