Son Haberler

Yeni yılda ‘girişimci olmaya hazırım` diyen kadınlara çağrı!

Türkiye’de 75 milyona yaklaşan nüfusun yarısı kadın ve devre dışı. Yürüdüğün yol da, okuduğun okul da, yaktığın ışık da, gölgesinde oturduğun ağaçta çalışanın hakkı varken artık dünyayı pencerenden seyretmen olmaz.

Kendimden anlatma ya başladığım da, kendi kulağıma bile masal kahramanı gibi geliyorum desem bilirim gülersiniz. Yanlış anlaşılmasın ama korkulu bir masalın kahramanıyım ben. Hani şu hep duyduğunuz;

-Benim zamanım da….diye başlayan ne varsa…..malesef BENİM ZAMANIMDAYDI.

Benim zamanım da kadın olmak suç gibiydi;

Akıllıysan , çok bilmiştin.

Hakkını istersen, edepsiz.

Yanlış dersen, küstah.

Olmaz dersen , geçimsiz

Dik durursan, kavgacı

Ekonomik özgürlük dersen, asi derlerdi bu kız asi

Güçlüysen, söyleyecek laf bulamazlardı ama fırsat kolladıklarını hep belli ederlerdi.

çalışkansan, hırslıydın, oda öyle çok iyi birşey değildi yani.

Okuyacağım dersen, müneccim başı mı olacaktın.

Uzun boyluysan yandın, kısa ırkın aklına gelen her şeydin, ahh bir de güzelsen doğru kocaya, kim uğraşacaktı seninle.

Liste böyle uzar giderdi…

Ve… Ben bunların hepsiydim.

çok akıllıydım, çabucacık algılar, çabucacık çözer, başkasının günlerce göremediğini şıp diye görür, yaptığım işi ciddiye bile almazdım. Hayat benim için koca bir şakaydı ve çok eğleniyordum. Güzel olan herşeye şükreder, hoş olan herşeyi severdim. En çok babamı ve Türkiye‘yi severdim ve bu hiç değişmedi.

Hiç bir şey için, iç çekmedim, hiç bir hedefim yoktu, biliyor ve inanıyordum ki; bir kez aklıma düşmeye görsün, bir ölüm engel olabilirdi derdim. 9 yaşında ölümden de korkmamayı öğrendim.

Anneanne dediğim Nejla teyzenin annesi Tarabya‘da hasta yatağında;

– ölüm varsa ben yokum, ben varsam ölüm yok ikimiz bir arada olamayacağımıza göre, korkmaya gerek yok demişti. Mantıklı bulmuştum. Namık abiyle balığa çıktığımız da artık denizden de korkmuyordum.

Bu ben olduğum için böyleydi ama benim zamanımda kadın olmak zordu. Kadın girişimci olmak mevzuu bile bahis bile olamazdı. Sadece kutsal meslekler vardı bizler için.

Doktor, hemşire, öğretmen gibi, araştırmacı, mühendis, olmayı istemek ütopikti ve sadece üniversiteyi ilk 10 içinde kazananların hakkıydı, neden bilmem hepsi atom mühendisi olmak isterlerdi. Halbuki o günlerde ne böyle bir okul vardı, nede böyle bir çalışma alanı. Bunların neresi akıllı der dalgamı geçerdim.

Zor günlerdi o günler, iş alanları kısıtlı, imkansızlıkların içinde çırpınıyordu ülkem, borçlardan bahsediyordu tüm gazeteler. Gırgır dergisi vazgeçilmezimdi, o bile tüm komikliklerini para ve borçla ilintilendirirdi, içler acısıydı halimiz, geçiş dönemi diyorlardı ama geçmiyordu bir türlü.

Elinde bond çantalı, takım elbiseli adamlara minnetle bakar arkalarından, işleri rast gitsin diye dua ederdim. Onlar kurtaracaktı Türkiye‘yi, onlara güveniyordum ama olmuyordu artık ben de bir şey yapmalıydım, kan kardeşimin (o zamanlar modaydı) nişanlısıyla, henüz 16 yaşımdayken ilk firmamı kurma ya karar vermiştim. Yaşın küçük dediler, kafaya koymuştum o halde babamın üzerine olurdu firma ama olurdu işin ucundan tutardım… 1980 öncesiydi firma kurulduğunda.

Tüm bunları hemcinslerim için yazdım, aslında bu bir çağrı. Yine zor günlerdeyiz, ayrıca bu seferki zorluk sadece bize has değil. Dünya bir değişimin, bir dönüşümün bir çıkmazın içinde çırpınıyor. 75 Milyon nüfusun yarısı kadın ve devre dışı. Artık o ‘‘benim zamanım da‘‘lar bitti. Şimdi herşey daha kolay.

Okulunu bitirdin, çocuğunu büyüttün işin ucundan tutma zamanın geldi. Yürüdüğün yol da, okuduğun okul da, yaktığın ışık da, gölgesin de oturduğun ağaç da çalışanın hakkı varken artık dünyayı pencerenden seyretmen olmaz.

Gelin birlik olalım, gelin el ele verelim, param yok diyorsan; Devlet destekleri var, KOGEB, ABİGEM, Kalkınma Ajansları, neredeyse her Bakanlığın Erkek, ya da Kadın Girişimci için, fikri olana, projesi olana ayırdığı fonlar seni bekliyor.

Cesaretim var ama bilgim yok diyenlere sınırsız kurslar var, hadi yeni yılda yeni bir karar al çünkü, şimdi memleketimin sana ihtiyacı var!

2012 yılı hepimize huzur, barış, sağlık, mutluluk, başarı ve bol para getirsin. ‘Yeni bir başlangıç için yola çıkmaya hazırım ve kadın girişimci olmaya adayım’ dersen ben burada seni bekliyor olacağım.

Zuhal Mansfield
DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı

12 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  Ayşenur TAŞ
  5 Ocak 2012 14:53 -

  Zuhal Hanım, hatırlarsanız 29 Ekim resepsiyonu için Kadın Girişimcilerle birlikte Mısır’daydık. Otobüste yer kalmadığı için sizin aracınızda hem Mısır’ı görme hem de sizin doyumsuz sohbetinizden faydalanma imkanı bulmuştum. Nerede bir kadın girişimci görsem sizi anlatıyorum. Lütfen tecrübelerinizden süzülen, engin ufkunuzdan yansıyan ve her kelimesi pozitiflik aşılayan yazılarınızı bizlerle daha sık paylaşın. Bahsettiğiniz desteklerden faydalanmak isteyenlerin fikirlerini projelendiriyorum. Ben de ”Ben de varım” diyenler için elimden ne gelirse destek vermeye hazırım. Sevgilerimle…

 • Avatar
  Ebru Şardağ
  5 Ocak 2012 18:03 -

  Zuhal Hanım,Siz hiçbir kadın kuruluşuna kıyafet değiştirerek gittiniz mi projenizi anlatmak ve mali destek almayı denediniz mi??? KOSGEB vs. nerdeyse ilkokul terklere yönelik bir eğitim hazırlamış, KAGİDER ayrı alem. Benim gibi yıllarca profesyonel çalışmış birikimi olan insanlar girişimci olmak istese bile finans desteüi görmüyor. Halk Bankası bile 35 yaşa kadar kredi veriyor. Kısacası 35 ten sonra girişimci olma.Daha yazacak çok şey var ya neyse.Saygılarımla,Ebru Şardağ

 • Avatar
  mg
  5 Ocak 2012 18:53 -

  Cok guzel bir yazi. Tebrikler. Ellerinize saglik.

 • Avatar
  Pelin Duzgun
  5 Ocak 2012 19:57 -

  Herseyi o kadar guzel özetlemissiniz ki herkes örnek almali bence.

 • Avatar
  ziynet
  5 Ocak 2012 21:35 -

  Akıllıysan , çok bilmiştin. Hakkını istersen, edepsiz. Yanlış dersen, küstah. Olmaz dersen , geçimsiz Dik durursan, kavgacı Ekonomik Özgürlük dersen, asi derlerdi bu kız asi..Yıl 2012 ama herşey tıpkı bü cümlelerdeki gibi hala aynı.. sanırım uzun yıllar daha böyle kalacak…

 • Avatar
  Maden Mühendisi
  5 Ocak 2012 23:26 -

  Yeni yılda kadın girişimcilerimizi teşvik etmek,cesaretlendirmek için yazılmış çok güzel bir yazı olma özelliğini kazandıran Sayın Zuhal Mansfield’e teşekkür ediyor. Yeni yazılarını dört gözle bekliyoruz…

 • Avatar
  Fatoş Kayacan Hataylı
  6 Ocak 2012 00:00 -

  Sevgili Zuhal Hanım, Sizin başarılarınızdan etkilenmemek elde değil. ya da başarılarınızı inkar etmek. Ama, burada bir aile desteği, bir ticaret geni, sizin parlak zekanız ve cesur atılımınız var. Bunların hepsinin bir kadında olması çok ender bir şey. Kısacası IQ ve EQ meselesi… Başarılarınızdan gurur duyan biri olarak, devamı dileğiyle!Fatoş Kayacan Hataylı

 • Avatar
  misafir
  7 Ocak 2012 20:19 -

  inşallah bu mesajı okuyan kadın sayısı çoktur.Cesaretlenip bir yerden başlama heyecanına kapılırlar.Zuhal Hanım onlara rol model olur.

 • Avatar
  Rumuz
  9 Ocak 2012 17:16 -

  Kadınlara kadınlardan başka destek veren yok zaten

 • Avatar
  Nilgün SAVUR
  16 Ocak 2012 19:59 -

  Bir kadının girişimcilik hikayesi, azmi ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Kaleminize sağlık, başarılar…

 • Avatar
  H.O. prj. yönt.
  29 Ocak 2012 10:15 -

  Bir BAY./ prj.yöneticisi olarak bu düşünce ve fikirlerine katılmamak ve saygı duymamak mümkün değil ..seninle gurur duyduğumu ve başarılarının TÜRKİY’e /MISIR hattıyla sınırlı değil, tüm dünya ülkelerinde yankı bulmasını dilerim..saygılarımla

 • Avatar
  EMİNE PAKER
  1 Ekim 2012 13:00 -

  Sizi hayranlıkla izliyorum.Sizin yaşam felsefeniziokuyunca takdir ettim.Yürekten bütün düşünce ve prensiplerinize katılıyorum.Bende aynı girişimleriyaptım.En büyük engel finansman sorunudur,büyümekistihdamı arttırmak için özveriyle çalışıyoruz.Kendi yatırımlarımız yetmiyor.Kosgeb destek vermiyor.Türkiye ekonomik koşulları malüm, tıkanıpkalıyorsunuz.Verdiğiniz motivasyona teşekkür ederim. Sizin gibi hanımların çoğolmasını dilerim.

 • Site Haritası