Son Haberler

Perakendede yeni sezon yeni denge faktörü

Ağustos ayı ile birlikte özellikle giyim perakendesinde yeni sezon ürünleri piyasaya çıktı. Satışlar içinde yeni sezon ürünleri ağırlığını hissettirmeye başladı. Fiyatlar genellikle sezonun başlangıcından yaklaşık 6 ay öncesinden belirlenirken sözkonusu dönemdeki kurlar dikkate alındığında birçok ithal ürün fiyatı, yüksek günümüz kurları yansıtılmadan yapıldığı için şu anda bile yüzde 10 -15 arası oranlar maliyetlere yansıtılmamış durumda.

Genel olarak perakende sektörü artan maliyetler sebebiyle gittikçe düşen karlılık oranlarıyla çalışmak durumunda kalıyor. Artan girdi maliyetlerine, dövizdeki son artışlar ilave edildiğinde AVM kiralarındaki dövize endeksli artışla birlikte perakendeciler birçok alanda ciddi performans göstermek durumunda kalacaklar. Bir tarafta artan maliyetlerle kârsızlık, diğer taraftan yoğun rekabet ortamı ve önemli oranda istihdam yaratan sektörün her ne olursa olsun kâr ederek yaşama süreci…

özellikle içinde bulunulan sezonda imalat ve stok planlamaları yapılmış durumda, artan stok maliyetleri ve ithalat yeni dengeye göre birçok firma tarafından henüz perakende fiyatlara yansıtılmadığından tüketici açısından bakıldığında olumlu bir durum olarak yorumlansa da, perakendeci sattığı ürünü aynı maliyet fiyatıyla yerine koyamayacağından bu sezon yapılacak indirim oranlarında çok dikkatli olunması gerekiyor!

Geçtiğimiz 3-4 yıl süresince yoğun rekabet ortamında indirimlerle yoluna devam eden perakende sektörü artık yeni düzende indirim yapmak dışında alternatif satış yöntemleri geliştirmeli. Burada üzerinde durulması gereken en önemli konuların başında CRM dediğimiz müşteri verisinin doğru ve sağlıklı yönetimi önem kazanıyor. Global ölçekte markaların satışları incelendiğinde toplam satışlar içinde en büyük payı markaya bağlı sadık müşterinin aldığı görülüyor. Her türlü kriz ortamında dahi doğru yönetilen müşteri datasına satış yapıldığı görülüyor. Hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gereken konu; yeni müşteri kazanmanın maliyetinin, mevcut müşteriyi elde tutmaktan daima daha yüksek olduğu gerçeğidir.

Firmalarımızın yeni dönemde uygulayacağı stratejilerin baş aktörü müşteri olmalı ve tüm stratejiler müşteriye doğru malı, doğru fiyata satmak üzerinde yoğunlaştırılmalı. Ucuz satmanın başarı olmayacağı, asıl önemli olanın katma değeri yüksek ürünleri doğru ve rasyonel fiyattan satmanın önemli olduğu olgusu göz ardı edilmemeli.

Perakende sektörümüz; yerli müşteri haricinde, yoğun olarak yurt dışından ülkemizi ziyaret eden turistlere de hizmet veriyor ve bu da dolaylı yoldan ihracat sayılıyor. Sözkonusu yabancı müşteri datası da hassasiyetle değerlendirilmeli. Yeni denge neticesinde oluşan döviz kurları, ihracata dönük olarak perakendecilere rekabet gücünü arttırıcı yönde fayda sağlıyor.

Eko Sentez
Dr. Fatih Anıl
ORKA Group İcra Kurulu üyesi

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası