Son Haberler

MACARİSTAN, EN İYİ MÜTTEFİKİNİZDİR

Sayın Büyükelçi Kiss, Türkiye-Macaristan ilişkilerini, yeni yatırım fırsatlarını ve kültürel bağları konu alan sorularımızı cevapladı.
Kendinize bize kısaca tanıtabilir misiniz?
İşletme bölümünden mezun olduktan sonra ABD’de, Afrika’da ve Batı Balkanlar’da kurumsal gelişim projelerinde çokuluslu şirketlerde çalıştım. 2011’den beri İstanbul’da Macaristan Başkonsolosu olarak görev yapıyordum ve Ekim 2014’te de Büyükelçi olarak tandım. İki oğlum var.
Türkiye’ye atandığınız yıldan beri Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler nasıl gelişti?
Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler uzun ortak geçmişimizden, kültürel benzerliklerimizden ve birbirimize karşı dostane yaklaşımımızdan dolayı her zaman özel olmuştur. Ancak son birkaç yıldır aramızdaki ilişki inanılmaz arttı, bu sadece birbirimize karşı beslediğimiz sempatiden dolayı değil, liderlerimizin de bu özel ilişkinin her iki ülkeye potansiyel faydalar sağladığını farkına varmasından dolayı arttı.
2011 yılından beri Türkiye-Macaristan ilişkileri üzerinde çalışıyorum. Geçtiğimiz son birkaç yıldır işbirliğimizi arttırmak için birkaç somut adım attık. Aralık 2013’te Türkiye ile Macaristan arasında üst Düzey Stratejik ve İşbirliği Konseyi kuruldu. İstanbul’daki Türk-Macar Ticaret Evi de aynı tarihte açıldı, bir sonraki yıl da Türk Ticaret ve Sanayi Odaları’yla vize işlemlerini ve Türk işadamlarının Macaristan’a seyahatlerini kolaylaştırmak için 40’tan fazla ikili anlaşma imzaladık. Macar şirketlerinin Türkiye’deki faaliyetlerini kolaylaştırmak için Macar Eximbank’ı 170 milyon Amerikan doları değerinde yeni bir kredi hattı ve yeni bir Devlet Risk Sermaye Fonu sağladı.
Elde ettiğimiz sonuçların listesi burada sayamayacağım kadar uzun ancak ticaret hacmimizin arttığını, iki ülkede de kültür merkezleri açtığımızı, TİKA ile birlikte çeşitli kültür projelerinde birlikte çalıştığımızı ve çalışmaya devam ettiğimizi ve çok yoğun bir diplomatik program yürüttüğümüzü mutlaka belirtmem gerekir.
Bugün Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ilişkinin boyutu nedir? İki ülke arasında hedeflenen yıllık ticaret hacmi ne olmalıdır?
Başbakan Erdoğan Macaristan’ı 2013 yılında ziyaret ettiğinde, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán şöyle dedi: “Bugün dünyada çok az sayıda ülke Türkiye gibi böylesine ses getiren ekonomik başarısıyla övünebilir”. Sayın Orbán, Türkiye örneğinin Macaristan’a da cesaret verdiğini söyledi: bir ulus güçlerini birleştirirse ve liderler de gerçekleştirilebilir ekonomik planlar yaparsa her şey başarılabilir.
Sayın Erdoğan ve Sayın Orbán 2013 yılında bir araya geldiklerinde o zamanlar 2,3 milyar Amerikan doları olan iki ülke arasındaki ticaret hacmini beş yıl içinde iki katına çıkarmayı kararlaştırdılar. Bugüne kadar Türkiye ile Macaristan arasındaki ikili ticaret hacmi 2,7 milyar Amerikan dolarına ulaştı ama bizim amacımız bu rakamı birkaç yıl içinde beş milyar Amerikan dolarına çıkarmak. Geçen yıl yüzde onluk bir büyüme gerçekleştirdik ama hâlâ gidecek çok uzun bir yolumuz var.
Ancak doğru yolda olduğumuzu da söylemem gerekir: Ocak ve Şubat 2015’te ikili ticaret 2014’te aynı dönemle karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 27 arttı. Bu artış ağırlıklı olarak Macaristan’ın Türkiye’ye ihracatının artmasından kaynaklanmaktadır ancak Türkiye’nin Macaristan’a ihracatı da artış gösteriyor.
sd_4.jpg
Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Siyasi ilişkilerimiz mükemmel ve Macaristan da, Türkiye de sadece dost olmayıp stratejik ortak ve en yakın doğal müttefikler olduklarını kanıtladı.
Macaristan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma kampanyasının her zaman candan destekçisi olmuştur ve bu süreçte başı çeken bir rol oynamaya da devam edecektir. Türkiye için Macaristan NATO’da önemli bir müttefiktir ve ekonomik işler açısından da öyledir.
Türkiye ile Macaristan arasında bu karmaşık ve yoğun siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri sürdürmenin temelinde iki devlet arasındaki sürekli diyalog ve sık sık düzenlenen üst düzey ziyaretler yatmaktadır. Sürekli yeni projeler başlatmak ve yeni vizyonlar sunmak, yeni hedefler belirlemek için çabalıyoruz. Hayata geçireceğimiz birkaç gelecek vaat eden fikrimiz var.
Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası