Son Haberler

PİYASALARDA YATIRIM ZAMANI MI?

piyasalarda_yatirim_zamani_mi_1.jpgTürkiye’de ne zaman yatırım yapılabilirin cevabını aradık? İşte analiz sonuçları…..

Moody’s tarafından notumuz sonunda yatırım yapılabilir seviyesinin bir altına çekildi. Zamanlama olarak baktığımızda cari açığın 70 milyar doların altına indiği enflasyonun %9’un altında bulunduğu ve FED ile ECB’den beklentilerin arttığı bir süreçte gelmesi TCMB açısından da son derece olumlu.

Moody’s not artırımında etkili olan iki temel unsur, devlet bilançosunun şoklara karşı dayanıklılığını artıran kamu maliyesindeki belirgin iyileşme ve yatırımcıların Türkiye ekonomisine ilişkin en önemli risk olarak gördükleri cari açığı azaltmaya yönelik politikaların uygulamaya konulması.

Kur ve bono piyasaları etkilendi
Not artırımının olumlu etkisi kur ve bono piyasalarında da görüldü. Kur 1,802in altına sarkarken , %9.09 seviyesinden olan gösterge tahvilin faizi de 8,92’lere kadar gerileme gösterdi. çünkü TL getiri eğrisinde aşağı doğru bir kayma oldu ve bu bir anlamda da yılın kalanında şu anki seviyelerden daha düşük bir faiz haddi beklentisi oluşmasına neden oldu.

Türkiye’nin Kredi not durumu

turkiyenin_kredi_not_durumu.jpg

Doğal notumuzun yatırım yapılabilir seviyesi tek kademe altına çekilmiş olması hem DIBS piyasamıza hem de Borsa’mıza olumlu yansıyacak. Para’nın ülkemize yönelmesi kur ve enflasyon üzerinde oluşan baskınında azalmasına yardımcı olacak.

5 yıllık ve 10 yıllık CDS’lerimize baktığımızda BRIC ülkelerinin seviyesinin halen üzerinde olduğumuz açık bir şekilde görülüyor.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY TEMMUZ 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası