Son Haberler

Markanın yol haritası

Marka konusunda yapılan çalışmaların son günlerde hız kazanmış olması, ülkemiz adına sevindiricidir. Marka oluşturmada bilmemiz gereken en önemli unsur, bu uzun yolculuktaki sabır ve kararlılıktır. Oluşturduğunuz bir markanın firmayı taşıyan bir güce erişebilmesi için marka tanıtımı ve ilişki kurallarının çok net olarak belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu aşamada marka tanıtımını sadece reklamla sınırlamanın yanlışlığı marka sahiplerine dezavantaj getiriyor. Markanın müşteri ilişkilerini yönetmenin gerekliliği de ortaya konulmalıdır. Uzun bir zaman alan marka oluşturmanın sonrasında sürdürülebilir olması da büyük bir sorumluluk işidir.
Sanayici ve iş adamlarımızın bizzat kendilerinin bu yol haritasının çizilmesinde yer almaları son derece isabetli olacaktır. Zira bu çalışmalar firmanın geleceğinde yer alacak değerlerinin oluşturulması anlamına geliyor. Ucuz iş gücünün tehdit olarak kullanıldığı günümüzde sattığımız ürüne değer katacak tek yol marka kullanımından geçiyor.

MARKE SADECE KELİME VEYA İŞARET DEĞİL
Marka sadece bir kelime veya işaret değil, müşterisinin sadık kaldığı, sadakatin oluştuğu bir değer ve güvendir. Bu değeri sürekli kılmak için tanıtıma ağırlık vermek gereklidir. Amacımız farklılık oluşturmaksa bunun yolu da markalaşmaktır. Markalaşmak için çok büyük maliyetlere ihtiyaç olmadığını büyük markaların kuruluşlarında görebiliyoruz. Küçük bir işletme olarak kurulan fakat markalaşma kararlılığı gösteren firmaların başarı hikâyelerini her zaman duyabiliyoruz.
Müşteri kitlesinin belirlendiği ve bu hedefe yönelik çalışmaların yapılacağı her marka mutlak surette doğru adımlarla markalaşma merdivenlerinden yukarı doğru çıkıyor.

YOL HARİTASINI DOĞRU ÇİZENLER KAZANIR
Son günlerde finansal enstrüman olarak düşünülen maddi olmayan varlık teminatı markalar öncelikli olarak değerlendirilecek varlıklardandır. Bu nedenle bu değerin artışını sağlayan marka yolculuğunun yol haritasını doğru çizenler bu süreçte başarılı olacaktır. Bu sürecin önemli olan kısmı ise doğru stratejik kararlarla sağlıklı olarak işletilmesi ve yatırım yapılırken kaynak israfına yol açmadan yola devam edilmesidir. Sonuç olarak marka etkin olarak kullanıldığında firmaların zenginleşmesine zemin hazırlayan bir hak olduğunu unutmamalıyız.
Güzel günler geçirmeniz dileklerimle.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası