Son Haberler

“TÜRKİYE ÇÖLDEKİ VAHA GİBİ…”

♦ Avrupa’daki kriz öncekilerden farklı, kalıcı çözüm bulmak 4-5 yıl sürebilir. Parasal birlikle ilgili sorunları da olan AB, önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği Devletleri’ne dönüşebilir.

♦ Hızla büyüyen Türkmenistan’a yatırım yapmak isteyen firmalar; uzun vadeli düşünüp, düzgün projeler ürettiği takdirde bu ülkede, farklı sektörlerde önemli fırsatlar yakalayabilir.

♦ 15 yıldır Türkmenistan’dayız. Coca-Cola İçecek olarak yaptığımız 25 milyon dolarlık ek yatırımla, toplam yatırım tutarımız 50 milyon dolara yükseldi. üretim kapasitemiz 37 milyon ünite kasaya çıktı.

ANADOLU GRUBU: 2011 yılında 5 milyar doların üzerinde ciroya ulaşması beklenen Anadolu Grubu, 25 bine yakın çalışana sahip. 2012 yılında, dolar bazında yüzde 7 ile 8 oranında büyüme hedefleyen Grup, birçok sektörde hizmet veriyor.
FİNANS GRUBU: Alternatif Bank, Alternatif Yatırım, Alternatif Finansal Kiralama, Alternatif Yatırım Ortaklığı
OTOMOTİV GRUBU: Anadolu Isuzu, çelik Motor, Anadolu Araçlar, Anadolu Motor, Antek Teknoloji
ENERJİ GRUBU: Gerze enerji Santrali, Paravani Hidroelektrik Sanrali, Aslancık Elektrik üretim ve Ticaret, Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları, AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış, Rüzgar Enerjisi Santralleri Projeleri
SAĞLIK GRUBU: Anadolu Sağlık Merkezi
İçECEK GRUBU: Efes Bira Grubu, Meşrubat Grubu (Coca Cola)
PERAKENDE GRUBU: Adel Kalemcilik, ülkü Kırtasiye, Anadolu Restoran İşletmeleri, Ana Gıda ve İhtiyaç Maddeleri, Efestur Turizm, Anadolu Bilişim
DİĞERLERİ: Polinas Plastik, AEH Sigorta Acenteliği, Anadolu Varlık Yönetim, Anadolu Etap
SOSYAL KURULUŞLAR: Anadolu Efes Spor Kulübü, Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

TüRKMENİSTAN‘A İLGİ GİDEREK ARTIYOR
15 yıldır Türkmenistan‘da yatırımı bulunan Coca-Cola İçecek yaklaşık 25 milyon dolarlık ek yatırımla fabrikanın kapasitesini arttırdı. Son yatırımla üretim kapasitesi 37 milyon ünite kasaya çıktı ve önümüzdeki 2-3 sene için önemli bir kapasite artırımına gidildi.

Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli iş adamlarından biri olan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay özilhan’la, Atavatan’da biraraya geliyoruz. Aşkabat’taki Coca-Cola İçecek fabrikasına yapılacak 25 milyon dolarlık ek yatırım için Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan’la Türkmenistan’da bulunan Anadolu Grubu’nun patronu ile; Avrupa ve dünyayı saran krizden, Türkiye-Türkmenistan ilişkilerine varıncaya kadar birçok konuyu konuşma imkanı buluyoruz.

Dünyanın çeşitli ülkelerine yaptığı yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlayan, üretime ve ekonomiye katkı sunan özilhan; Türkmenistan’ın, kendileri için önemli bir ülke olduğunun altını çiziyor ve ek kapasite artırımıyla yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırıma ulaştıklarını söylüyor. 2001 yılında patronlar kulübü olarak bilinen TüSİAD’a başkanlık yapan Tuncay özilhan, Türkiye, Türkmenistan ve Avrupa ekonomisi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunuyor:

♦ Türkmenistan’daki yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
15 yıldır Türkmenistan’dayız. Bu ülke bizim için önemli, keza son olarak yaptığımız yatırımın ardından kapasitede önemli artış sağladık. Bugüne kadar yaptığımız 25 milyon dolarlık yatırımla, 10-15 milyon kasa üretime sahiptik. Geçen yıl Türkmenistan’a ek yatırım kararı aldık ve 25 milyon dolarlık ek yatırımı devreye sokarak toplam yatırım tutarımızı 50 milyon dolara çıkarttık. Son yatırımla üretim kapasitemiz 37 milyon ünite kasaya çıktı. Dolayısıyla önümüzdeki 2-3 sene için önemli bir kapasite artırımına gitmiş olduk.

İŞ FIRSATLARI KAçIRILMAMALI
♦ Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin artması için hangi adımların atılması lazım?
Türkmenistan ekonomisinin büyümesinde, Türk iş adamlarının önemli katkısı var. İnşaat ve müteahhitlik işleri başta olmak üzere ülkedeki çağdaş gelişimde Türk iş adamları önemli rol oynadı. Ayrıca sanayii yatırımları, çimento ve tekstil fabrikaları da yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Coca Cola İçecek olarak bize de Türkmenistan’a yatırım yapıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin bu şekilde devam etmesi halinde yatırımların daha da büyüyüp, gelişmesini bekliyoruz. Türkmenistan 6 milyon nüfusu olan zengin bir ülke. öz kaynakları olan, enerjide dünyanın sayılı rezervlerine sahip bir ülke. Bu nedenle Türkmenistan’a yatırım yapmak isteyen firmalar, uzun vadeli düşünüp, düzgün projeler ürettiği taktirde bu ülkede birçok sektörde önemli fırsatlar yakalayabilir. Türk iş adamları, bu fırsatları ve ülkedeki yatırım olanaklarını iyi değerlendirmeli.

KRİZDE DE YATIRIMA DEVAM
Dünyanın krizden geçtiği şu dönemde, yatırımlarınızı devam ettirmeyi neye bağlıyorsunuz?
Yatırım kararı almamızdaki en önemli etken Türkmenistan’ın hızla büyümesidir. ülkedeki büyümeye paralel olarak satışlarımız artıyor.

Yıllardır bu ülkede varız, gelişmeleri yakından izliyor ve buna göre yatırımlarımızı arttırıyoruz. Coca-Cola İçecek‘in, Türkiye dahil 10 ülkede yatırımı var. Coca-Cola İçecek‘in yüzde 50.3‘ü Anadolu Grubu’nun. Coca Cola Company, özgörkey Holding ortağımız, yüzde 25.6‘sı da halka açık şirketimiz. Hem pazar payı, hem yatırımlar açısından oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyoruz. Son olarak yatırım yaptığımız Pakistan da bizim için önemli, bu ülkede de son bir senede önemli yatırımlar yaptık. Yeni üç hat aldık, orada 6 fabrikamız, 6.000 çalışanımız var ve hızla büyüyoruz.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!

TURCOMONEY MART 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE

AYRICA D&R, KEMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ, NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası