Son Haberler

THY, Azerbaycan`daki uçuş gücünü arttırıyor

Dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları, rakiplerini bir bir geride bırakırken büyüme trendine hız veriyor. Uçak filosunu genişleten, uçuş noktası ve yolcu sayısını arttıran, rezervasyondan biletmeye kadar birçok alanda hizmet kalitesini arttıran THY Bakü Müdürü Fatih Güven, 100’e yakın ülkede, 200’den fazla noktaya uçan Türk Hava Yolları’nın, Azerbaycan’daki çalışmalarını Turcomoney’e anlattı:

THY’nin Azerbaycan’daki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Azerbaycan’da 1991 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bakü, Nahçıvan ve Gence olmak üzere toplam 3 noktaya uçuşlarımız var. Bakü’de günde 4 frekans uçuyoruz. önümüzdeki yaz sezonunda beşinci frekansımızı devreye koymayı planlıyoruz. Gence de 4 frekans olarak baslayarak Nahcıvan‘ı da 1‘den 4 frekansa cıkardık. Bunun yanı sıra yeni açmayı planladığımız Lenkeran’a da haftada dört frekans uçmayı planlıyoruz.

Son 1 yılda performans nasıl, yolcu sayısında, hat sayısında ve alanlarda nasıl bir grafik çizildi?

2011 Haziran’dan bu yana dördüncü frekansımızı aldık ve koltuk kapasitemiz % 25 arttı. Aynı oranda yolcu oranımız da arttı. Azerbaycan’da iyi bir potansiyel var. Amacımız daha fazla insanı Türkiye, Amerika, Uzak Doğu ve Avrupa’ya ulaştırabilmek.

Yolcu profili konusunda bize bilgi verir misiniz?

Yolcu profili ağırlıklı olarak iş adamlarından oluşuyor. Bunun yanı sıra öğrenci ve özellikle yaz dönemlerinde turizm amaçlı gelenler ağırlıkta diyebiliriz.

önümüzdeki dönemle ilgili hedeflerinizden söz eder misiniz, THY Azerbaycan’da nereye varmak istiyor?

önümüzdeki dönemde frekanslarımızın sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Azerbaycan nüfusu ve THY’nin bu ülkedeki konumuna baktığımızda çok hızlı ilerleme görülüyor. 3 uçuş noktasında varız. Gence’de yeni açtığımız Gence-Nahçıvan’ı bir frekanstan, 4 frekansa çıkardık.

Kaç yolcu taşıyorsunuz?

Ayda ortalama 25.000-30.000 rt yolcu taşıyoruz fakat yaz-kış mevsimine göre bu rakamda dönemsel değişiklikler olabiliyor.
AZERBAYCAN’DA İKİNCİ SIRADAYIZ

Havayolu taşımacılığında THY’nin pazar payı nedir?

THY toplam pazarda yüzde 18’lik pay ile ikinci sırada. Pazar payımızı daha da arttırmayı planlıyoruz. Bu artış için yapmış olduğumuz en önemli faaliyetler; frekanslarımızı arttırmak ve Azerbaycan’da yeni noktalar açmak oluyor.

THY İLE MUTLULUĞA YOLCULUK

Şuay Alpay / Elazığ Milletvekili:
THY’nin uçuşlarından memnuniyet duyuyorum. Güvenli ve konforlu uçuşlarda kaliteli hizmet sunuluyor. özellikle uçuş emniyeti, kontrol ve mürettebatın, yolculara karşı davranışları konularında THY’yi tebrik ediyorum. Bu başarının ortaya çıkmasında rol oynayan herkese teşekkür ediyoruz. THY’yle yurtiçi-yurtdışı yolculuk yapmaktan oldukça mutluyum.

RöTAR KâBUSU YAŞANMIYOR

Tahir Yılmaz / İş adamı
Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir iş adamı olarak çeşitli ülkelere seyahat etmem gerekiyor ve önceki yıllarda en çok şikayet ettiğim konuların başında rötar geliyordu. THY’yle uçuşlarda böyle bir sorun yaşamamaktan memnunum. Personelin 10 numara olduğunu ve kaliteli bir hizmet sunduğunu söylemeliyim. çin’e sıkça seyahat ediyorum ve gidiş-gelişlerde rötar yok. İnşallah hep böyle devam eder, bu başarının devamını diliyorum.

YOLCULAR İçİN HERŞEY DüŞüNüLDü

Yaşar Alım / Ev Hanımı
THY’den memnunuz yurtiçi-yurt dışı seyahatlerimiz de THY’yi tercih ediyoruz. Gidiş-gelişlerde bekleme yaşamıyoruz, her şey sistemli şekilde yürüyor. Yolcu olarak talep edebileceğim her şeyi THY düşünmüş. Bana ekstradan ne istersiniz diye sorsanız, aklıma “şu da olmalı” diye bir şey gelmiyor. Dediğim gibi olması gereken her şey en güzel şekilde yapılıyor, hizmetten memnunum.

İLK UçUŞTA TAM NOT

Dr. Elvira İsmayilova / çocuk Doktoru
Ben ilk kez THY ile yolculuk yaptım. Daha önce yolculuk yaptığım hava yolu şirketleriyle kıyasladığımda THY’den memnunum. Bundan sonraki uçuşlarda da kalitenin sürmesini bekliyorum.

TERCİH THY’DEN YANA

Osman Akgül / üst Düzey Yönetici
Bakü’de Azer Sun Holding’te iş geliştirme departmanında görevliyim. İşim gereği sık sık seyahat ediyorum ve mümkün olduğunca THY’yi tercih ediyorum, memnunum. THY’nin uçmadığı noktalar olduğunda, zorunlu kaldığımda başka firmalardan bilet alıyorum ama rötar sorunu yaşıyorum.

YOLCULAR FINDIK İSTERSE!

Taylan Engin / Yıldız Teknik üniversitesi öğretim Görevlisi
Ayda ortalama 4 kez THY ile yolculuk yapıyorum. Uçak içi ve diğer hizmetlerden memnunum fakat Giresun’lu bir insan olarak yolculara, fındık dağıtılmasını tavsiye ediyorum.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası