Son Haberler

Dışarıda yeni pazar içeride huzur ve toplumsal uzlaşma

Türkiye‘nin 2023 hedefi çok büyük: “500 milyar dolarlık ihracat” ve “dünyanın en büyük 10 ekonomisi” içinde yer almak. İlk etapta zor, çok zor, hatta bazılarına göre imkansız gibi görünebilir. Ama değil. Türkiye, hem 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabilir, hem dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilir. Buna içtenlikle inanıyorum. Ama bu hedefi gerçekleştirmek için iki önemli husus var. Birincisi, Türk iş dünyasının dışarıya, uluslararası pazarlara odaklanması lazım. O kadar fırsat, o kadar imkan var ki… Geçen ay bu amaçla Yazı İşleri Müdürü‘müz Cesur çaça ile gittiğimiz ürdünde bu ülkeler arasında. Detaylarını ürdün Raporu‘nda göreceksiniz ama şu kadarını söyleyeyim. ürdün, bugüne kadar ihmal ettiğimiz pazarlardan biri. Sermayesi olan, disiplinli, hedefine odaklanmış yatırımcılar için ürdün‘de önemli iş fırsatları var.

Gelelim ikinci hususa yani içeriye… Türkiye, uzun yıllar siyasi kavgalar, etnik çatışmalar, dinsel, mezhepsel tartışmalarla zaman geçirdi. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ülkesinden birisi haline gelmek, güçlü bir ekonomi ile dünyada söz sahibi olmak istiyorsa içeride mutlaka barış-huzur ortamını sağlamalı. Sağ-sol, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-antilaik tartışmalarını kökünden bitirecek tabloyu oluşturmalı.

ORTA VADELİ PROGRAM NE KADAR GERçEKçİ?

Hükümet, geçen ay Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladı, hedefleri revize etti. Peki OVP ne kadar gerçekçi? Hükümet, niçin revizyona gitti? Bu ne anlama geliyor? MüSİAD Başkanı Nail Olpak ile yaptığımız özel röportaj, revizeye ait çarpıcı açıklamalar içeriyor. Ayrıca Sanayi ve Ticaret eski Bakanı, Turcomoney‘in değerli yazarı Ali Coşkun ve JCR Eurasia Başkanı ve değerli yazarımız Orhan ökmen de, yeni hedeflere dair analizler yaptılar. OVP‘la ilgili arka planı öğrenmek istiyorsanız, bu değerli analizleri okumanızı öneriyoruz.

Son yıllarda büyük bir sıçrama gösteren Türkiye ekonomisi, aynı zamanda kırılgan bir yapıya sahip. Bunu yaşanan olaylar sonrasında döviz ve faiz dengesindeki oynamalardan da rahatlıkla görebiliyoruz. Peki Türk ekonomisi nereye gidiyor? Turcomoney‘in birbirinden değerli yazarları, ilginç yazılarıyla bu konuyu masaya yatırdılar. Yatırımcıya, rotasını belirlemede referans kaynağı olacak bu yazılarla sizi baş başa bırakırken Cumhuriyet‘imizin 91. Yıldönümünü kutluyor, 100. Yılında hedeflerini yakalamış bir Türkiye diliyoruz.

Hepinize sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyoruz.


Dr. Kazım KILINç

kakilinc@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası