Son Haberler

KREDİ NOTU CARİ AÇIĞA BAĞLI

– Makro verilerin pozitif sürmesini beklenirken 2013 yılında diğer derecelendirme kuruluşlarının da not artırım olasılığı yüksek.

Küresel ekonomilerdeki belirsizliklere ve global büyümenin zayıflamasına rağmen Türkiye’nin makro ekonomik verileri 2012 yılında pozitif bir seyir izledi. Avrupa‘da sorunun kaynağı olarak görülen bütçe açıkları ve bankacılık sisteminin Türkiye’de güçlü ve sağlam durması ile işsizlik rakamlarının Avrupa ülkeleri’nin çok altında olması Türkiye’de ekonomik gidişatın pozitif olmasında etkili oldu. Türkiye, 2012 yılında yüzde 3 seviyesinde büyüme rakamı ile istikrarını sürdürürken, 2013 yılı büyüme tahminimiz ortalama yüzde 4.5 seviyelerinde gerçekleşecek. Türkiye için sürdürülebilir büyümede en büyük etken olan düşük enflasyon rakamlarının Orta Vadeli Programda (OVP) 2013 yılı için yüzde 5.3 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Ancak Merkez Bankası 2013 hedefini yüzde 5 olarak belirlemiştir. Bizimde tahminiz de yüzde 5 seviyesinde. Uluslararası petrol ve emtia fiyatlarında büyük yükselişler olmazsa hedefler rahat yakalanır. Eğer hedeflenen bu seviyeler tutturulabilirse, faiz oranlarının düşük seyri devam edecek, bu da büyümeyi olumlu yönde etkileyecek. Yeni yılda not artırımı beklentisinin sürüyor. Not artırımının gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin cazibe merkezi olacak ve bu durum işsizlik rakamlarında gerilemeyi sürdürülebilir kılarak, işsizlik rakamlarını 8.5 -8.9 arasına çekebilecek.

Avrupa dışı yeni pazarlar önem kazanıyor

Avrupa’daki kötü gidişat, ihracatının yarısını o bölgeye gerçekleştiren Türkiye’yi zora sokabilir. İhracat 2012 yılında yaklaşık 152 milyar dolar civarında gerçekleşti, yeni yılda ise 160-170 milyar dolarları zorlayacak. İhracatın yarıya yakını Avrupa ülkelerine yapılıyor. Bu bölgenin önümüzdeki yıl büyüme beklentileri düşük olduğu için; yeni pazarlardaki ticaret hacmi arttırılabilirse, 2013 hedefleri daha rahat yakalanabilir. Bu açıdan 2013 yılındaki ilk yurtdışı gezisi 300 iş adamıyla Afrika’ya yapıldı.

Cari açık, petrol ve doğalgaz fiyat beklentisine bağlı

Enerjide dışa bağımlılığın yüksek oluşu, cari açığın büyümesinde önemli bir etken. Enerji ithalatının, cari açığa oranı yüzde 45 gibi yüksek bir oranda seyrettiği ve önümüzdeki yıl uluslararası piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatları beklentilerin üzerinde artmadığı takdirde cari açık rakamları alınan yapısal tedbirlerin de etkisiyle geçen yılki seviyelerin üstüne çıkmayacak.

İMKB 2013’te nasıl bir seyir izleyecek?

İMKB endeksi bir süredir zaten diğer borsalardan pozitif ayrışmış, istikrarlı seyrini ve yükselişini sürdürüyordu. İMKB 100 Endeksi 2012 yılı başından bugüne kadarki performansıyla yüzde 50’nin üstünde artış sergileyerek, dünyada en çok yükselen borsalar arasında ilk üçe girdi. 2013’ün ilk çeyreğinde bu istikrarlı seyrini koruyacağını öngörmekle birlikte küresel piyasalardaki makro gelişmeleri yakından takip etmek gerektiğini, belirsizliğin artması, risk iştahının azalması ve özellikle Euro bölgesinde yapısal tedbirlerin alınmasının gecikmesi durumunda global borsa endeksleri bir miktar güç kaybedebilir.

Türkiye’de Foreks piyasası nasıl bir seyir izleyecek?

Foreks piyasasında yasal düzenlemeler sonrası müşteri teminatlarının Takasbank’ta müşteri adına saklanması güven inşası için oldukça etkili oldu. Aracı kuruluşlar birliğinin son verilerine göre; Forex piyasasında regüle şirketler tarafından Türkiye’de yapılan aylık işlem hacmi 2012 yılında ortalama 100 ile 125 Milyar TL arasında gerçekleştiği görülüyor. Bu da hafta sonları hariç 22 gün, 5/24 saat açık olan piyasada ortalama 4,5 ile 5,5 milyar TL arasında oluşan günlük işlem hacmine tekabül ediyor. Bugün gelinen noktada işlem hacminin 1 yıl gibi kısa bir sürede bu büyüklüğe ulaşmış olması önemli. Resmi rakamların böylesine yüksek ivme ile artmasının yatırımcıların regülasyona tabi şirketleri tercih ettiğinin açık bir göstergesi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası