Son Haberler

Türkiye gücünün farkında olmalı

Zaman zaman kendimizi ya da ülkemizi olduğundan fazla önemser. gücümüzü abartır, yanlışlarımızı, eksikliklerimizi göremeyiz. Bazen de tam tersine sahip olduğumuz muhteşem güzelliklerin, gıptayla bakılan imkanlarımızın farkında olamayız. Gücümüzü küçümser, nerede olduğumuzu, nasıl bir zenginlik içinde bulunduğumuzu unuturuz. Yıllardır dünyanın birçok ülkesini gezip görmüş, ekonomisini analiz etmiş bir gazeteci olarak rahatlıkla belirtmek isterim ki; Türkiye, emsalsiz bir ülke. Jeopolitik konumu, tarihi ve kültürel dokusu, insan kaynağı, genç nüfusu, tekstilden inşaata, bankacılıktan turizme birçok sektörde müthiş ilerleme kaydetmiş ekonomisiyle Türkiye, gerçekten dünyanın cenneti sayılabilecek ülkelerden biri. Turcomoney ekibi olarak geçen ay ülke Raporu’nu hazırlamak amacıyla gittiğimiz dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’te bunu bir kez daha gördük. Yemyeşil ormanları, ihtişamlı dağları, dupduru nehirleri ile büyüleyici güzelliğe sahip ülkede bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Bir zamanlar önemli tesislere, stratejik fabrikalara sahip olan Bosna Hersek ekonomisi şimdilerde zorda. Her sektörde yatırımcılar için müthiş fırsatlar var. Türk yatırımcılar için fırsatlar daha da cazip çünkü bu ülkede Türkiye’ye karşı özel bir sevgi söz konusu. Fakat karmaşık yönetim yapısı yatırımcıların, ülkede yatırım yapma konusunda çekimser kalmasına neden oluyor. Bosna Hersek demişken yukarıda kısaca belirttiğim durumu tek bir cümle ile özetleyeyim. Türkiye, doğasını mutlaka ama mutlaka korumalı, geliştirmeli, çarpık yapılaşmaya kurban etmemeli. Modern bir çizgiye sahip olması gereken kentler, çirkinlik abidesi yapılarla doldurulmamalı. Türkiye iç barışını, toplumsal huzurunu sağlamalı ve o müthiş enerjisini, tüm dünyada sinerjiye çevirmeli. Bu hedef gerçekleştiğinde Türkiye 10 yılda, dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline dönüşür.

KüRESEL AKTöRüN DüNYA BORSASI
Bileşik kaplar teorisi çok açık. Bir ülkede bir alan, bir kesim, bir sektör iyi ise tüm kesimler iyi oluyor. Bir ilerleme, gelişme varsa bunu hemen her yerde görüyorsunuz. İşte bunun çarpıcı bir örneğini Borsa İstanbul’da görmek mümkün. İMKB olan adı 2013 yılı başında Borsa İstanbul olarak değiştirilen bu muazzam piyasanın 30 yıla yaklaşan tarihine baktığımızda müthiş bir gelişme görüyor ve gurur duyuyoruz. Türkiye; “küresel aktör”lük yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlerken, Borsa İstanbul “Dünya Borsası” olmak için koşuyor. Peki Borsa İstanbul bu noktaya nasıl geldi, hedefte hangi projeler var? Bu sorularla birlikte merak edilen tüm konuları Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. İbrahim Turhan çarpıcı örneklerle analiz ederek Turcomoney’e anlattı.

DüNYA EKONOMİSİ VE TüRKİYE’NİN DURUMU
Her ne kadar yarınlara dair iyi dilekler taşısak da dünyada ne yazık ki; arzu edilmeyen acı olaylar cereyan ediyor. Bunun son örneği maalesef Mısır’daki olaylarda yaşandı. Peki bu ülkedeki gelişmeler Türkiye’yi ve dünya ekonomisini nasıl etkiler, piyasalardaki dalgalanmalar nasıl bir sonuç doğurur? Yatırımcılar bu noktada ne yapmalı, nasıl davranmalı? Birbirinden uzman isimlerden oluşan Turcomoney yazarları çok çarpıcı analizleriyle bu soruların yanıtlarını veriyor, iş ve ekonomi çevreleri için referans olacak tespitlerde bulunuyor.

Daha güçlü bir Türkiye ve barışın hakim olduğu bir dünya dileğiyle hepinize sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir ay diliyorum.

Mutlu bayramlar…

Dr. Kazım Kılınç

kakilinc@haber1.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası