Son Haberler

WOW İstanbul`dan yatırım atağı

Türkiye, kongre turizminde dünyanın önemli ülkeleri arasına girdi. özelikle son yıllarda ülkemizde düzenlenen uluslararası kongre sayısındaki artış dikkat çekiyor. Sözkonusu önemli kongrelerin sayısı 37’den 160’a çıkarken, en fazla kongrenin yapıldığı İstanbul’da gerçekleştirilen kongre sayısı geçen yıl 100’ü aştı.

Böylece kongre ve toplantı sayısında İstanbul; Viyana, Barcelona, Paris, Berlin, Singapur ve Madrid gibi dünya şehirleriyle yarışmaya başladı. Ekonomik, sosyal ve ticari hayata büyük katkı sunan kongre turizminin katılımcıları; iyi eğitimli, yüksek gelirli, çok harcayan insanlardan oluşuyor ve tatil turistlerine göre ortalama üç kat daha fazla harcama yapıyor.

Bu realitenin farkında olan turizm sektörünün temsilcileri, kongre turizmine daha çok önem verme yolunu seçti. Uluslararası toplantı ve kongrelere ev sahipliği yapmak için yatırımlarına hız veren oteller, büyüyen pazardan daha fazla pay alabilmek için önemli projeleri devreye soktu.

Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un kongre turizmindeki yerini sektörün önemli temsilcilerinden WOW İstanbul Hotels&Convention Center Genel Koordinatörü Ziya Cihan ile konuştuk:

♦ WOW İstanbul Hotels & Convention Center’ı tanıyabilir miyiz?
WOW İstanbul Hotels & Convention Center, World of Wonders Oteller grubunun ilk şehir oteli yatırımıdır. Aynı alan içinde 4 ve 5 yıldızlı iki otel ile bir kongre merkezinden oluşan bir tesisiz. Toplam 635 odamız ve 4000 kişilik kongre merkezi ile her türlü konaklama ve toplantı talebini yerine getirecek bir mimari yapıya sahibiz. Atatürk Havalimanı’na en yakın noktadayız.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi ve CNR Expo Center’a yürüme mesafesindeyiz. Kongre merkezimizin Ana Salon’u 3108 metrekare büyüklüğünde, tavan yüksekliği ise 8.60 metre. Salonun en önemli özelliği üçe bölünebiliyor olması. Her salon ayrı bağlantılarla otoparka açılıyor ve sahne arkası yapıları da bulunuyor.

wow_istanbuldan_yatirim_atagi_2.jpgSalonların A ve C bölümlerindeki 146 metrekarelik sahnelere doğrudan dışarıdan malzeme getirilebilmesi hazırlık süreçlerinin kısalmasını sağlıyor. özellikle dekor, ses ve ışık çalışmalarının önem taşıdığı canlı yayınlarda ve büyük etkinliklerde sahne içerisinde bir malzeme kapısı olması operasyonun kısa sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor. Tavan yüksekliği ise salona istenilen çeşitlilikte dekor yapılabilmesini olanaklı kılıyor.

Kapasitemiz ve teknik altyapımızla aynı anda 4 bin kişiye tiyatro düzeninde seslenme olanağına sahibiz. Salonu istediğimiz yönde kullanabiliyor olmamız, etkinlikle eşzamanlı olarak toplantı, sergileme ve yemek gibi hizmetleri de verebilmemizi sağlıyor. Ayrıca 8 adet en küçüğü 20 metrekare, en büyüğü 220 metrekare ölçülerinde, 10 kişiden 235 kişilik tiyatro düzeninde misafir kapasiteli toplantı salonlarına sahibiz. Bazı salonlarımız bölünebildiği gibi, ayrı malzeme girişleri de bulunuyor. Belirttiğim avantajlar ve mevcut altyapı ile aynı anda farklı etkinlikleri birbirinden etkilenmeksizin yapabiliyoruz.

♦ Markalara ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz ve sektörde rakiplerinizden ayrılan noktalarınız nelerdir?
öncelikle yüksek konaklama ve toplantı kapasitemiz çok farklı organizasyonlara olanak tanıyor. Teknik altyapı, hizmet çeşitliliği, aynı anda çok sayıda toplantı salonunun kullanılabilmesi ve lokasyon gibi avantajları da ekleyebilirim. örneğin ana salonu bir kongrede tiyatro düzeninde, aynı salonu bir şirket etkinliğinde ise futbol sahası ve tribün olarak kullanabiliyoruz. Bir diğer önemli avantajımız ise mutfağımız. Organizasyona özel mönüler planlayabiliyor ve 3000 kişiye kalitede hiçbir bozulma olmadan, aynı özenle servis yapabiliyoruz.

♦ Bu yıl önemli bir yatırıma daha imza atıyorsunuz. Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?
Temmuz ayında inşaatına başlanan 21 adet toplantı salonunun yer aldığı proje ile toplantı kapasitesini önemli ölçüde artırıyoruz. Yeni projede en büyük salonun tavan yüksekliği 7 metre, toplam alanı ise 1200 metrekare olacak. 1000 kişiye hizmet verebilecek salon üçe bölünebilecek. Yine aynı kompleks içinde yer alacak diğer salonların büyüklükleri 70 ile 225 m2 arasında değişecek.

Tesiste ayrıca dinlenme, çalışma ve toplantı odalarından oluşan bir VIP salonu bulunacak. Toplantı salonlarının yanı sıra eğlence ve yiyecek-içecek servislerinin bulunduğu sosyal alanlar misafirlere hizmet verecek. İnşaatın 2012 yılının ilk aylarında bitirilmesi planlanıyor.Yeni toplantı salonlarının hizmete girmesi ile birlikte toplantı kapasiteleri açısından bölge İstanbul’un II. Kongre Vadisi olarak adlandırılabilecek.

wow_istanbuldan_yatirim_atagi_3.jpgTüRKİYE’DEKİ KONGRELERİN % 85’İ İSTANBUL’DA YAPILIYOR

♦ Kongre turizmi açısından İstanbul’un potansiyelini ve bu potansiyel içindeki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?
Dünyada bilinirliği giderek artan İstanbul önemli bir marka kentine dönüşüyor. Türkiye’de yapılan kongrelerin yüzde 85’i İstanbul’da gerçekleşiyor. Konumu, tarihi, doğal güzellikleri, ulaşım imkânlarının fazlalığı, telekomünikasyon kolaylıkları, gelişmiş konaklama tesisleri, alışveriş imkânları, çevre gezileri açısından çok çeşitli alternatifler taşıması İstanbul’u, Türkiye’deki kongre turizminin en yoğun olduğu kentlerden biri haline getirdi.

♦ Kongre turizmi açısından İstanbul’un potansiyelini ve bu potansiyel içindeki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?
Türkiye’de yapılan kongrelerin çok önemli bir bölümü İstanbul’da gerçekleşiyor. Şehrin ticaret ve ekonomisindeki gelişme, iklim yapısı, uluslararası standartlardaki konaklama ve toplantı tesisleri, büyük kentlerden sağladığı direkt uçuş olanakları, tarihi-doğal güzellikleri, alışveriş olanakları, operasyonların detaylı ve hatasız hazırlanması, halkın konukseverliği gibi özellikleri bulunuyor. Ayrıca Türk bilim adamları uluslararası derneklerin yönetim kurullarında görev almaya başladı. Bu yurtdışından gelen talebi geliştirdi….

ülkemizde son yıllarda büyük ölçekli uluslararası toplantı ve organizasyonlar başarılı şekilde gerçekleştiriliyor. Bu tür referanslar çok önemlidir. Bizde büyük ölçekte kongre ve toplantıları Türkiye’ye getirmek için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Elbette ağırladığımız kongre ve toplantılarla birlikte yatırımlarımızı artırarak tesis olarak sürekli geliştirmeye çalışıyor, pazar araştırmalarımıza ise kesintisiz devam ediyoruz.

Yurtdışında düzenlenen fuarlar ve etkinliklerde tesisle birlikte İstanbul’u tanıtıyoruz. Dünyada bilinirliği giderek artan İstanbul, Türkiye’nin marka kentine dönüşüyor. İstanbul’un kongre turizmine sunduğu olanakları öne çıkarmaya devam edersek gelecek yıllarda dünya kongre turizminde daha etkin bir konumda olabileceğimizi düşünüyorum.

Turcomoney – Eylül 2011

3 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  rumuz
  9 Eylül 2011 16:29 -

  Wow Otel’e bir topmlantı için gitmiştim oldukça güzel bir yer , beğenmiştim

 • Avatar
  Aylin
  9 Eylül 2011 16:30 -

  Süper istanbul’un dünya başkenttlerinden neyi eksik bence kongre turizmi için çok ideal bir şehir ama biraz daha yatırım ve tanıtım gerekli

 • Avatar
  EDALI EDA
  31 Ekim 2011 10:04 -

  iSTANBUL NASIL OLUYORDA YER YARILIP GÖÇMÜYOR MERAK EDİYORUM İSTANBULDA YER Mİ KALDI? ARTIK YATIRIMLARI İZMİRE İSTİYORUZ.

 • Site Haritası