Son Haberler

Türkiye, koalisyon krizini fırsata çevirmeli

7 Haziran seçimleri, Türkiye’de dengeleri değiştirdi, yeni bir yapıyı zorunlu kıldı. Bu sonuçlarla 13 yıla yakın süredir iktidarda olan Ak parti dahil hiçbir parti tek başına hükümeti kuramıyor. Muhalefet partileri biraraya gelemiyor. Bu durumda AKP-MHP veya AKP-CHP koalisyonu kurulma ihtimali yüksek. Bu koalisyon hükümetlerinden biri de kurulamazsa erken seçime gidilecek.

İşte tam bu noktada iş dünyası, tüm partilere çağrıda bulunuyor ve “Erken seçime gitmeyin, biraraya gelin, koalisyon hükümetini kurun” diyor. Turcomoney tam da bu noktada, iş dünyasının nabzını tuttu, önde gelen isimlerin görüşlerini aldı. Peki iş dünyası, yeni hükümetten ne istiyor, ne bekliyor? İşte bu soruların cevabını hazırladığımız dosyada bulacaksınız.

Bu noktada önemli bir hususu belirtmek isterim. Şu anda koalisyon zorunluluğu nedeniyle siyasi ortamda ve iş çevrelerinde bir belirsizlik, bir gerginlik var. Kimileri buna, “hükümet kurulamama krizi” de diyebilir. Varsayalım ki bir kriz durumu sözkonusu. O halde bu krizi niye fırsata çevirmeyelim? Bu koalisyon hükümeti ile Türkiye’de kutuplaşmalar azaltılabilir, yükselen tansiyon düşürülebilir, çoktandır unuttuğumuz toplumsal uzlaşma sağlanabilir, sağlam bir hukuki ve demokratik yapı kurulabilir, güvenilir bir yargı sistemi oluşturulabilir, çağdaş, demokratik bir anayasa yapılabilir. Seçim barajı yüzde 5’e veya yüzde 3’e indirilerek toplumun tüm kesimlerinin Meclis’te temsil edilmesi sağlanabilir. Yolsuzlukların önünü kapatacak düzenlemelerle temiz bir siyaset tesis edilebilir. Seçimlerde vaat edilen projeler hayata geçirilerek gelir dağılımı önemli ölçüde düzeltilebilir. Yani kriz gibi görünen bu belirsizlik ortamı, büyük bir fırsata çevrilebilir.

Olabilir mi?

Zor, ama imkansız değil. Umarız partiler ve liderleri, bu adımı atar, Türkiye ve Türk halkı rahat bir nefes alır.

Malezya, hem yatırımcıları hem de Türk turistleri bekliyor

Yazı İşleri Müdürü’müz Hayreddin Turan, Malezya’ya gitti, ülkeyi bir baştan bir başa gezdi, üst düzey yetkililerle görüştü ve çarpıcı bir Malezya Dosyası hazırladı. Uzakdoğu’nun bu gizemli ülkesi, birçok açıdan ilginç özelliklere sahip. Yemşeyil doğası, çok kültürlü yapısı, gelişen ekonomisi ile Malezya, ziyaretçilerini bekliyor. Sadece ziyaretçileri mi? Malezya Büyükelçisi Amran Mohamed Zin, Türk firmalarını ülkelerinde yatırım yapmaya davet ediyor. Malezya Dosyası’nı ve Büyükelçi Zin’in açıklamalarını okumanızı öneriyoruz.

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor?

Bir yandan koalisyon hükümeti tartışmaları, bir yandan Yunanistan ekonomisinin karmaşık ve kaotik durumu, bir yandan ateş topuna dönen Ortadoğu, piyasaları, iş dünyasını, yatırımcıları fazlasıyla tedirgin ediyor. Peki böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? Yatırımcılar ne yapmalı? Turcomoney Dergisi’nin birbirinden değerli yazarları, çok çarpıcı analizleriyle rehber niteliğinde, yol haritası özelliğinde yazılar kaleme aldı. Bu önemli analizleri mutlaka okuyun diyoruz.

İşte bu düşüncelerle Türkiye’miz için daha güzel günlerin, yeni bir kalkınma hamlesinin başlatılmasını diliyoruz. Bu vesile ile Ramazan Bayramı’nızı kutluyor, sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası