Son Haberler

Sanayi üretimi büyümeye ivme kazandırıyor

Küresel krizden Türkiye’nin büyüyerek çıkmasında imalat sanayinin büyümesi etkili oluyor. Avrupa bölgesinde Almanya, sanayide lokomotif görev alırken, Türkiye kendi bölgesinde imalat sanayi gücüyle öncü rol oynuyor.

Yaz ortasında sanayi üretim artışından gelen olumlu verilerle moral bulduk. Sanayi üretimi 2013 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.2 artış gösterdi. Bu tablo bize her şeye rağmen ekonomide çarkların hızlanarak döndüğünü gösteriyor. Söz konusu artış içinde özellikle sermaye malı imalatının yüzde 13.8 artış göstermesi dikkat çekici. Burada önemli olan makine teçhizat, aksam, türbin gibi ürünlerin imalatında artış olması, önceden ağırlıklı olarak ithal edilen bu tür ürünlerin kurların yükselmesiyle birlikte içerde üretilip ve hatta ihracatının geliştirilmesidir.

Bir diğer olumlu gösterge ise işsizlik oranının Mayıs ayında yüzde 8.8’e gerilemesiydi. Bu veri Haziran ayı imalat artışı için öncü gösterge oldu. İmalat sanayindeki artış Temmuz ayı (altın hariç) ihracat rakamının yüzde 16.5 artmasına yardımcı oldu. Sanayi üretim artışı önümüzdeki aylarda ihracat artışına ivme kazandıracak. Kur nedeniyle ihracatta rekabet gücümüzün artması ve en büyük ihracat pazarımız olan Euro bölgesinin son 2 yıldan beri ilk kez haziran ayı verileriyle büyüme sinyalleri vermesi, diğer bir değişle durgunluktan çıkışın başlaması ihracatımızı arttıracaktır. Rekabetçi kur ve en büyük ihracat pazarımızın büyümeye yeniden başlaması ihracat artışını destekleyecek.

Tüm bu olumlu gelişmeler büyümeyle ilgili olarak; hem imalat sanayindeki büyümeyi, hem ihracat artışı 2013 yılı büyümesini yüzde 4’lük OVP hedefinden çok fazla saptırmayacak. Ekonomi açısından özellikle istihdam ve ihracat için imalat sanayinin ekonomi içindeki payı çok önemli. Krizdeki Avrupa’da lokomotif vazifesi gören Almanya’nın imalat sanayisi, ekonomi içinde yüzde 25-30 aralığında pay alarak tüm Euro bölgesini taşıyor. Diğer AB ülkelerinde imalat sanayinin ekonomi içindeki payı özellikle krizdeki Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerde yüzde 5-10 aralığında seyrediyor. Türkiye ekonomisinde bu oran imalat sanayinde yüzde 16 ve toplam sanayide yüzde 20’lerde. Yaşanan son küresel krizden ülkemizin büyüyerek çıkmasının en önemli nedeni Almanya’da olduğu gibi, Türkiye’de de imalat sanayi sektörünün güçlenmesiydi. Avrupa’da bölgesel olarak Almanya sanayide lokomotif görevi görürken, Türkiye bölgesinde imalat sanayi gücü ile öncü rol oynuyor.

Süleyman Orakçıoğlu
ORKA Group
Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası