Son Haberler

Perakende dünyasında marka olmak

Marka ürünün kaynağını gösterir. Kalite güvencesi ve garantisini verir. Diğer bir değişle marka, ürünün pasaportudur. Perakendecilikte ise son tüketici ile üretici arasındaki akışın nihai noktasıdır. Peki perakende de marka nasıl oluşturulur?

Günümüz ekonomilerinde tüm sektörler için geçerli olan gerçek şu ki, işletmelerde marka olmamış ürünün satılması giderek güç hale geliyor. özelikle giyim endüstrisinde marka olmadan bir ürünü satmak hemen hemen imkansız hale dönüştü. Peki sürekli üzerinde konuşulan “marka” nedir? Amerikan Pazarlama Derneği’nin tanımına göre “marka” mal ve hizmetlerini satışa sunan kişilerin söz konusu ürünlerini tanımlamak ve piyasadaki emsallerinden ayırabilmek için kullandıkları isim, sembol, tasarım veya bunların çeşitli kombinasyonlarıdır.

Tüketiciler açısından olaya baktığımızda marka bir ürünü en hızlı tanıma ve fark etme kavramıdır. Marka ürünün kaynağını gösterir. Kalite güvencesi ve garantisini verir. Diğer bir değişle marka, ürünün pasaportudur. Perakendecilikte ise son tüketici ile üretici arasındaki akışın nihai noktasıdır. Pazarlama ile ilgili tüm kavramlar perakendecilikte de aynen geçerlidir.

Marka yönetimi açısından perakendeciye düşen en önemli görev; planlama aşamasından başlayarak, lojistik ve daha sonra tanıtıma kadar uzanan tüm süreci ve satış sonrası faaliyetleri CRM (müşteri ilişkiler yönetimi) birlikte koordineli şekilde yönetebilmesidir. Perakendecilikte marka yönetiminde en önemli unsur tüketiciye farklı ve kusursuz müşteri deneyimi sunabilme becerisidir. Bir diğer değişle perakendecinin satışını yaptığı markaya ekleyebileceği katma değer ve sunum kalitesi her şeyin önüne geçmektedir. Markayı mağazada satan kişi, tüketici ile marka arasındaki son kişi olduğundan, markanın müşteriye görünen yüzüdür. Bu nedenle o anda verilecek güven ve imaj marka açısından çok önemlidir. Marka; tüketicinin beyninde, şirketin nerede olduğunu ve rakiplerine göre nereye yerleştiğini gösteren “konumlandırma” denen olgunun en önemli biçimidir.

Günümüzde iletişim kanallarının gelişmesi ile birlikte sanal ortamda markanın doğru yönetilmesi her şeyin başında geliyor. Markayı sanal ortamda yönetecek kişi en iyiler arasından seçilmeli. özellikle genç nüfusun sürekli sanal ortamda olduğu hesaba katılmalı. Marka, ancak bütün bu unsurlar birlikte düşünülerek oluşturulduğunda şirkete güç ve başarı kazandırabilir.

Dr. Fatih Anıl
ORKA Group İcra Kurulu üyesi

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası