Son Haberler

TÜRK İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

♦ 2007 yılında Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Türkmen lider, Gurbanguli Berdimuhamedov, 12 Şubat’ta yapılan seçimlerde yüzde 97.14’lük rekor oyla yeniden seçildi. Berdimuhamedov, ilk gezesini Türkiye’ye gerçekleştirdi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı Türk-Türkmen İş Forumu’nda Türk işadamlarına çok önemli mesajlar verdi…

♦ Şu anda Türkmenistan’da 600’den fazla Türk şirketi, Türkmenistan’ın büyük adımlarla ilerlemesine ciddi katkı sağlıyor. 2011 yılı verilerine göre iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat rakamları, 3 milyar 650 milyon ABD Doları’nı aştı. Ancak ihracat ve ithalatın kalitesi artırılmalı ve ticaretimiz çeşitlendirilmeli.

Gelin daha fazla yatırım yapın!
♦ Yüksek teknolojiler ve iletişim-ulaştırma alanlarında işbirliği yapabiliriz. Türkmenistan başta enerji kaynakları olmak üzere doğal kaynaklar bakımından zengin bir ülkedir. Bu potansiyeli değerlendirmek, işbirliği için büyük önem taşıyor.

♦ Mobil iletişim, kablosuz ve geniş kapsamlı internet, fiberoptik ve ana bilgisayarların iletişimi alanlarında bu gün ülkemizde büyük işler yapılıyor. Bu yüzden beraber çalışmaya istekli Türk kardeşlerimizi ileri teknoloji alanlarında işbirliği yapmaya çağırıyorum.

♦ Türkmenistan coğrafi konum itibariyle, günümüz ticaret yollarının ve araçların geçtiği önemli bir güzergahtadır. Biz bu imkanlardan faydalanmaya ve yakın işbirliği yapmaya Türk kardeşlerimizi çağırıyoruz.

♦ Türkmenistan’daki kara yolları ve demir yolları hızla inşa ediliyor. Ayrıca, Kuzey Güney ve Doğu-Batı karayollarına da önem veriyoruz. Biz, bu yolların kesiştiği yerdeki Türkmen başı deniz limanını yenilemek ve genişletmekle ilgili büyük projeler planlıyoruz. ürk kardeşlerimiz bu projelere daha da aktif olarak katılabilir ve tecrübelerini ortaya koyabilirler.

Avaza’da beraber çalışalım
♦ Türkmenistan’da turizmin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak projelerden biri de Hazar Denizi’nin Türkmen tarafında yapılan Avaza milli turizm bölgesidir. Ben, sizleri turizm sektöründe karşılıklı çıkar ilişkisi içinde beraber çalışmaya davet ediyorum.

2007’de Türkmenistan Devlet başkanlığı görevine seçilen Gurbangulı Berdumuhamedov, 4 yıl gibi kısa bir sürede atavatanda birçok reformu hayata geçirdi.. Başkent Aşkabat başta olmak üzere ülkeyi bir baştan bir başa yeniden imar eden Berdimuhamedov, tekstilden inşaata, ulaşımdan telekomünikasyona, sağlıktan turizme birçok alanda müthiş projeleri hayata geçirdi.

Atavatan Türkmenistan, vizyoner devlet adamı Berdımuhamedov ile adeta şahlandı. Akılcı politikaları ile Türkmen doğalgazını dünya pazarlarına sunan Berdımumamedov, ülkeyi zenginleştirdi, türkmen halkının refah düzeyini gözle görülür biçimde artırmayı başardı. özetle Berdimuhamedov, atavatan Türkmenistan’da adeta devrim gerçekleştirdi.

İşte Türkmen halkı, ülkesini kalkındıran Berdimuhamodov’un bu müthiş başarısını Şubat ayında gerçekleştirilen genel seçimlerde yüzde 97.14 gibi rekor bir oyla yeniden devlet başkanı seçti. Türkmen halkından aldığı bu güçle, ülkesini daha da ileri bir noktaya tışamak için satrt veren Berdimuhamedov, ilk gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlesi olarak Türkiye’ye gelen Berdimuhamedov’un bu jesti, anavatana gösterilen ilginin ve önemin bir göstergesi olarak kabul edildi. Türkiye’ye kalabalık bir heyetle gelen Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte çok önemli projelere imza attı.

berdimuhamedova_devlet_nisani.jpg Berdımuhamedov’a devlet nişanı
28 Şubat-1 Mart 2012 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un ilk durağı Ankara oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından oldukça samimi ve sıcak bir atmosferde karşılanan Berdimuhamedov’a “devlet nişanı” verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takdim edilen “devlet nişanı” töreninde güzel sıcak yaşandı. Cumurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, “”Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek nişanı olan ‘Devlet Nişanı’nı takdim etmekten şeref duyuyorum. Söz konusu nişanı dost ve kardeş Türkmenistan’ın devlet başkanına veriyor olmak, benim için ayrı bir kıvanç ve iftihar vesilesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, törende kardeşlik ve dostluk mesajlarını şu sözlerle verdi:
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un Türkiye ile Türkmenistan arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için yaptığı katkılar, her türlü takdirin üstündedir. Bu kıymetli çalışmalarınız dolayısıyla, Türk Milleti adına, Zat-ı Devletleri’ne Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek nişanı olan ‘Devlet Nişanı’nı takdim etmekten şeref duyuyorum. Söz konusu nişanı dost ve kardeş Türkmenistan’ın devlet başkanına veriyor olmak, benim için ayrı bir kıvanç ve iftihar vesilesidir. Türkiye ile Türkmenistan arasında kökleri tarihî geçmişimize dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin temelinde, ortak dil, inanç, kültür ve değerleri bulunuyor. Bu Nişan, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki sizin çok güzel bir şekilde ortaya koyduğunuz, ezeli kemik kardeşliğinin ilelebet devam edeceğinin en güçlü sembolüdür. Bu anlamlı vesileyle Türkmenistan’ın bağımsızlığının ardından 20. yıl dönümünü idrak ettiğimiz ilişkilerimizin parlak geleceğine olan kuvvetli inancımı yineliyor, Zat-ı Devletleri ile dost ve kardeş Türkmenistan halkına esenlik ve refah temenni ediyorum. Bu vesile ile Türk milletinin Türkmen kardeşlerine sevgi ve muhabbetlerini de iletmenizi can-ı gönülden rica ediyorum.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da “Saygıdeğer kardeşim Abdullah Gül” diyerek konuşmasına başladı, Cumhurbaşkanı Gül aracılığıyla tüm Türk halkına, kendisine Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek ödülü olan Devlet Nişanı verildiği için teşekkür etti. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, nişanı, Türkmenistan’a ve Türkmen halkına yönelik derin bir saygının göstergesi olarak kabul ettiğini ve bundan dolayı Türkmen halkının şükranlarını da iletti.
“İki ülke ilişkilerinin layık olduğu seviye ‘iki devlet bir millet’ ilkesidir” diyen Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, bu çerçevede dostluk ilişkilerinin daha da ileriye götürüleceğini ve bunun bir “kemik kardeşliği” olduğunu ifade etti, “Bugün Türkmenistan, Türkiye Cumhuriyeti’ni stratejik ortak olarak görmektedir.Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov konuşmasını, “çok yaşasın Türkmen-Türk kardeşliği” sözleriyle kardeşlik mesajları verdi.

İŞBİRLİĞİ İçİN İLERİ ADIM
Berdımuhamedov’un oldukça sıcak geçen Ankara ziyareti, çok önemli projelerin imzalarına da sahne oldu. Cumhurbaşkanı Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesinde de iki ülke arasında;
– TOBB ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası Arasında İş Birliği Anlaşması,
– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İş Birliği Protokolü,
– TİKA ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi Arasında Turizmin Teşvikine İlişkin Anlaşma,
– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Su Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı,
– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Başta Terörizm ve örgütlü Suçlar Olmak üzere Ağır Suçlarla Mücadelede İş Birliği Anlaşması,
– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Hukuki ve Cezai Konularda Adli Yardımlaşma Anlaşması,
– Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Arasında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası
– Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasının 20. Yıldönümü Vesilesiyle Ortak Bildiri

Mahdumkulu Heykeli açıldı
Ankara ziyaretinin önemli noktalarından biri de Türkmenistan Parkı ile bu park içindeki Türkmen yazar, şair ve felsefeci Mahtumkulu’nun heykelinin açılışının gerçekleştirilmesiydi. Türkmen halkının en büyük tarihi önderlerinden olan Mahdumkulu heykelinin parktaki yerini alması, dostluk ve kardeşlik köprüsü için önemli bir mesaj olarak algılandı.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY NİSAN 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Selim Toprak
    3 Nisan 2012 19:29 -

    Haydi kardeşler elele. Allah yardımcınız olsun

  • Site Haritası