Son Haberler

“Öz Gelecek” terimi,  “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü”nde

-Öğrenim hayatınız, ilgi ve bilgi alanlarınız, becerileriniz ile ilgili geçmişten gelen birikimlerinizi ifade etmek için öz geçmişiniz önemli ve gereklidir. Ancak, geleceğe dair iddialarınızı, vizyonunuzu ifade için ise öz geçmişinizin yeterli olmuyor. Hayallerinizi, geleceğe dair iddialarınızı ifade etmek için öz geleceğinizi tasarlamalısınız. Hayalleriniz; ideallerinizin, yapmak istediklerinizin ifadesidir, ne olmak istediğinizi ifade eder.

Farklı olmak, bir adım önde olmak ve gelecekte var olmak isteyenler öz geleceklerini tasarlamalıdır. Bu düşüncede iseniz, şimdi size rehber olacak “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü” var. Fütüristler Derneği, hazırladığı “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü” ile dilimizi zenginleştirmeyi ve gelecek okuryazarlığını artırmayı, teknolojik ve bilimsel terimleri anlamak ve bu doğrultuda etkili adımlar atılmasını hedefliyor.

On yıllardır dillendirdiğim “Öz Gelecek” teriminin 2023 yılında Fütüristler Derneği tarafından yayınlanan “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü”nde yer aldığını görmekten memnuniyet duydum.

Çeşitli vesilelerle kaleme aldığım yazılarımda, gençlere, genç fikirli insanlara her yaşta hayallerini, geleceğe dair iddialarını ifade etmek için öz geleceklerini tasarlamalarını tavsiye eden biri olarak mutlu oldum.

İşe alım sürecinin geleneksel bir aracı olan öz geçmişiniz ile kariyer geleceğinizi, yani iş yaşamındaki kaderinizi etkiliyorsunuz. Geçmişiniz ile geleceğinize yön verecek bir yolculuğu başlatıyorsunuz. Geleceğin konuşulduğu bir iş dünyasında genel kabul görmüş bu klasik yaklaşımı sorgulamayı her zaman tavsiye ettim. Yeni nesil iş dünyasında hayallerinizi, ideallerinizi ifade etmek için öz geçmişinizde yer alan bilgilerin yeterli olmadığını ifade ettim.

GELECEKTE VAR OLMAK İSTEYEN ÖZ GELECEKLERİNİ TASARLAMALIDIR

Öğrenim hayatınız, ilgi ve bilgi alanlarınız, becerileriniz ile ilgili geçmişten gelen birikimlerinizi ifade etmek için öz geçmişiniz önemli ve gereklidir. Ancak, geleceğe dair iddialarınızı, vizyonunuzu ifade için ise öz geçmişinizin yeterli olmuyor. Hayallerinizi, geleceğe dair iddialarınızı ifade etmek için öz geleceğinizi tasarlamalısınız.

Hayalleriniz; ideallerinizin, yapmak istediklerinizin ifadesi olup, geleceğe dair iddianızı ve ne olmak istediğinizi ifade eder.

SİZE REHBER OLACAK “GELECEK BİLGİSİ TERİMLERİ” VAR

Yaratıcı, yenilikçi, ne istediğini bilen, hedeflerine nasıl ulaşacağına dair yol haritasını belirleyebilenler öz geleceklerini tasarlayabilenlerdir. Farklı olmak, bir adım önde olmak ve gelecekte var olmak isteyenler öz geleceklerini tasarlamalıdır.

Bu düşüncede iseniz, şimdi size rehber olacak “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü” var.

Fütüristler Derneği, geleceğin dilini belirlemek ve anlamak isteyen bireyleri desteklemek amacıyla hazırladığı “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü” ile dilimizi zenginleştirmeyi ve gelecek okuryazarlığını artırmayı, geleceği şekillendirecek olan teknolojik ve bilimsel terimleri anlamak ve bu doğrultuda etkili adımlar atılmasını hedefliyor.

FÜTÜRİSTLER DERNEĞİ, TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ KUCAKLAMAYI AMAÇLIYOR

Fütüristler Derneği, Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü ile geleceğin teknolojilerini, olaylarını, olgularını ve süreçlerini içeren bir bilgi havuzu sunarak, kullanılan, kullanılacak terimleri detaylı bir şekilde ele alarak sadece bilim ve teknolojiyle ilgilenenleri değil, toplumun tüm kesimlerini kucaklamayı amaçladığını belirtiyor.

Geniş bir ekip çalışmasının eseri olan “Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü”, çağlar boyu Fütürist Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin 100. yılına ithaf edilmiştir.

Bir fütürist gibi düşünebilmek, gelecek okuryazarlığı kazanmak ve geleceği şekillendirebilmek için yayınlanan sözlüğün başucu kitaplarınız arasında yer almasını tavsiye ederim.

Ali Kamil UZUN

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu ve Onursal Başkanı

uzun@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası