Son Haberler

Türkiye kongre turizminde büyüyor

turkiye_kongre_turizminde_buyuyor_2.jpg ♦ Kıyı turizminde kişi başı 600-700 dolar olan harcama miktarı, kongre turizminde 2.000 dolar civarında seyrediyor. Ayrıca kongre turizminin herhangi bir sezona bağlı olmaması turizm sektörüne büyük avantaj sağlıyor.

♦ Türkiye’de düzenlenen HABİTAT, AGİT, NATO Zirvesi, Dünya Muhasebe Kongresi, IMF- DB Toplantıları, Dünya Kominikasyon Kongresi ve Avrupa Klinik Mikrobiyoloji gibi uluslararası organizasyonlar kongre turizmine ivme kazandırdı.

♦ Kongre turizminde Türkiye’nin adını dünyaya duyuran İstanbul’u, Antalya izliyor. İstanbul 2010 yılında dünya kongre turizminde 7. Avrupa’da ise 6. oldu. Bu arada ICCA’nın 2014’te yapacağı Genel Kurul’a Antalya evsahipliği yapacak.

KONGRE TURİZMİ DAHA çOK KAZANDIRIYOR

Kongre ve toplantı turizmi, destinasyonların ekonomik, sosyal ve ticari hayata katkısı nedeniyle tüm dünyada başlı başına bir sektör olarak değerlendiriliyor. Uluslararası toplantı ve kongreler; bilim dünyasını kapımıza kadar getirerek tıp, mühendislik, iletişim, teknoloji, sosyal bilimler, sanat ve spor gibi önemli konu ve alanlarda, toplumda mevcut uzmanlık düzeyinin yükselmesine ve akademik hayatın gelişmesine katkıda bulunuyor.

Son yıllarda hava ulaşımın gelişmesi, kongre turizmini dünyanın en hızlı gelişen pazarlardan biri yapmıştır. özellikle son 10 yılda kongre turizmindeki gelişme dünya turizminin çok üstünde seyrediyor. Hızla büyüyen uluslararası kongre pazarından daha fazla pay elde etmek için ülkeler arasındaki rekabet giderek artıyor.

Kongre katılımcıları iyi eğitimli, yüksek gelirli, çok harcayan insanlardır. Yapılan araştırmalar, kongre turizminde turist başı harcamanın tatil turizmindeki harcama ortalamasının üç katı olduğunu gösteriyor. Kıyı turizminde kişi başı 600-700 dolar olan harcama miktarı, kongre turizminde 2.000 dolar civarında bulunuyor. Ayrıca kongre turizminin herhangi bir sezona bağlı olmaması turizm sektörü açısından önemli bir avantajdır.

ülkemizde daha önceki yıllarda HABİTAT, AGİT Zirvesi, NATO Zirvesi, Dünya Muhasebe Kongresi, IMF Dünya Bankası Yıllık Toplantısı, Dünya Kominikasyon Kongresi ve Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Kongreleri gibi uluslararası kongrelerin gerçekleşmesi kongre turizmine ivme kazandırdı.

Türkiye uluslararası kongre turizmi pazarında hızla yükseliyor. Bu alanda İstanbul’un bir süreden beri gösterdiği başarıya Antalya da katıldı. Türkiye’nin uluslararası kongre turizmi pazarındaki yükselişi rakamlara da yansıdı.


İSTANBUL DüNYA KONGRE TURİZMİNDE 7.

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği (ICCA)’nin yayınladığı 2010 verilerine göre; İstanbul 2010 yılında dünya kongre turizminde 7’nci, Avrupa’da ise 6’ncı oldu. Bu arada ICCA’nın 2014’te yapacağı Genel Kurul’a Antalya evsahipliği yapacak. ICCA’nın yayınladığı 2010 yılı dünya kongre turizm raporuna göre İstanbul, 109 uluslararası niteliğe sahip kongre ile Londra, Lizbon, Amsterdam ve Sidney’i geride bıraktı. Aynı raporda Antalya da 23 kongre ile 79’uncu sırada yer alırken, İzmir ise 6 kongre ile 284’üncü oldu.

Bu arada Antalya da bu alanda bir süreden beri yürüttüğü çalışmalardan sonuç almaya başladı. Almanya’nın Frankfurt kentinde toplanan ICCA Yönetim Kurulu’nun yaptığı değerlendirme sonucu, dünya çapında 95 ülkeden kongre düzenleyicisi ve dünya kongre sektörüne yön veren en az 3500 profesyonelin katılacağı 2014 yılı Genel Kurulunun Antalya’da yapılmasına karar verildi.
Türkiye’de gerçekleştirilen kongrelerde delege sayısını baz aldığımızda Türkiye 148 bin delege ile dünya kongre pazarında 11. sırada yeralıyor. İstanbul, 76 bin delege ile katılımcı sayısı bakımından dünyada 4. sırada yer alıyor.

MüSTAKİL KONGRE MERKEZLERİNE İHTİYAç VAR

Kongre turizmini İstanbul dışında geliştirmek için müstakil kongre merkezlerine ihtiyaç duyuluyor. İzmir, Antalya, Kuşadası, Pamukkale, Kapadokya gibi turistik merkezler konaklama altyapısı ve tarih/kültür varlıkları bakımından kongre turizmine çok uygun. Ancak otel bünyesinde bulunan salonların çoğu büyük ölçekli toplantılar için yetersiz. O nedenle müstakil kongre merkezlerine gereksinim duyuluyor. Bunun dışında kongre merkezlerinin yapılacağı bölgelere doğrudan uçuşların yapılması da çok önemli.

Dünya kongre pazarında pazarlama çalışmaları kongre büroları tarafından yürütülüyor. İstanbul’daki ICVB’ye benzer kurumların diğer büyük kongre şehirlerinde de hizmet vermeleri gerekiyor. O nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili sektör temsilcileri tarafından hazırlanmış olan Türkiye Kongre Bürosu yasası bir an önce uygulamaya konulmalı.

İstanbul, dünya kongre pazarındaki yerini güçlendirdi. İstanbul’u bu pazarda daha yukarılara taşımak için İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) pazarlama ve tanıtma çalışmalarını daha yüksek bir bütçeyle yürütmesi gerekli. Kongre tarihleri ile kongrenin yapılacağı ülke ve şehir birkaç yıl önceden belirlendiği için kongre turizminde pazarlama ve tanıtma özel önem arz ediyor. Bu nedenle ICVB’nin kaynaklarının artırılması sağlanmalı.


WOW KONGRE MERKEZİ MODEL ALINABİLİR

Şu anda İstanbul’da birden fazla büyük kongrenin aynı anda yapılması için birçok neden var. O nedenle Harbiye’deki kongre vadisine benzer başka merkezlere ihtiyaç var. Yeşilköy’de WOW kongre merkezi ve CNR Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul’un büyük kongre merkezlerinden biri. Ayrıca, WOW otelleri, yine Yeşilköy’de büyük bir kongre merkezi yapıyor.

Maslak’ta inşaatı planlanan kongre merkezi yakında tamamlanarak hizmete açılacak. Haliç’teki Sütlüce Kongre Merkezinin devreye girmesi son derece yararlı olmuştur. Harbiye kongre vadisindeki Hilton kongre merkezi de birçok ihtiyaca cevap vermektedir. Anadolu yakasında da önümüzdeki dönemde yapılacak olan kongreler için sektör gereken yatırımları yapıyor. örnek olarak; Green Park Pendik kongre oteli ve Via Port kongre merkezini zikredebiliriz.

Turcomoney – Eylül 2011

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası