Son Haberler

Ülkemizde yatırımın önemi

Dünya ekonomisinin en önemli konularından birisi de istihdam yaratılması olarak görülebilir. ABD Merkez Bankası (FED) alacağı tüm kararlarda önceliği işsizliğin çözümüne veriyor. 2008 krizinden bu yana önemli ölçüde istihdam artışı sağlandı. FED faizleri yükseltme kararı öncesinde işsizlik verilerini ekonominin canlanmasının ve krizden çıkışının ön koşulu olarak görüyor.

özellikle Avrupa durgunluk ve çift haneli işsizlik oranlarıyla mücadele ederken (Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 27), ABD ekonomisi tekrardan canlanmaya ve işsizlik oranını yüzde 5’ler seviyesine kadar düşürmeyi başardı. İşsizliğin çözümünde imalat sektörünün önemini anlayan ABD geçtiğimiz yıl en çok tekstil makinesi alımı yapan ülke oldu.

Türkiye ekonomisine baktığımızda yüzde 10,7 işsizlik oranı görüyoruz. Bu oranın mutlak surette tek haneli rakamlara indirilmesi gerekiyor. Bunu başarabilmenin yolu yeni yatırımlardan geçiyor. Girişimcilerin yatırım yapabilmeleri ise istikrar ve güven ortamıyla birlikte borçlanılabilecek makul oranlardaki faiz oranlarına bağlı. Faiz oranları düşük olduğu takdirde girişimciler üzerinde teşvik edici rol oynayacak.

Orka Holding olarak ülkemize ve ekonomimize güvenimiz tam. Mağazalarımızda satılan tüm ürünler kesinlikle Türkiye’de üretiliyor. Damat, D‘s ve Tween mağazalarında daha kaliteli ve sağlıklı ürünler üretebilmek amacıyla Giresun‘da bulunan 700 kişinin çalıştığı gömlek ve takım elbise fabrikamızın yanı sıra, Mart ayında yeni kurduğumuz ikinci fabrikamızı açıyoruz. Söz konusu yeni fabrikamızla birlikte Giresun’daki toplam personelimiz yaklaşık 1000 kişiye ulaşarak bölgedeki en büyük istihdama ulaşmış olacak. En son teknoloji ve yeniliklerin kullanıldığı fabrikada günlük 5000 gömlek ve 1000 takım üretim kapasitesine ulaşacağız. Mevcut fabrikamız ile kendi markalarımızın yanı sıra belli bir oranda ihracata ayırdığımız payı da arttırarak dünyanın önemli markalarına hâlihazırda yapmakta olduğumuz ihracatı arttırmayı planlıyoruz.

Yeni fabrikamız ile birlikte çok önem verdiğimiz kadın istihdamına katkı yüzde 70’e ulaşacak, eğitim vereceğimiz kadın çalışanlarımızı yetişmiş iş gücü olarak iş hayatına kazandırmayı da bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz.

Yeni Ufuklar

Süleyman Orakçıoğlu

ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası