Son Haberler

Türkiye, krizi fırsata çevirebilir

Türkiye 2012’de Avrupa’daki yatırımlarını ve ihracatını arttırarak krizi fırsata çevirebilir. Bunun yanında Ortadoğu ve bölgesinde gelişen ekonomik işbirlikleri sayesinde bu pazarlarda da etkinliğini arttırabilir.

Geçtiğimiz yıllarda ABD’de başlayan küresel krizin, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya başta olmak üzere bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri yakından etkilemesiyle, dünya ekonomisi küçüldü, dış ticaret hacmi daraldı ve uluslararası sermaye akışı azaldı. Bunun yanı sıra borç krizi, Avrupa Birliği‘ni tarihsel bir dönemecin eşiğine getirdi. Bugüne kadar önemli ekonomik güce sahip olan önemli bazı Avrupa ülkeleri birer birer iflasın eşiğine gelmiş ve dünyanın geri kalanı için ekonomik anlamda bir tehdit unsuru olmuştur.

Türkiye söz konusu krizden 2011 yılında önemli derecede etkilenmedi. Küresel ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin endişelerin, Türkiye‘de de zaman zaman piyasaları tedirgin etmesine karşın ülke ekonomisi, yüksek büyüme oranı ve mali disiplinin devam etti. özellikle gelişmekte olan ülkeler ve Avrupa ekonomilerine göre konumunu koruyan ekonomimiz büyümeyle dikkat çekti.

Avrupa böyle bir kriz yaşarken Türkiye bu krizi fırsata çevirebilecek enstrümanlara sahiptir. 2012 yılında Türkiye önemli bir pazar ortağı olan Avrupa’daki yatırımlarını ve ihracatını arttırabilir, bunun yanında son yıllarda Ortadoğu ile gelişen ekonomik işbirlikleri sayesinde bu pazarlarda etkinliğini arttırabilir. Türkiye yaklaşık son 9 yıldır dünyanın önemli bir kısmı için yatırım yapılabilecek, ekonomisi istikrarlı bir ülke konumunda.

Avrupa ülkelerine giden yatırımcıların büyük kısmını çekebilecek altyapı ve cazibe var. Türkiye dinamizmi, güçlü mali ve finansal altyapısı sayesinde bu atılımı gerçekleştirebilir ve krizi fırsata çevirebilir. Yeni yılda bu paralelde bir ekonomik istikrar ümit ediyoruz.


Tarkan KADOĞLU

kadoglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası