Son Haberler

Türkmenistan ekonomisi şaha kalkıyor

♦ Tarafsızlık politikasıyla çevre ülkelerle işbirliğini arttıran Türkmenistan, uluslararası ilişkilerde aktif bir politika izliyor.

♦ çin ile imzalanan doğalgaz projesi 2010 yılından itibaren çalışmaya başladı. Türkmenistan’ı, Afganistan üzerinden Pakistan ve Hint Okyanusu’na bağlayacak olan TAPI Boru Hattı Projesi, Türkmen gazını Uzakdoğu pazarlarına kadar götürecek.

♦ Türkmenistan dört koldan çalışıyor. Bir yandan Orta Asya ve Uzakdoğu ile ilgili önemli hamleler gerçekleştiren ülke, diğer yandan Nabucco Projesi ile doğalgazını batı pazarına ulaştırmayı hedefliyor.

♦ Enerji projelerinin yanında bu yıl için büyük kapsamlı 100‘ü aşkın projeyi hayata geçiren Türkmenistan, önümüzdeki yıllarda da pek çok yatırımla hızlı kalkınmayı sürdürmeyi hedefliyor.

EKONOMİYE DOĞALGAZ DOPİNGİ
Zengin doğalgaz kaynaklarına sahip olan Türkmenistan, enerji sektöründe mega projelerle büyüyor. çin ile imzalanan yeni doğalgaz projesi tam kapasite ile kullanıldığında milyarca metreküp doğalgaz çin’e taşınacak. Bir başka önemli adım ise Nabucco Projesi.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov liderliğinde gerçekleştirilen dev yatırımlarla Orta Asya’nın parlayan yıldızı haline gelen Atavatan Türkmenistan, 20. bağımsızlık yıldönümünü kutluyor. Doğalgaz, petrol gibi stratejik kaynaklara sahip olan Türkmenistan, müthiş gelişmesiyle dünyanın ilgisini çekiyor.

gurbanguli_berdimuhamedov.jpgUluslararası alanda gerçekleştirdiği işbirlikleriyle önemli bir gelişme kaydeden Türkmenistan; sanayiden turizme, inşaattan modern şehircilik projelerine uzanan birçok yatırım hamlesiyle hızla büyümeye devam ediyor.

“Bir Millet İki Devlet” felsefe siyle köklü bir geçmişe sahip olan Türkmenistan – Türkiye ilişkileri, özellikle Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Abdullah Gül‘ün karşılıklı ziyaretlerinin ardından daha da güçlendi. Ortak tarih, dil, din, kültür ve değerlere sahip olan iki kardeş halk ve ülkenin çıkarları, birbirleriyle her anlamda örtüşüyor.

Bağımsızlığını kazanan Türkmenistan; BM, İKö, BDT gibi uluslararası kuruluşlara üye. Büyük doğalgaz ve petrol yataklarına sahip olan Türkmenistan’da enerji kaynakları ülkenin en önemli gelir kalemini oluşturuyor. ülke topraklarında tarıma elverişli alanlarda dünyanın en kaliteli pamukları yetişiyor. öyle ki; Türkmenistan dünyanın en önemli pamuk üreticilerinden biri.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov liderliğindeki Türkmenistan, kelimenin tam anlamıyla yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler Berdimuhamedov
döneminde çok daha ileriye gitti, uzun dönemli projeler uygulanmaya başlandı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde dış ticareti arttırıcı etki yaratacak yeni adımlar atılmaya devam ediliyor.

MİLYARLARCA DOLARLIK DEV PROJELER HAYATA GEçİYOR
Projeler kapsamında tüm şehirlerde konut, alışveriş merkezi, okul, hastane,
kamu idari binaları, şehir su ve kanalizasyon sistemi kuruluyor, şehirlerarası yollar uluslararası standartlarda inşaa ediliyor, otoyol köprüleri yapılıyor, havaalanları yenileniyor, yeni üretim tesislerinin kurulması hedefleniyor.

özellikle doğalgaz satış noktalarının çeşitlenmesi ile birlikte ülke gelirlerinde önümüzdeki dönemde artış olması bekleniyor. Bu gelir artışı, ülkede yatırımların daha da hızlanmasına yol açacak.
Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, önümüzdeki dönemde milyarca dolarlık bir çok kapsamlı projenin hayata geçirileceğini açıkladı.

Bu kapsamda, tüm şehirlerde konut, okul, alışveriş merkezi, hastane, kamu idari binaları, şehir su ve kanalizasyon sisteminin yenilenmesi, şehirlerarası yolların uluslararası standartlarda inşası, otoyol köprülerinin yapımı, havaalanlarının yenilenmesi, yeni üretim tesislerinin kurulması gibi pek çok yatırım hayata geçirilmeye başlandı.

Ayrıca, Avaza Milli Turizm Bölgesi‘nde yeni otellerin kurulmasına devam ediliyor. Bununla birlikte, Hazar Denizi’nde gemi sektörünün gelişmesi, yeni tersane kurulması, Türkmenbaşı Limanı‘nın yenilenmesi de ayrı projeler olarak devam ediyor. Türkmenistan‘ın, önümüzdeki yıllarda da pek çok yatırımla hızlı bir kalkınma dönemi içerisinde olacağı görülüyor.

(TüRKMENİSTAN DOSYASI, TüRK – TüRKMEN İŞ KONSEYİ‘NİN KATKILARIYLA HAZIRLANMIŞTIR.)

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası