Son Haberler

Ne varsa gelecekte var

Yeni bir yıl, yeni bir başlangıç yaşadığımız günlerdeyiz. Bugünlerde sık sık geçen yılın muhasebesini okuyacağız. Siyasette, ekonomide, sosyal hayatta, sporda, sanatta ülke olarak yaşadıklarımızı masaya yatıracağız. Tabii, dünyada yaşananları da aynı şekilde tekrar hatırlayacağız. Sadece Türkiye medyası değil, dünya medyası da 2014 yılında yaşananları tek tek önümüze sunacak. Geçmişteki hatalardan ders çıkarmak, başarılarımızla övünmek, kaybettiklerimize üzülmek ve kazandıklarımıza sevinmek için iyi bir zaman dilimi. Ben de bu konulara değinip tekrara girmemek için geleceğimiz hakkında bazı konulara değinmek istedim.

Hepimizin bildiği üzere 20. yüzyıl savaşlar ile geçti. Bu savaşların, çatışmaların insan hayatı dışında kalan en ağır faturası elbette ekonomik yokluk olmuştur. üretmeye, yatırıma, çalışmaya ayıracağımız tüm kaynaklarımızı yok etmeye, sonlandırmaya ve tüketmeye harcadığımız için yoksulluk ve yokluk 20. Yüzyılın en belirgin halini ifade eder. Ancak ekonomik yokluk ve yoksulluğun yanı sıra teknolojik gelişmede de 20. Yüzyıl beklenildiği kadar verimli olmadı. Ampul, İnsülin, motorlu taşıtlar, televizyonlar, mikrodalga fırınlar gibi birkaç önemli gelişmeyi saymazsak insanoğlu, bu yüzyılda istenileni elde edemedi. Bunun yanı sıra yüzyılın sonlarına doğru hayatımıza giren internet ve buna bağlı olarak ilerleyen teknolojiler ise birkaç yüzyıllık gelişmeyi ve ilerlemeyi sağladılar. Esasen baktığımızda milenyum adını da verdiğimiz 21. Yüzyıl’da artık insanoğlunun teknolojide ilerlemede müthiş bir ivme yakaladığını görürüz. Hatta öyle ki bu ilerleme yıllık bazda değil, aylık hatta günlük bazda gerçekleşmektedir. Bu da ister istemez hayatı hızlı yaşamamıza sebep olmaktadır. İnsanoğlu uzay ile ilgili her geçen gün daha fazla bilgiye ulaşmakta, tıptaki ilerlemeler çaresiz birçok hastalığı ortadan kaldırmakta, eğitimde kara tahtanın yerini tabletler almakta, internet üzerinden her konuda bilgi alışverişi gerçekleşmektedir. Bilginin kendisi parmaklarımızın ucunda, hatta akıllı telefonlar ile cebimize girmektedir. Artık hepimiz daha fazla konu hakkında daha fazla bilgiye sahibiz. Ancak bunları çok hızlı bir şekilde yapıyoruz. Yüzlerce sayfalık bir kitabı okumaktansa onu okuyanların yazdığı yorumları okumayı tercih ediyoruz. Kısa bir yolculukta bile, herhangi bir gelişmeden ya da bilgiden mahrum olmamak için elimizdeki telefonlardan kafamızı kaldıramıyoruz. İnsanoğlu bu hıza yetişmek için daha çok çalışıyor. Gelecek on yıllarda çok daha hızlı yaşamaya başlayacağız. Uçakların hızı artık bizlere yetmeyecek, dünyanın bir diğer ucuna üç dört saatte yetişmek isteyeceğiz. İnternet hızı hep daha yüksek olmak zorunda kalacak. Teknoloji insanlara katkı sağladıkça vazgeçilmez oluyor.

Türkiye’nin, yeni yüzyılda artık teknoloji ağırlıklı ekonomiye sahip olması gerekiyor. Eğitime daha çok önem verip, daha fazla bilgiye erişmek için herkese eşit şartların yaratılması bu açıdan çok önemli. Bunun için de huzur ve barış içerisinde yaşamamız gerektiği çok açık. İnsanoğlunun kat ettiği gelişmeye yakışır bir dünyada yaşamak herkesin hakkı. Bunun için de hepimize görevler düşüyor. Yeni yıl Türkiye için, bölgedeki diğer ülkeler için ve tüm insanlık için huzurlu bir yıl olur umarım.

Görüş

Tarkan Kadooğlu

Kadooğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı

TüSİAD Yönetim Kurulu üyesi

kadooglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası